KULTURNÍ AKCE v ÚNORU 2021

LITERATURA

Překladatelská dílna „Menina do Mar“

13 / 2 | 9h30 | ZOOM

Společnost českých portugalistů a Portugalské centrum v Praze pořádají překladatelskou dílnu s názvem „Menina do mar“ zaměřenou na překlad z portugalštiny do češtiny pro začínající překladatele. Překládaným textem bude pohádka „Menina do Mar“ od Sophie de Mello Breyner Andresen. Dílnu povede Šárka Grauová.

Prosíme zájemce, aby se přihlásili prostřednictvím e-mailu sarka.grauova@gmail.com.

FILM

Moře odpadků

16 / 2 | online na DAFilms.cz

Portugalské centrum Camões v Praze pořádá společně s Velvyslanectvím Portugalska v Praze online promítání dokumentu Moře odpadků, jehož autory jsou Tânia Paiva a Tiago Mendes dos Santos. Promítání proběhne při příležitosti konference Spravedlivé, zelené a digitální oživení EU: česká a portugalská perspektiva, která je součástí programu portugalského předsednictví Rady Evropské unie.

Dokument Moře odpadků přináší svědectví o znečištění portugalských pláží. Tvůrci jej natáčeli od května do srpna 2019, během největší portugalské úklidové akce, která na plážích probíhá rok co rok. Dobrovolníci nasbírali v délce 45 km mezi plážemi Troia a Melides u města Grândola 20 tun odpadu.

Dokument bude po celé úterý 16. února ke shlédnutí zdarma na digitální platformě DAFilms.cz. Jeho sledování je možné pouze na území České republiky a vyžaduje jednoduchou bezplatnou registraci.

ZHLÉDNOUT FILM

V portugalštině s anglickými titulky.

Informace o přístupu k filmu zveřejníme již brzy.

PPUE

Spravedlivé, zelené a digitální oživení EU:

česká a portugalská perspektiva

16 / 2 | 13 – 17h | Facebook a YouTube Evropské komise ČR

Velvyslanectví Portugalska v Praze společně s Ústavem mezinárodních studií, Evropskou investiční bankou, Evropskou komisí a EUROPEUM pořádají online konferenci Spravedlivé, zelené a digitální oživení EU: česká a portugalská perspektiva. Mezi hosty konference budou mimo jiné portugalský ministr životního prostředí João Pedro Matos Fernandes, jeho český protějšek Richard Brabec a rektor Univerzity v Coimbře Amílcar Falcão.

UDÁLOST

LUSO-AFRO-BRAZILSKÝ MINI-KARNEVAL

20 / 2 | 20h | FACEBOOK A YOUTUBE

Karneval bude letos přímo u vás doma! Připravte si masky, namíchejte caipirinhu a oslavujte s námi!

Portugalské centrum v Praze vás ani v tomto roce nepřipraví o tradiční karnevalovou party. Oslavy proběhnou online v sobotu 20. února. Během dne si budete moct otestovat vědomosti o portugalském karnevalu v našem kvízu. Večer vás potom čeká lekce samby s Veronikou Lálovou, vynikající českou tanečnicí, která se stala múzou karnevalu v Riu de Janeiru 2020, a party s tanečními rytmy DJ Jamby. Pusťte se už teď do přípravy karnevalového kostýmu, protože budeme soutěžit o nejlepší masku.

Jak se zúčastnit karnevalové party? Sledujte živý přenos na Facebooku a YouTube Portugalského centra.

Účast na akci je zdarma.

PROGRAM

po celý den – Karneval v Portugalsku KVÍZ

Víte něco o portugalském karnevalu? Jaká místa během něj navštívit? Znáte nějakou tradiční masku? Sledujte náš Fb a dozvíte se více! 20. února si pak můžete vyzkoušet náš kvíz. Ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce! 🎇

ODKAZ NA KVÍZ

20:00 – Lekce samby s Veronikou Lálovou

Zveme vás na lekci samby s profesionální tanečnicí, výherkyní Star Dance a múzou karnevalu v Rio de Janeiro z roku 2020, Veronikou Lálovou! Stačí se dobře naladit a připojit se k nám do společného online kurzu přes zoom! Hodina bude vedena v češtině. Těšíme se na vás! 🕺🏽💃

21:00 – Party s DJ Jambou – Balumuka Project

Angolský DJ Jamba Mulimbwe rozehraje náš karnevalový v rytmech samby, funku, kudura, rocku a hip-hopu! Tanečník, choreograf a učitel tance Jamba založil první angolský festival v České republice Balumuka Kizomba. Lusofonní publikum tohoto DJ a Mc dobře zná z oblíbených brazilských, latino a afro party v Praze!

21:30 – Soutěž o nejlepší kostým a pokračování party s DJ Jambou

Pošlete nám fotku v kostýmu na e-mail info@institutocamoes-praga.cz, do zprávy na Facebooku nebo ji sdílejte přímo v události. Už teď jsme zvědaví, jaký kostým jste si připravili!