Kulturní akce v březnu

14/3 – Večer se São Tomé

21/3 – Překladatelská dílna

21/3 – Jarní večírek Portugalského centra


Lusofonní země

Večer se São Tomé

Projekce dokumentu s přednáškou

14 / 3 | 18h | Místnost 402a, Na Příkopě 29, Praha

Zveme vás na putování po ostrovním státě Svatý Tomáš a Princův ostrov (São Tomé e Príncipe)! Můžete se těšit nejen na zážitky z cestování, ale také na podrobnější kulturní a historické zajímavosti tohoto údajně nejméně navštěvovaného státu na světě. Večerem vás provede Klára Trsková a Alena Růžičková. 

Klára Trsková je kurátorkou v Národním filmovém archivu a doktorandkou na Filozofické fakultě Karlovy univerzitě v Praze, kde se věnuje filmu a literatuře afrických lusofonních zemí. Svatý Tomáš a Princův ostrov navštívila v létě v roce 2023.

Alena Růžičková je kulturní asistentkou a lektorkou v Camões – Portugalském centru v Praze. Svatý Tomáš a Princův ostrov navštívila z kraje roku 2020. 

Mionga Ki Ôbo – Moře a džungle (2005)

Režie: Ângelo Torres, 52 min, dokument

Angolares jsou nejstaršími obyvateli ostrova Svatý Tomáš, kam podle legendy připluli po ztroskotání lodi. Kdysi byli pány ostrova, ale na konci 19. století jim byla násilím vyvlastněna půda a nyní je z nich malá rybářská komunita. Mezi mýty a tajemstvími tohoto ostrova bujné krásy film poodkrývá historii a zvyky těchto lidí, pro které je rybolov a moře symbolem jejich sebeurčení. (LX Filmes)

V portugalském znění s anglickými titulky.

Vstup zdarma. Událost na FB.


Literatura

Překladatelská dílna s Mgr. Šárkou Grauovou, Ph.D.

Brazilská povídka 20. století

21 / 3 | 12h | Místnost L10, FF MU, Arne Nováka 1/1, Brno

Společnost českých portugalistů a Filozofická fakulta Masarykovy univerzity zvou na Překladatelskou dílnu Mgr. Šárky Grauové, Ph.D. na téma: „Brazilská povídka 20. století“.

Zájemci se mohou přihlásit k účasti do 13.3. na adrese sarka.grauova@gmail.com.

Více informací na facebookové události.


Komunita

Jarní večírek Portugalského centra

Setkání s koncertem

21 / 3 | 18h | Coffice, Malířská 227/14, Praha

Přijďte s námi oslavit začátek semestru! Tentokrát se sejdeme v baru Coffice na Letné.

Můžete se těšit na portugalské deskové hry a Lusofonní pubquiz, který prověří vaše znalosti portugalštiny a kultury lusofonních zemí. Vrcholem večera bude koncert naší oblíbené skupiny Camões House Band!

Program:

  • 18h Deskové hry z naší knihovny věcí

Zahrajte si s námi vybrané deskovky z nedávno otevřené knihovny věcí nebo si rovnou některou půjčte domů.

  • 19h Lusofonní kvíz

Co víte o současné kultuře, tradičním jídle, zeměpisu nebo idiomech? Klasický pubquiz, ve kterém můžete otestovat své znalosti: 5 témat, 20 otázek, 30 minut. Přijďte se svým sehraným týmem nebo spojte na místě síly s dalšími účastníky. Kvíz proběhne v portugalštině a v češtině a je určený všem milovníkům portugalštiny a s ní spjatých kultur.

  • 20h30 Camões House Band

Pestrá kapela složená z hudebníků z různých koutů světa žijících v Praze. Ať už někteří z nich vycházejí z jazzu nebo rocku, pojí je společná vášeň k hudbě z portugalsky mluvících zemí. Vytvářejí svěží fúzi popu, jazzu, moderní brazilské bossy, kapverdské morny nebo portugalského fada.

Vstup zdarma.