KULTURNÍ AKCE v červnu 2019

FESTIVAL

LUSÓFONA 2019

ČERVEN  | PRAHA

LUS FB_event_cover

Festival Lusófona, který se koná v Praze již od roku 2007,  je největším festivalem portugalského jazyka v České republice. Tento festival organizovaný Portugalským centrem Institutu Camões, I.P. a společností Lusofonia Aberta, z.s se snaží být prostorem pro dialog mezi milovníky portugalskojazyčných kultur a veřejností v Praze. Pro Lusófonu je typické putování po různých pražských prostorech a jejím cílem je seznámit s jazykem básníka Camõese širší publikum.

12. ročník festivalu portugalského jazyka Lusófona se bude výrazně lišit od předchozích let. Program bude probíhat na různých místech během celého měsíce června. Pro návštěvníky festivalu je tedy připravena ještě větší dávka lusofonní kultury – od hudby a tance, přes filmová promítání a výstavu, až po gastronomii.

Vstup zdarma.

Prohlédněte si program festivalu.

 

VÝSTAVA

MATĚJ VOHRYZEK: CESTA DO PRALESA

DUBEN – KVĚTEN  | CLP

Výstřižek

Antropolog a loďo-stopař Matěj Vohryzek objevil svůj sen podívat se do amazonského pralesa již jako student na první hodině antropologie. Když přišla zajímavá nabídka studia v Brazílii na Universidade Federal Fluminense, nebylo o čem přemýšlet. Otevřel se mu nový svět. Zjistil, že prozkoumávání pralesa městského typu potřebuje pořádnou porci odvahy. Nicméně myšlenka na cestu do toho pravého pralesa v Amazonii ho neopouštěla. Díky intenzivnímu studiu se mu poštěstilo stát se spolu se svými profesory součástí unikátního tříměsíčního výzkumu u kmene WaiWai na řece Trombetas.

Matěj Vohryzek je antropolog, dobrodruh a fotograf. Momentálně studuje doktorát na francouzské univerzitě Aix-Marseille v laboratoři IDEMEC v Maison de la Mediterannée. Zaměřuje se na zkoumání náboženské tolerance antropologickou cestou. Pro zachycení těch správných momentů na svých cestách si zvolil analogový fotoaparát Canon A-1.

Na výstavě můžete vidět fotografie z Amazonie a z Kapverd, které Matěj pořídil během svého loďo-stopařského dobrodružství přes Atlantik v roce 2017.

Výstava je prodejní.

 

VÝSTAVA

Karafiáty a samet

Umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968–1974–1989

30 / 4 – 29 / 9  | GHMP Městská knihovna (Mariánské nám. 1, Praha 1)

Kurátorský projekt Sandry Babrovské a Adelaide Ginga z Lisabonu Karafiáty a samet / Umění a revoluce v Portugalsku a Československu představuje první souhrnnou přehlídku portugalského vizuálního umění v Čechách i na Slovensku v historicko-politickém dialogu s československými umělci. Společným východiskem je rok 1968, doba pražského jara v Československu a v Lisabonu jara Marcela Caetana. Tento rok představoval první záchvěv nadějí v konec stávajících nedemokratických režimů. Nadějí, které v Československu zmařila sovětská okupace a v Portugalsku pokračování koloniální války. Roky 1974 a 1989, data pokojných revolucí, poté přinesly oběma státům svobodu. Karafiátová revoluce se odehrála 25. dubna 1974 a sametová revoluce v Československu 17. listopadu 1989.

Výstava, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy, uvádí díla československých a portugalských umělců, osobností a legend, jež reagovaly na totalitní režimy a měly zásadní vliv na formování současného umění obou zemí. Patří mezi ně zejména Adriena Šimotová, Eva Kmentová, Olbram Zoubek, Květa a Jitka Válovy, Jiří Kovanda, Petr Štembera, Karel Miler, Jan Mlčoch, Milan Knížák, Václav Havel, Jiří Kolář, Július Koller, Ľubomír Ďurček, Mária Bartuszová, Jana Želibská a mnozí další. Do kontextu s nimi jsou zahrnuti jejich portugalští vrstevníci Helena Almeida, Lourdes Castro, Ana Vieira, Ana Hatherly, Fernando Calhau, Manuel Alvess, António Barros, Silvestre Pestana, Alberto Carneiro, Ernesto de Sousa, Álvaro Lapa a José de Guimarães a jiní. Ke slovu se dostává také mladší generace reflektující téma obou totalitních režimů a revoluce: Zbyněk Baladrán, Jan Pfeiffer, Filipe Marques, Carla Filipe nebo česko-portugalská umělkyně Ana de Almeida.

Více informací o výstavě najdete zde.

1554202958-ana-hatherly-as-ruas-de-lisboa-1977-kolaz-110-x-90-cm-calouste-gulbenkian-museum-modern-collection