Festival Lusófona 2019

Festival Lusófona, který se koná v Praze již od roku 2007,  je největším festivalem portugalského jazyka v České republice. Tento festival organizovaný Portugalským centrem Institutu Camões, I.P. a společností Lusofonia Aberta, z.s se snaží být prostorem pro dialog mezi milovníky portugalskojazyčných kultur a veřejností v Praze. Pro Lusófonu je typické putování po různých pražských prostorech a jejím cílem je seznámit s jazykem básníka Camõese širší publikum.

12. ročník festivalu portugalského jazyka Lusófona se bude výrazně lišit od předchozích let. Program bude probíhat na různých místech během celého měsíce června. Pro návštěvníky festivalu je tedy připravena ještě větší dávka lusofonní kultury – od hudby a tance, přes filmová promítání a výstavu, až po gastronomii.

Vstup zdarma.

Koncert: Couple Coffee

13 / 6 | 20h | Oliveira Wine Tapas Market (Čermákova 4, Praha 2)

Brazilské jazzové duo Couple Coffee, složené z baskytaristy Nortona Daiella a zpěvačky Luandy Cozetti, oslaví brzy 15 let společné hudební kariéry a právě s nimi také oslavíme začátek festivalu Lusófona 2019.

Koncert, během nějž se bude prolínat hned několik lusofonních kultur, proběhne v restauraci Oliveira Wine Tapas Market. Vlivy bossanovy, jazzu a portugalské lidové hudby se zde budou mísit stejně jako se snoubí vynikající chutě portugalské kuchyně.

Portugalská školka slaví konec školního roku

15 / 6 | 10h | Stromovka

Ještě než děti a učitelé z Portugalské školky vyrazí na prázdniny, oslaví společně konec školního roku 2018/2019.  V sobotu 15. června v 10 hodin proto proběhne v parku Stromovka piknik a program pro děti, na který jsou zváni všichni, kdo by chtěli školku lépe poznat.

Volejbalový turnaj portugalského jazyka

15 / 6 | 16h – 21h | Sportovní centrum Gutovka (Gutovka 39, Praha 2)

Chystá se jedinečný „Torneio de vólei da Língua Portuguesa“!

Čtyřčlenné týmy se mezi sebou utkají již v sobotu 15. června ve Sportovním centru Gutovka. Prosíme všechny hráče, aby potvrdili svoji účast do 7. června. Zároveň prosíme o zaslání informace o tom, jak se bude váš tým jmenovat:
info@institutocamoes-praga.cz

Ti, kdo se turnaje aktivně nezúčastní, jsou také srdečně zváni – přijďte podpořit vaše kamarády a užít si následné „convívio“.

16h – 19h Turnaj  v plážovém volejbale

19h – 21h Posezení v místní restauraci

Tradiční sardinhada

21 / 6 | 17h – 24h | Gauč ve Stromovce (Výstaviště 415, Praha 7)

Již tradiční “sardinhada” Portugalského centra proběhne v pátek 21. června v prostoru Gauč ve Stromovce. Občerstvit se budete moci na Lusofonním trhu (CerFis wines, Signature Wines, What’Soup, Festa Brasileira no Ambix Bar! // Brazilian Party at Ambix Bar!), kde budou k dostání nejen vynikající pečené sardinky, ale také další brazilské a portugalské dobroty. Na programu večera je divadelní představení v portugalštině a koncert afrických rytmů v podání DJ Celeste/Mariposa.

18:30 – Divadelní představení v portugalštině

Lusofonní divadelní sbor Portugalského centra, jehož členy jsou Češi i Portugalci, uvede komediální skeč ze hry “O Café Centauro”, v níž portugalský dramatik Norberto Ávila zachycuje typické postavy portugalského venkova.

19:30 – DJ Celeste/Mariposa

Koncert elektronické hudby s africkými rytmy, které jsou inspirovány tradičními oslavami afrických zemí portugalského jazyka. Hudební cesta ke kořenům Groovu s prvky funaná, semby a marrabenty.

Festa Junina

22 / 6 | 16h – 24h | Gauč ve Stromovce (Výstaviště 415, Praga 7)

Sobotní program v Gauči ve Stromovce zaujme velké i malé mluvčí portugalštiny. Také v tento den budou k mání dobroty z Lusofonního trhu (CerFis wines, Signature Wines, Festa Brasileira no Ambix Bar! // Brazilian Party at Ambix Bar!). Odpoledne zahájí brazilská klaunka Martha Paiva, která si připravila workshop a vystoupení. Večer přijde na řadu legendární Forró Prague, v jehož rytmu se budeme vlnit až do pozdních nočních hodin. Těšit se můžete i na brazilskou show Axé Capoeira Czech Republic!

16:00 – 18:00 Dětský program

Herečka a klaunka z Brazílie Martha Paiva, která vystupuje se souborem Cia do Solo, přichystá pro návštěvníky klaunský workshop a své umění předvede i v následném vystoupení. Netřeba dodávat, že o zábavu bude rozhodně postaráno.

18:30 – Festa Junina

Ještě nevíš, co je to Forró? Forró je hudba a tanec pocházející ze severní Brazílie. Typickými hudebními nástroji Forró písní jsou kytara, buben a triangl. V písních Forró se zpívá o lásce, práci na plantážích a stesku po domově. Tanec Forró je jednoduchý a plný radosti.

Přijďte si v 18:30 zatančit na workshop Forró a v 19:00 i do rytmu kapely Três Corações – Richard Horák (akordeon), Devanil Santos (kytara), Jana Editas (triangl), Marcus Taveira (zabumba).

21:30 – Show Axé Capoeira

Capoeira je jako dialog. Někdy si skáčete do řeči, snažíte se mít navrch, chcete mít situaci pod kontrolou, a jindy máte zase pocit, že jste zažili ten nejlepší rozhovor v životě. Takový, který vás inspiruje, motivuje a dodává odhodlání. Českou pobočku Grupo Axé Capoeira založil před lety Marcus Matias Maciel. Od té doby se toto tradiční brazilské bojové umění šíří po celé České republice.

Film: Bingo, každé ráno králem

26 / 6 | 19h30 |  Přístav 18600 (Za Karlínským přístavem 4, Praha 8)

Předposlední událost festivalu Lusófona se koná pod širým nebem v příjemném prostředí karlínského areálu Přístav 18600. Program večera zahájí portugalský kytarista Rodolfo Figueiredo. Následovat bude promítání filmu Bingo: Každé ráno králem, které pořádáme společně s festivalem Kino Brasil.

19:30 – Koncert Rodolfa Figueireda

Rodolfo Figueiredo je mladý muzikant z Coimbry, který už více než tři roky pořádá akustické sólové koncerty. Repertoár tohoto kytaristy a zpěváka je jako cesta hudebním světem, zahrnuje portugalské, brazilské i anglické skladby.

21:00 – Bingo: Každé ráno králem

V divoké době osmdesátých let získává mladý ambiciózní herec Augusto roli televizního šaška Binga. Film je inspirovaný životem herce a moderátora Arlinda Barrety, který vystupoval jako klaun Bozo v jednom z brazilských dětských pořadů, a vypráví o tom, jak hořký může být život šaška. Bingo se postupně stává nejpopulárnějším klaunem v zemi, ač jeho pravou tvář pod nánosy make-upu a paruky zná málokdo. V zákulisí se totiž odvíjí nespoutaný příběh plný drog, divokých večírků, ale i vnitřních ran.

V portugalštině s anglickými titulky.

Koncert: Loucas no fado

29 / 6 | 20h30 | Champagneria (Průchodní 4, Praha 1)

Dvě ženy, kterým se do života zapletlo Portugalsko – nebo se jejich životy zapletly do Portugalska? – tak silným způsobem, že o tom musí zpívat a hrát. Známá i méně známá fada, lidové písně a trochu portugalského popu.

Kristýna Kuhnová – zpěv

Zdeňka M. Košnarová – klavír

 


Kontakt

Program / Produkce / PR:

Kristýna Kuhnová
kristyna@institutocamoes-praga.cz
Tel.: +420 603 101 425

Guilherme Figueiredo
guilherme@institutocamoes-praga.cz
Tel.: +420 774 563 808

Petra Šantorová
psantorova@institutocamoes-praga.cz

Tel.: +420 773 568 775 

www.facebook.com/FestivalLusofona

Press:

logo