KULTURNÍ AKCE v ŘÍJNU 2021

DIVADLO

A FANTOCHADA: CESTA KOLEM SVĚTA

22 / 10 | 18:00 | Divadlo Palace – anglicky

23 / 10 | 10:00 | Divadlo Palace – portugalsky

Divadelní skupina A Fantochada pořádá společně s Portugalskou školkou v Praze představení loutkového divadla „Cesta kolem světa“, jehož realizaci podporuje portugalská organizace DGACCP. Představení proběhne v pátek 22. října v 18:00 v angličtině a v sobotu 23. října v 10:00 v portugalštině. Obě představení se konají v Divadle Palace a jsou určena dětem, dospělým, milovníkům umění a všem dalším zvědavcům!

Rezervace: a.fantochada@gmail.com

Vstup zdarma

FESTIVAL

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ JI.HLAVA

26 / 10 – 31 / 10 | Jihlava

Ji.hlava, největší festival věnovaný autorskému dokumentárnímu filmu ve střední a východní Evropě, se letos uskuteční ve dnech 26.-31.10. Portugalsko bude na tomto již 25. ročníku zastoupeno hned třemi snímky: 

YOON / Pedro Figueiredo Neto, Ricardo Falcão / Portugalsko / 2021

Yoon v jazyku senegalského etnika Wolofů znamená cestu. Ať už je tím myšlen úsek, který je třeba urazit, anebo samotný proces přesunu z jednoho místa na druhé. Právě na takovou cestu se vydává hlavní hrdina filmu Mbaye. Ve stále se opakujícím cyklu koupí v Portugalsku ojeté auto, naloží jej zbožím k prodeji i věcmi doručovanými druhým a vydá se na 4 500 kilometrů dlouhou jízdu do rodného Senegalu. Postmoderní cestovatel tráví nesmírně dlouhou a osamělou pouť starostmi, jestli vůbec do cíle dorazí, a nekonečným telefonováním s příbuznými i adresáty zásilek, které postupně na trase předává. „Film Yoon se zabývá obchodem s ojetými auty, životními strategiemi rutinérů a šedými zónami obchodu, který se odehrává mezi Portugalskem a Senegalem.“

Otevřená hora / Maria Rojas Arias / Portugalsko, Kolumbie / 2021

V červenci roku 1929 zorganizovala v kolumbijské vesničce skupina ševců jednodenní revoluci ve snaze zlepšit životní i pracovní podmínky v zemi. Přestože téměř všechny stopy o události i o revolucionářích, jež si říkali Bolševici Líbano Tolimy, za poslední dekády vymizely, stará pamětnice a anarchistka Aura věří, že jejich boj trvá dodnes. Evokativní hybridní 16mm dokument, v němž se mísí archivní prameny s osobními vzpomínkami, přibližuje historií poznamenané místo, v němž se zastavil čas. „Vidím prašné cesty, podřezávání kuřat na polévku v řece a porost na úpatí hor, v němž mizí stopy první guerilly Latinské Ameriky. Postavy tohoto příběhu žijí v přesvědčení, že jejich boj neustává.“

Zemětvoření / Ricardo Moreira / Portugalsko / 2020

Experimentální meditace ve třech kapitolách ukazuje přechod od lidského výtvoru k přírodě. Moreira maluje smyslovou audiovizuální krajinu, která promlouvá beze slov. Auta na silnicích se proměňují v hemžící se světla a barvy, které připomínají organismy pod mikroskopem. Město ustupuje lesu, krajině, vesmíru, stává se tělem, které má svůj vlastní rytmus, řeč a tvar. Asynchronní zvuková stopa vyvolává dojem přítomnosti jakéhosi paralelního světa, v němž má světlo svůj zvuk, příroda svoji hudbu a vesmír svůj hlas. Je to svět, v němž se stírají hranice mezi konkrétním a abstraktním a mikrosvět splývá s makrosvětem.

Více informací na webových stránkách a FB události festivalu.

FESTIVAL LUSÓFONA 2021

9 / 10 | so 15 – 22 h | Petrohradská kolektiv

(Petrohradská 438/13, Praha 10)| FB Událost

Čtrnáctý ročník festivalu kultury portugalsky mluvících zemí Lusófona, který je jediným a největším svého druhu v Praze, se kvapem blíží!

Můžete se těšit na gastronomii portugalsky mluvících zemí, promítání mosambického filmu Comboio de Sal e Açúcar, literární program, tradiční lusofonní hry pro děti a hodně muziky! Zatančete si s muzikanty z brazilského jamu Roda de Samba a poslechněte si sólový koncert Portugalce Joãa Berhana (zpěv, kytara, klávesy). Sejdeme se v jedinečném uměleckém prostoru Petrohradská kolektiv.

PROGRAMA 15:00 – 22:00

15:00

Promítání mozambického filmu Comboio de sal e açúcar, titulky v angličtině. – Svá místa na promítání filmu si prosím REZERVUJTE.

Lusofonní trh, brazilské churrasco.

Tradiční hry pro děti z portugalsky mluvících zemí.

17:00

Čtenářský klub – Ana Teresa Pereirová: Karen.

17:30

Roda de samba, brazilské tradiční hudební a taneční vystoupení.

19:00

Sardinhada, tradiční grilování sardinek.

Čtenářský klub – Ukradený déšť a jiné příběhy z Amazonie.

20:00 João Berhan, koncert.

Těšíme se na vás!

FOTOGRAF FESTIVAL – výstava Pozemšťané∗ky I: Pletiva

João Maria Gusmão & Pedro Paiva

4 / 9 – 31 / 10 | út – ne 9 – 17h | Národní zemědělské muzeum

(Kostelní 44, Praha 7)

V září a říjnu probíhá v Praze 11. ročník Fotograf Festivalu, který se zaměřuje na fotografii a související žánry umění, jako je video art, konceptuální umění, design, nová média ši architektura. Letošní ročník festivalu s tématem Pozemšťané∗ky se věnuje klimatickým změnám a ekologii a nabídne 13 výstav a intervencí do veřejného prostoru a doprovodný program.

Součástí jedné z hlavních festivalových výstav Pozemšťané∗ky I: Pletiva jsou filmy portugalské umělecké dvojice João Maria Gusmão & Pedro Paiva, která žije v Lisabonu a spolupracuje už od roku 2001. Umělci své filosofické a existenciální představy ztvárňují prostřednictvím filmů, fotografií, objektů a dalších instalací.V rámci festivalu proběhnou dvě prohlídky výstavy Pozemšťané∗ky I: Pletiva komentované kurátorem Lukášem Likavčanem, a to ve dnech 29. září a 13. října.

UDÁLOST

PEDRO COSTA představuje vlastní tvorbu a filmy spřízněných autorů

4 / 10 – 12 / 10| KINO PONREPO

Pedro Costa, režisér s iniciálami prvního velkého malíře-modernisty 19. století, patří k žijícím mistrům filmového umění, kteří zůstávají zcela nezávislí. 

Svým posledním snímkem Vitalina Varela triumfoval v roce 2019 v Locarnu, odkud si kromě Zlatého leoparda odnesla i Vitalina ocenění pro nejlepší herečku. Právě unikátní vztah Pedra s jeho stálým štábem spolupracovníků činí z Costových filmů originální mix poetické fikce a improvizace inspirované komplikovanými životními osudy protagonistů.

Program cyklu připravil Národní filmový archiv ve spolupráci s Portugalským centrem Instituto Camões v Praze a Filmovou a televizní fakultou Akademie múzických umění (FAMU), kde se bude Pedro Costa při svém pobytu v Praze účastnit workshopů se studenty. Vybrané projekce v kině Ponrepo proběhnou za jeho osobní účasti.

PROGRAM v kině PONREPO

FB událost

04/10/2021 | 20:30 Pedro Costa: Vitalina Varela (2019)

05/10/2021 | 20:30 Chantal Akermanová: Celá noc  (1982)

06/10/2021 | 20:30 Pedro Costa: Mládí vpřed (2006)

07/10/2021 | 20:30 John Ford: Před puškami cowboyů (1917)

08/10/2021 | 19:00 Pedro Costa: Vandin pokoj (2001)

09/10/2021 | 19:30 Jean-Marie Straub – Daniele Huilletová: Sicilia! (1998)

09/10/2021 | 21:00 Pedro Costa: Kde leží váš úsměv zakopán? (2001)

10/10/2021 | 19:00 Wang Bing: Fengming (2007)

11/10/2021 | 20:30 Pedro Costa: Dům z lávy (1994)

12/10/2021 | 20:30 Jean-Marie Straub: Kronika Anny Magdaleny Bachové (1967) 

Více informací najdete na webu kina Ponrepo.

DIPLOMA SELECTION

9/ 10 | 13:30h | kostel Sacre Coure (Holečkova 31, Praha 5)

Již po sedmé vyhlašují národní kulturní instituty států Evropské unie (EUNIC) ve spolupráci s Designblok, Prague International Design mezinárodní soutěž Diploma Selection o nejlepší evropskou diplomovou práci v oblasti produktového a módního designu. Zúčastnit se jí mohou všichni studenti evropských akademií, uměleckých škol a univerzit, kteří v daném období dokončili studium v oboru produktové nebo módní tvorby. Mezinárodní porota vybere vítěze, kteří získávají finanční odměnu 1000 EUR, věcné ceny a možnost samostatné prezentace na následujícím ročníku Designbloku.

Soutěže se zúčastnila také mladá umělkyně z Portugalska, Débora Antunes. V rámci Diploma Selection představila návrh kloubového svítidla “Voyager, Articulated Lamp” (Voyager, kloubové svítidlo).

Během soboty 9. října (13:00-20:00) se v kostele Sacre Coeur (Holečkova 31, Praha 5) odehrají módní přehlídky evropských diplomantů. Výstava produktového designu nejlepších prací uplynulého a letošního roku bude k vidění v refektáři v prostoru Gabriel Loci (Holečkova 106/10).

Film a architektura

Film Body-Buildings a diskuze s režisérem

1 / 10 | 18h | CAMP (Vyšehradská 51, Praha 2)

Ve dnech 30. září až 4. října proběhne v České republice 10. ročník festivalu Film a architektura. Na programu je i promítání portugalského snímku Body-Buildings, kterého se v pražském CAMPu zúčastní i režisér Henrique Pina.

Vizuálně poutavé propojení tance, architektury a filmu na unikátních architektonických lokacích Portugalska.

Film oživuje pohybem tančících těl statickou povahu staveb od světově uznávaných architektů, jakými jsou João Luís Carrilho da Graça, Álvaro Siza Vieira, Eduardo Souto de Moura, João Mendes Ribeiro či Paulo David, a podtrhuje jedinečnost každé z nich. Šest zcela odlišných choreografií pracuje s vybranými prostory zcela individuálně, přesto tvoří kompatibilní filmařský celek.

Před promítáním snímku v pražském CAMPu proběhne taneční performance 420PEOPLE: THROUGH GLASS. Jako předfilm uvádíme krátký snímek Three Patios for the Sun.

Film se bude promítat také v Brně, Hodoníně, Mikulově a Ostravě. Více informací najdete zde.

PROJEKT

100 FRANTIŠEK / JORGE LISTOPAD

1 / 4 – 31 / 12 / 2021 | Online na FB a na blogu

Oddělení portugalistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Oddělení portugalistiky Filozofické fakulty Univerzity Marie Curie Sklodowské v Lublinu ve spolupráci s Portugalským centrem Camões, I.P. v Praze pořádají rozsáhlý mezinárodní projekt 100 František/Jorge Listopad, který potrvá od 1.4. do 31.12.2021. Je rozdělený na dvě výzvy: akademickou a uměleckou. Cílem je poukázat na rozmanitou literární, divadelní a filmovou tvorbu Františka Listopada, která se nedá oddělit od jeho osobního života prožitého v České republice, ve Francii a zejména v Portugalsku. Projekt vznikl při příležitosti stého výročí autorova narození.

Umělecká výzva je určena nejširší veřejnosti. Na facebookové stránce 100 František/Jorge Listopad a na stejnojmenném blogu budou zveřejněny „listopadové inspirace“. Vaše texty, obrazy, fotografie a hudbu ovlivněnou čímkoliv z tvorby Františka Listopada. Neváhejte nám proto své umění zaslat na sociálně sítě nebo na e-mail 100.listopad@gmail.com.

Akademická výzva je pořádána na základě česko-polské univerzitní spolupráce. Výstupem bude sborník literárně-historických a literárně-kritických článků reagujících na autorovu literární a divadelní tvorbu. Oficiální „Call for papers“ je již zveřejněna na webu Plataforma9. Přílohou sborníku bude CD s experimentální hudbou od různých evropských skladatelů, kteří se nechali oslnit texty Františka Listopada. Uzávěrka pro zaslání odborných článků je 30.9.2021.

Portugalské Centrum v Praze se bude podílet na přípravě série on-line pořadů, které zachytí vzpomínky pamětníků a v nichž zazní fragmenty z Listopadovy tvorby, příhody z jeho života a pokusy o nástin jeho neobvyklého pohledu na svět.

František Listopad, rodným jménem Jiří Synek, v Portugalsku známý jako Jorge Listopad, se narodil 26. listopadu 1921 v Praze a zemřel 1. října 2017 v Lisabonu. V různých jazycích psal básně, povídky, eseje, byl divadelním a televizním režisérem a scénáristou, pracoval jako novinář, překladatel i umělecký kritik. Po válce stál u vzniku deníku Mladá fronta, v němž řídil kulturní rubriku. Byl součástí uskupení tzv. dynamoarchistů. Na FF UK studoval estetiku a literární vědu. Po únoru 1948 se nevrátil z Francie, na čas se zde usadil a začal režírovat. V roce 1959 se přestěhoval do Portugalska, kde žil a pracoval až do smrti. V Lisabonu spoluzaložil vysokou filmovou a divadelní školu, stal se ředitelem tamějšího Národního divadla. Do České republiky se různě vracel, často aby uvedl některou z divadelních inscenací.