KULTURNÍ AKCE v ÚNORU 2020

VÝSTAVA + UDÁLOST 

BRAZÍLIE 

6 / 2 | 19H | CLP

Primeiro evento

Výstava fotografií s názvem Brazílie dokumentuje putování studentky Barbory Sýkorové po největším státu jihoamerického kontinentu. Tři cesty, na které se tato mladá fotografka vypravila v minulých letech, se pro ni staly inspirací jak v profesním, tak v osobním životě.

Po dokončení střední umělecké školy absolvovala Barbora Sýkorová obor Portugalistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a nyní se věnuje studiu Iberoamerikanistiky. Její snímky zachycují brazilskou metropoli Rio de Janeiro a pobřežní oblast Jericoacoara. Větší část fotografií byla pořízena také ve státě Amazonas, ve městě Manaus a jeho okolí. Barbora ale navštívila i Salvador, proslulé hlavní město Brasília a město na středozápadě země Campo Grande.

Expozice byla realizována ve spolupráci s filmovým festivalem Kino Brasil, který se každoročně koná v pražském kině Bio Oko a přináší českým divákům to nejzajímavější z brazilské kinematografie.

Fotografka Barbora Sýkorová se s námi totiž podělí o zážitky ze svých cest po Brazílii – nejprve formou cestovatelského vyprávění a následně prostřednictvím výstavy fotografií Brazílie, jejíž vernisáž ten večer proběhne.

 

LITERATURA

TRUBADÚRSKÁ POEZIE DNEŠNÍCH DNÍ

11 / 2 | 17H | CLP

trov

Zveme vás na podvečerní setkání věnované básnické tvorbě ze šuplíku paní Hortensie Jirákové. Její trubadúrská poezie nás zavede do dob, kdy si páry dokazovaly svou lásku milostnými verši. Básně psané v portugalštině tematicky směřují k vroucnému citu, něžnosti a bolesti, která ze silných emocí vyplývá.

Svatava Hortensia Maria Rosa Jiráková se narodila v Praze. Tančila v divadlech ve Slezsku a na Slovensku jako primabalerína, ale v osmdesátých letech svoji baletní kariéru ukončila a stala se turistickou průvodkyní v portugalštině, španělštině a francouzštině. Věnovala se také překladu. Po celý život ji obklopovala poezie, zejména francouzská trubadúrská poezie, poezie Frédérica Mistrala a dalších autorů v okcitánských nářečích, španělská poezie jako např. Píseň o Cidovi a další poetická díla až do 18. století. Inspirací jí byli také portugalští básníci a básnířky: Adalberto Alves, Luís de Camões, Almeida Garrett, Sophia de Mello Breyner Andresen a Manuel Alegre. Mnohé z jejích básní jsou věnovaný jejímu příteli Raulovi de Taunay z Brazílie.

Čtení proběhne v portugalštině.

 

LITERATURA

POEZIE NA KOLEČKÁCH

20 / 2 | 19H | Božská lahvice (Italská 13, Praha 2)

IMG_0418

Evropská poezie se rozjela do České republiky. Překladatelé jí nasadili kolečka a ona teď doputovala ze všech koutů Evropy až k nám do Prahy. Ještě než se vydá do dalších českých měst, rádi bychom jí vzdali náležitý hold. Poetickým večerem bude provázet český překladatel a básník Ondřej Buddeus.

Projekt „Poezie na kolečkách“ vznikl z iniciativy Zastoupení Evropské komise v České republice a sdružení evropských kulturních institutů EUNIC. Jeho cílem je zpřístupnit evropskou poezii v českých regionech. Poetický večer v Božské lahvici tak bude zahájením projektu, který se následně uskuteční v Jihočeském, Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Ve vybraných městech budou v kavárnách či jiných prostorech umístěné sbírky básní, které si návštěvníci budou moci na místě prolistovat nebo přečíst. Evropská poezie bude navíc tématem kulturního setkání, jež daná instituce v rámci projektu uspořádá.

Zúčastněné instituty: Zastoupení Evropské komise v České republice; Balassiho institut / Maďarský institut v Praze, Portugalské centrum v Praze, Camões I.P.; Goethe-Institut; Polský institut v Praze; Velvyslanectví Norska v České republice; Francouzský institut v Praze; Instituto Cervantes v Praze; Vlámské zastoupení v České republice; Italský kulturní institut; 

Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice; Bulharský kulturní institut

V češtině.

 

UDÁLOST 

LUSO-AFRO-BRAZILSKÝ KARNEVAL

22 / 2 | 19H30 | Malostranská beseda 

poster carnaval 2020

Tradiční party Portugalského centra v Praze s živou hudbou z portugalsky mluvících zemí.

Součástí večera bude soutěž o nejlepší masku a tombola s cenami od našich partnerů. Těšit se můžete také na koktejl caipirinha a další gastronomické zážitky.

Večer zahájí kapela Três Corações a taneční parket potom rozproudí Ritmo Factory. Poslechneme si také zpěváka Mr. Energy Na Casa a závěrečná party bude v rukou DJ Baptista.

Přijďte si společně s námi užít rozmanitou kulturu lusofonních zemí!

Vstupné: 120 Kč (platí se na místě v hotovosti)

Parceiros: Oliveira Wine Tapas Market, Evropský deník, BS Barbora Sykorova Photography, Kino Brasil, Flip Plop Caravan, Forró Prague, CerFis Wines, Festa Brasileira no Ambix Bar, Boteko, Ghetto Zouk Dance, Systr Calendar

 

FILM

SÃO PAULO, SYMFONIE VELKOMĚSTA

27 / 2 | 20H | CLP

celebridades-sao-paulo-a-sinphonia-da-metropole-20131018-02-original

Promítání klasického avantgardního dokumentu São Paulo, symfonie velkoměsta z Brazílie a jednoho z raných snímků Manoela de Oliveiry nazvaného Práce na řece Douro doplní živé hudební vystoupení v podání Strakova pojízdného cirkusu ve složení: Jan Polanský (elektronika), Jurij Nikelskij (etnické nástroje, perkuse), Michal Hrubý (klarinet), Bozez (sax), Jan Faix (elektronika), Vít Rozkovec (šakuhači), Ondřej Holas (cello), Václav Kalivoda (trombon), Martin Leták (cajon), Roman Hampacher (kytara), Vlastislav Matoušek (šakuhači).

Snímek São Paulo, symfonie velkoměsta (1929) bývá označován za filmovou báseň. Jedná se o avantgardní urbanistickou ódu věnovanou největšímu městu Latinské Ameriky. Při tvorbě tohoto dokumentu se jeho maďarští autoři Adalberto Kemeny a Rudolf Rex Lustig inspirovali obdobným snímkem o Berlíně, který režíroval Walter Ruttmann.

Práce na řece Douro (1931) je krátkometrážní dokument z dílny význačného portugalského režiséra Manoela de Oliveiry. Tehdy mladý režisér natáčel říční břehy na severu Portugalska, aby z nasnímaného materiálu vytvořil avatgardní podívanou.