KULTURNÍ AKCE v březnu 2019

VÝSTAVA

Autopsychografie / Neklid obrazu a slova

ÚNOR – BŘEZEN | CLP

Na počest překladatelky Pavly Lidmilové, která zesnula na konci ledna tohoto roku, se Portugalské centrum v Praze rozhodlo zopakovat výstavu Autopsychografie / neklid obrazu a slova. Ta připomíná literární tvorbu slavného portugalského spisovatele Fernanda Pessoy (1888 -1935), jež Pavla Lidmilová přeložila do češtiny, ve spojení s kresbami, obrazy a grafickými úpravami Pessoových knih od malíře a grafika Jiřího Vovse.

Výstava zachycuje díla Faust (Argo, 1997), Kniha neklidu (Argo, 2007), Nevinnost je nemyslet – Básně Alberta Caeira (Garamond, 2008) a Dopisy přátelství, lásky a magie (Argo, 2009).

Dílo malíře a grafika Jiřího Vovse (1945) charakterizuje v naší současné tvorbě poměrně nezvyklé, komorní ladění. Záměrně přijal klasické pojetí kresby, grafického listu i závěsného obrazu. Jeho díla nechtějí ani provokovat, ani šokovat vnějšími prostředky, nýbrž intence, se kterou jsou osnována, je zcela odlišná, daleko subtilnější a ve své podstatě komplikovanější.

Katalog výstavy

voves_výstava

 

KURZ

DIVADELNÍ KURZ V PORTUGALŠTINĚ

„O CAFÉ CENTAURO“ – NORBERTO ÁVILA

BŘEZEN – ČERVEN | STŘEDA 18-20H | KAMPUS HYBERNSKÁ

51042633_1931590643556153_7287288809467674624_o

Portugalské centrum v Praze a Oddělení portugalistiky na Filozofické fakultě UK pořádají divadelní kurz pro všechny, kdo mluví portugalsky – studenty i rodilé mluvčí.

Účastníci kurzu budou rozvíjet hlasovou techniku a jevištní pohyb, naučí se pracovat se scénářem a na závěr kurzu uvedou divadelní představení pro veřejnost!

Zažij tradiční portugalskou kulturu na vlastní kůži a vdechni život některé z postav hry O Café Centauro, jejímž autorem je současný portugalský dramatik Norberto Ávila.

Lektorka: Sofia Sousa

Datum: 6. 3. – 19. 6. 2019

Výuka: středa 18-20h

Místo: Kampus Hybernská 4 (Praha 1)

Cena: Pro studenty Univerzity Karlovy je kurz zdarma a získají za něj 3 ECTS kredity. Ostatní účastníci platí 2000 Kč.

Minimální počet účastníků v kurzu je 5, maximální počet 10.

Pro zápis a více informací piš na sofia.sousa@institutocamoes-praga.cz

Sofia Sousa

Sofia studovala herectví na Divadelní škole v Cascais a na Akademii Mundo das Artes v Lisabonu. Absolvovala také stáž výroby loutek a loutkoherectví v Horse and Bamboo Theatre v Anglii. V tuto chvíli žije v Praze.

Založila loutkohereckou divadelní skupinu “A Fantochada”, s níž nastudovala hry O Mistério dos Ovos da Páscoa a A Viagem pelo Mundo, které uvedla v různých školách na severu a jihu Portugalska.

Hrála v divadelních představeních Tragédias de uma Rapariga Singular, T’Ulisses, O Lugar Sagrado a nadabovala animovaný film Rodência e o Dente da Princesa.

Momentálně vede dětské dílny výroby loutek a loutkového divadla a spolupracuje s divadelním spolkem Donkey Drop.

Norberto Ávila

Dramatik, spisovatel a básník Norberto Ávila se narodil na Azorských ostrovech a studoval v Paříži na Université du Théâtre des Nations.

Založil časopis Teatro e Movimento a vedl divadelní oddělení státního úřadu pro kulturu. Pro televizní stanici RTP připravil program Fila 1 o aktuálním dění v portugalském divadelním světě.

Většina Ávilových divadelních her je zahrnuta v souboru Algum Teatro, včetně hry Historias de Hakim, která je považována za jednu z jeho nejlepších a byla inscenována v zahraničí.

Ávilova díla jsou známá svým soustředěním na detail, lehkostí a humorem. To platí také pro hru O Café Centauro, jejíž děj je situován na portugalský venkov a která odhaluje mnoho lidských nešvarů: skryté vášně, sběratelské posedlosti a pomluvy.

 

AKCE

LUSOFONNÍ MAŠKARNÍ BÁL

15 / 3| 19H30 | MALOSTRANSKÁ BESEDA (MALOSTRANSKÉ NÁM. 21)

V pátek 15. 3. v 19:30 vypukne v prostorách Malostranské besedy tradiční party Portugalského centra v Praze, tentokrát na téma pohanských tradic. K poslechu a hlavně k tanci vám svůj repertoár nabitý sambou zahraje zbrusu nová brněnská kapela plná energie a brazilského temperamentu Ritmo Factory. Těšit se můžete také na lusofonní rytmy v podání DJ Neryho. Dejte určitě průchod vaší fantazii, protože i letos proběhne soutěž o nejlepší masku. Chybět nebude ani tombola s mnoha cenami od našich partnerů. Své chuťové buňky potěšíte koktejlem caipirinha a dalšími lusofonními dobrotami. Studenti našich jazykových kurzů budou mít možnost vyhrát dárkový koš a kurz portugalštiny nebo češtiny.

Přijďte si s námi užít rozmanitou kulturu portugalsky mluvícího světa!

Vstupné: 120 Kč
(platba na místě)

cartaz camoes  marcos nery.jpg

 

AKCE

ANA MARGARIDA CARVALHO: SETKÁNÍ SE SPISOVATELKOU

19 / 3 | 19H00 | CLP

Portugalská spisovatelka Ana Margarida Carvalho bude v úterý 19. března od 19 hodin hostem Portugalského centra v Praze.

Spisovatelka představí svou literární tvorbu a přečte několik úryvků ze svých děl, zabývat se bude také současnou portugalskou literaturou, jejími proudy, aktuálními tématy, zařazením do celosvětového kontextu a novými tvářemi na literární scéně.

Ana Margarida de Carvalho je novinářka a spisovatelka. Vystudovala práva na Lisabonské univerzitě a za svůj první román Que Importa a Fúria do Mar získala v roce 2013 cenu Portugalské asociace spisovatelů (Associação Portuguesa de Escritores). Kniha toho roku figurovala i na seznamech nominací několika dalších literárních cen. Dílo této portugalské spisovatelky se skládá také z mnoha reportáží, povídek a básní, který vyšly v rámci samostatných publikací nebo sborníků, a z dětské knihy A Arca do É ilustrované Sérgiem Marquesem. Její druhý román Não se Pode Morar nos Olhos de um Gato byl Portugalskou společností autorů (Sociedade Portuguesa de Autores) označen za knihu roku 2017, získal cenu Manuela Boaventury (Prémio Manuel Boaventura) a nominaci na Brazilskou cenu za portugalsky psanou literaturu (Prémio brasileiro para literatura em língua portuguesa Oceanos).

V portugalštině.

Ana Margarida de Carvalho 1 (por Adriana Morais).jpg

Foto: Adriana Morais

 

FESTIVAL

PRAGUE FORRÓ FESTIVAL

21 – 24 / 3 |  FICA NO CORAÇÃO

45384798_2212692745666569_7726416431998304256_n

Třetí ročník festivalu Fica no coração pořádaného Forró Prague  je tady! Součástí programu tohoto čtyřdenního tanečního festivalu budou workshopy vedené zahraničními lektory. Těšit se můžete také na čtvrteční warm-up party, páteční a sobotní večerní party s živou forró hudbou a nedělní taneční odpoledne. Registrujte se na stránkách festivalu a přijďte si s námi zatančit!

 

AKCE

MATĚJ VOHRYZEK: CESTA DO PRALESA

28 / 3 | 19H30 | CLP

Výstřižek

Ve čtvrtek 28. března od 19:30 proběhne v Portugalském centru v Praze přednáška antropologa Matěje Vohryzka s názvem Cesta do pralesa.

Antropolog a loďo-stopař Matěj Vohryzek objevil svůj sen podívat se do amazonského pralesa již jako student na první hodině antropologie. Když přišla zajímavá nabídka studia v Brazílii na Universidade Federal Fluminense, nebylo o čem přemýšlet. Otevřel se mu nový svět. Zjistil, že prozkoumávání pralesa městského typu potřebuje pořádnou porci odvahy. Nicméně myšlenka na cestu do toho pravého pralesa v Amazonii ho neopouštěla. Díky intenzivnímu studiu se mu poštěstilo stát se spolu se svými profesory součástí unikátního tříměsíčního výzkumu u kmene WaiWai na řece Trombetas.

Matěj Vohryzek je antropolog, dobrodruh a fotograf. Momentálně studuje doktorát na francouzské univerzitě Aix-Marseille v laboratoři IDEMEC v Maison de la Mediterannée. Zaměřuje se na zkoumání náboženské tolerance antropologickou cestou. Pro zachycení těch správných momentů na svých cestách si zvolil analogový fotoaparát Canon A-1.

Přednáška je doprovodným programem stejnojmenné výstavy, kde se objeví kromě fotografií z Amazonie, také snímky z Kapverd, které pořídil během svého loďo-stopařského dobrodružství přes Atlantik v roce 2017.

V češtině.

 

KOLOKVIUM

8. ROČNÍK KOLOKVIA SPOLEČNOSTI ČESKÝCH PORTUGALISTŮ

24 – 26 / 4 |  CLP

8-coloquio-sociedade-checa-lingua-portuguesa.jpg

Společnost českých portugalistů a projekt KREAS Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pořádají 8. ročník Kolokvia Společnosti českých portugalistů, který proběhne v Praze ve dnech 24. až 26. dubna 2019.

V rámci kolokvia proběhne workshop Literatura nos tempos líquidos, který se zaměří na současnou literaturu zemí portugalského jazyka. Workshop povedou Jacqueline Penjon (Université Sorbonne Nouvelle, Paris III), Regina Dalcastagnè (Universidade de Brasília) a Annabela Rita (Universidade de Lisboa).

Tématem lingvistického programu bude Português – Língua de cinco continentes.