KULTURNÍ AKCE v ZÁŘÍ 2021

LITERATURA A FILM

O JORGE – PREMIÉRA DOKUMENTU O FRANTIŠKU LISTOPADOVI

1 / 9 | 19H | Kampus Hybernská (Hybernská 4, Praha 1)

Premiéra absolventského dokumentárního filmu „O Jorge“ o životě a umělecké tvorbě Františka Listopada od absolventky JAMU (obor Audiovizuální tvorba a divadlo) Pavlíny Taubingerové. František, v Portugalsku žijící pod jménem Jorge, Listopad byl osobností, která výrazně propojovala českou, francouzskou a portugalskou kulturu. Věnoval se televizní a divadelní režii, básnické, povídkové a esejistické tvorbě, pedagogické činnosti i umělecké kritice. V dokumentu se prolínají archivní záběry s rozhovory s rodinnými příslušníky a se spolupracovníky z divadelní skupiny TUT. Vše česky nebo s českými titulky.

Po promítání následuje debata s režisérkou. Filmu bude předcházet krátké povídání o Listopadově prozaické tvorbě od portugalistek Karoliny Válové a Petry Šantorové, doplněné četbou fragmentů.

Promítání proběhne v rámci spolupráce projektu 100 František/Jorge Listopad a Čítárny HYB4, která je realizována s finanční podporou hl.m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

O JORGE – BRNĚNSKÉ UVEDENÍ FILMU

16 / 9 | 20h | Tři ocásci (Tř. kpt. Jaroše 18, Brno)

Brněnské uvedení absolventského filmu Pavlíny Taubingerové „O Jorge“ o Františku Listopadovi v rámci aktivit projektu 100 František / Jorge Listopad připomínající 100 let od umělcova narození. Na druhé veřejné repríze filmu (dva týdny po premiéře) bude přítomná režisérka, která se též těší na závěrečnou debatu. Večerem bude provázet a pár slov o Listopadově prozaickém díle řekne Karolina Válová, portugalistka z FF UK a spoluzakladatelka projektu.

FESTIVAL

FOTOGRAF FESTIVAL – výstava Pozemšťané∗ky I: Pletiva

João Maria Gusmão & Pedro Paiva

4 / 9 – 31 / 10 | út – ne 9 – 17h | Národní zemědělské muzeum

(Kostelní 44, Praha 7)

V září a říjnu probíhá v Praze 11. ročník Fotograf Festivalu, který se zaměřuje na fotografii a související žánry umění, jako je video art, konceptuální umění, design, nová média ši architektura. Letošní ročník festivalu s tématem Pozemšťané∗ky se věnuje klimatickým změnám a ekologii a nabídne 13 výstav a intervencí do veřejného prostoru a doprovodný program.

Součástí jedné z hlavních festivalových výstav Pozemšťané∗ky I: Pletiva jsou filmy portugalské umělecké dvojice João Maria Gusmão & Pedro Paiva, která žije v Lisabonu a spolupracuje už od roku 2001. Umělci své filosofické a existenciální představy ztvárňují prostřednictvím filmů, fotografií, objektů a dalších instalací.V rámci festivalu proběhnou dvě prohlídky výstavy Pozemšťané∗ky I: Pletiva komentované kurátorem Lukášem Likavčanem, a to ve dnech 29. září a 13. října.

UDÁLOST

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ 10. A 11. ROČNÍKU CENY PAVLY LIDMILOVÉ

A VALNÁ HROMADA SPOLEČNOSTI ČESKÝCH PORTUGALISTŮ

7 / 9 | 17h | Kampus Hybernská (Hybernská 4, Praha 1)

Společnost českých portugalistů, oddělení portugalistiky FF UK a Portugalské centrum v Praze si Vás dovolují pozvat na slavnostní vyhlášení výsledků 10. a 11. ročníku Ceny Pavly Lidmilové a valnou hromadu Společnosti českých portugalistů, které proběhnou v úterý 7. září 2021 od 17:00 v zasedací místnosti 3D (3. patro v budově D) v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1).

Součástí programu bude také křest knihy Ukradený déšť a jiné příběhy z Amazonie (Baobab, 2021) od Reginalda Prandiho, jejíž překlad vznikl v rámci překladatelské dílny pod vedením Šárky Grauové.

KONFERENCE

Třetí kongres Asociace brazilianistů v Evropě

20 / 9 – 24 / 9 | Online

Ve dnech 20. až 24. září proběhne ve spolupráci s Univerzitou Karlovou konference Asociace brazilianistů v Evropě, Assosiação de brasilianistas na Europa (ABRE). Tento prestižní mezinárodní kongres s více než 500ti přihlášenými akademiky z celého světa, který se měl původně uskutečnit právě na půdě Filozofické fakulty UK, nakonec vzhledem k okolnostem proběhne on-line formou a bude tak určen všem zájemcům o bližší seznámení se s Brazílií z pohledu různých společenskovědních oborů. 

Konference se uskuteční díky Šárce Grauové, vyučující Oddělení portugalistiky Ústavu Románských studií FF UK a viceprezidentce ABRE, která mimo jiné během kongresu představí svou kandidaturu na post prezidentky asociace. V organizační jedenáctičlenné komisi figuruje několik významných brazilianistů/portugalistů napříč českými univerzitami jako Eva Batličková, Kateřina Březinová, Zuzana Burianová, Selmo Ribeiro Figueiredo Jr., Petra Svobodová, Karolina Válová a iberoamerikanistka Monika Brenišínová.

Kongres zahájí plenární přednáška prof. Markéty Křížové (Univerzita Karlova, Praha) Český cestovatel Alberto Vojtěch Frič a snahy o ochranu brazilských domorodců na počátku 20. Století a zakončí ji přednáška paní doktorky Evy Batličkové (Masarykova univerzita, Brno): Vilém Flusser: Chvála dialogu. Každý den konference bude rozdělený až do šestnácti tematických bloků s příspěvky týkající se kulturních, literárních, sociologických, ekonomických, historických a politických témat Brazílie.

Kromě členů ABRE se kongresu zúčastní také brazilianisti z americké Brazilian Studies Association a to včetně jejího výkonného ředitele, kulturalisty Christophera Dunna (Tulane University). Mezi další významné účastníky patří např. historik James Green (Brown University), sociolog David Lehmann (Cambridge), antropolog José Maurício Arruti (Unicamp), literární historik David Treece (King’s College), filosofka Helena Hirata (Sãopaulská univerzita), muzikoložka Flávia Camargo Toni (Sãopaulská univerzita), antropoložka Véronique Boyer (École des hautes études en sciences sociales, Paříž), historik a antropolog Celso Castro (Fundação Getúlio Vargas, Rio de Janeiro) nebo politolog Anthony Pereira (King’s College).

Pro více informací o konferenci sledujte stránky ABRE, Ústavu Románských studií FF UK či Střediska Ibero-Amerických Studiíí FF UK

LITERATURA

Noc literatury

Ana Teresa Pereira: Karen

22 / 9 | 18 – 23h | Kostel sv. Michaela archanděla v Podolí

(Pod Vyšehradem 14, Praha 4)

Noc literatury je událost věnovaná současné literatuře, která veřejnosti představuje tvorbu evropských autorů v podání českých herců a hereček na netradičních místech Prahy. Tento rok událost proběhne 22. září od 18:00 – 23:00 ve čtvrtích Podolí a Braník. Kromě Prahy se do Noci literatury zapojí také více než 75 dalších měst v České republice.

Portugalsko letos zastoupí kniha madeirské spisovatelky Any Teresy Pereirové Karen. V překladu Anny Tietzové ji právě vydalo Nakladatelství Triáda. Ukázku z knihy bude číst herečka Ivana Uhlířová a to na krásném místě, v Kostele Sv, Michaela Archanděla v Podolí, které jistě podtrhne záhadnou atmosféru knihy…

Protagonistkou knihy je mladá malířka. Ta se jednoho rána probudí v neznámém domě mezi cizími lidmi, kteří s ní zacházejí, jako kdyby tam žila odjakživa. Oslovují ji Karen a navozují přitom dojem, že po záhadné nehodě u vodopádu trpí dočasnou ztrátou paměti. Karen postupně objevuje svou roli v novém prostředí a zabydluje se v ní. Krok za krokem se začíná podvolovat identitě jen o pár měsíců mladší Karen. Nenápadně se odklání od svého domnělého původního já, až se její prvotní život začne vytrácet. Je však otázkou, zdali tu dříve vůbec nějaký jiný byl…

LITERATURA

Svět knihy

23 – 26 / 9 | 9h30 – 19h | Výstaviště Holešovice

(Holešovice, Praha 7)

Stejně jako každý rok najdete i letos na Světě knihy portugalský stánek, kde na vás čekají knihy v češtině i v portugalštině. Stavte se, popovídejte si s námi a vyplňte si náš lusofonní kvíz.

Letos také pořádáme hned tři doprovodné programy. Kompletní program veletrhu najdete zde a jednotlivé pořady si můžete na stránkách Světa knihy rezervovat.

Mirandština v Portugalsku

24 / 9 | 12h | Literární salon

Oblast Miranda do Douro na severovýchodě Portugalska se od zbytku země odlišuje nejen kulturně, ale také jazykově. Kolik má místní úřední jazyk mluvčích, co je na něm pozoruhodné a co si v něm můžeme přečíst? To vše se dozvíme od Jana Mrvy z Ústavu románských studií FF UK.

Portugalský jazyk je můj domov

25 / 9 | 10h | Ateliér Evropa – Rychta

Nejvýznamnější portugalský modernista Fernando Pessoa spatřoval svou vlast v portugalském jazyce. Sám sebe i svou literární tvorbu zmnožil v tzv. heteronyma, jimž přiřkl vlastní identity, životní příběhy a tvůrčí styly. Besedu o výsostném Portugalci povedou Karolina Válová a Juan Sánchez z Ústavu románských studií FF UK.

José Eduardo Agualusa: Obecná teorie zapomínání

25 / 9 | 13h | Literární salon

Beseda s překladatelkou Ladou Weissovou o románu angolského autora, který je svojí tvorbou i životem rozkročený mezi zeměmi portugalského jazyka na třech kontinentech. Moderátorkou setkání bude Klára Trsková, doktorandka z Ústavu románských studií FF UK. Ukázky z románu přečte herec Kryštof Bartoš.

UDÁLOST

EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ: SPEAK-DATING V LUCERNĚ

29 / 9 | 16 – 20h | Pasáž Lucerna + online

Evropský den jazyků je tu!

Přijďte si procvičit své jazykové znalosti nebo vyzkoušet zcela nový cizí jazyk cestou z práce nebo ze školy. Ve středu 29. září 2021 od 16 do 20 hodin se v Galerii Lucerna a v přilehlé pasáži koná tradiční #SpeakDating, kde nebude chybět portugalština.

Nemůžete do Lucerny? Nesmutněte – Speak Dating proběhne částečně i online: rezervovat lekce bude možná od 22. září na tomto odkazu. Všechny online lekce proběhnou v tutéž dobu jako akce v Lucerně, tedy 29. září od 16:00 do 20:00 hodin.

Více informací najdete na webu Evropského dne jazyků.

FESTIVAL

Film a architektura

Film Body-Buildings a diskuze s režisérem

1 / 10 | 18h | CAMP (Vyšehradská 51, Praha 2)

Ve dnech 30. září až 4. října proběhne v České republice 10. ročník festivalu Film a architektura. Na programu je i promítání portugalského snímku Body-Buildings, kterého se v pražském CAMPu zúčastní i režisér Henrique Pina.

Vizuálně poutavé propojení tance, architektury a filmu na unikátních architektonických lokacích Portugalska.

Film oživuje pohybem tančících těl statickou povahu staveb od světově uznávaných architektů, jakými jsou João Luís Carrilho da Graça, Álvaro Siza Vieira, Eduardo Souto de Moura, João Mendes Ribeiro či Paulo David, a podtrhuje jedinečnost každé z nich. Šest zcela odlišných choreografií pracuje s vybranými prostory zcela individuálně, přesto tvoří kompatibilní filmařský celek.

Před promítáním snímku v pražském CAMPu proběhne taneční performance 420PEOPLE: THROUGH GLASS. Jako předfilm uvádíme krátký snímek Three Patios for the Sun.

Film se bude promítat také v Brně, Hodoníně, Mikulově a Ostravě. Více informací najdete zde.

PROJEKT

100 FRANTIŠEK / JORGE LISTOPAD

1 / 4 – 31 / 12 / 2021 | Online na FB a na blogu

Oddělení portugalistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Oddělení portugalistiky Filozofické fakulty Univerzity Marie Curie Sklodowské v Lublinu ve spolupráci s Portugalským centrem Camões, I.P. v Praze pořádají rozsáhlý mezinárodní projekt 100 František/Jorge Listopad, který potrvá od 1.4. do 31.12.2021. Je rozdělený na dvě výzvy: akademickou a uměleckou. Cílem je poukázat na rozmanitou literární, divadelní a filmovou tvorbu Františka Listopada, která se nedá oddělit od jeho osobního života prožitého v České republice, ve Francii a zejména v Portugalsku. Projekt vznikl při příležitosti stého výročí autorova narození.

Umělecká výzva je určena nejširší veřejnosti. Na facebookové stránce 100 František/Jorge Listopad a na stejnojmenném blogu budou zveřejněny „listopadové inspirace“. Vaše texty, obrazy, fotografie a hudbu ovlivněnou čímkoliv z tvorby Františka Listopada. Neváhejte nám proto své umění zaslat na sociálně sítě nebo na e-mail 100.listopad@gmail.com.

Akademická výzva je pořádána na základě česko-polské univerzitní spolupráce. Výstupem bude sborník literárně-historických a literárně-kritických článků reagujících na autorovu literární a divadelní tvorbu. Oficiální „Call for papers“ je již zveřejněna na webu Plataforma9. Přílohou sborníku bude CD s experimentální hudbou od různých evropských skladatelů, kteří se nechali oslnit texty Františka Listopada. Uzávěrka pro zaslání odborných článků je 30.9.2021.

Portugalské Centrum v Praze se bude podílet na přípravě série on-line pořadů, které zachytí vzpomínky pamětníků a v nichž zazní fragmenty z Listopadovy tvorby, příhody z jeho života a pokusy o nástin jeho neobvyklého pohledu na svět.

František Listopad, rodným jménem Jiří Synek, v Portugalsku známý jako Jorge Listopad, se narodil 26. listopadu 1921 v Praze a zemřel 1. října 2017 v Lisabonu. V různých jazycích psal básně, povídky, eseje, byl divadelním a televizním režisérem a scénáristou, pracoval jako novinář, překladatel i umělecký kritik. Po válce stál u vzniku deníku Mladá fronta, v němž řídil kulturní rubriku. Byl součástí uskupení tzv. dynamoarchistů. Na FF UK studoval estetiku a literární vědu. Po únoru 1948 se nevrátil z Francie, na čas se zde usadil a začal režírovat. V roce 1959 se přestěhoval do Portugalska, kde žil a pracoval až do smrti. V Lisabonu spoluzaložil vysokou filmovou a divadelní školu, stal se ředitelem tamějšího Národního divadla. Do České republiky se různě vracel, často aby uvedl některou z divadelních inscenací.