SVĚTOVÝ DEN PORTUGALSKÉHO JAZYKA 2023

Z NAŠEHO JAZYKA JE VIDĚT MOŘE

2. – 5. května

V rámci oslav Světového dne portugalského jazyka pořádá Camões – Portugalské centrum v Praze ve spolupráci s Velvyslanectvím Portugalské republiky v Praze od 2. do 5. května 2023 soubor kulturních akcí. Můžete se těšit na filmové projekce, přednášky, čtení, minikurzy portugalštiny a další příjemná setkání s portugalštinou.


PROGRAM

Lusofonní Afrika: život a film

2. května | 19:00 | Na Příkopě 29, místnost 220

Program oslav Světového dne portugalského jazyka bude zahájen 2. května 2023 promítáním krátkých filmů z lusofonní Afriky. Uvidíte filmy Hora di Bai (Samira Vera-Cruz, Cabo Verde), Mina Kiá (Kátia Aragão, São Tomé e Príncipe) a Percursos (Mauro Pereira, Angola), po nichž bude následovat přednáška o lusofonních zemích. Promluví Mgr. Klára Trsková, kurátorka Národního filmového archivu a studentka 3. ročníku doktorského studia románských literatur na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V rámci svého studia nedávno absolvovala stáž na UEM v Maputu, kde se ve svém výzkumu zabývala mozambickou literaturou. V současné době se její výzkum zaměřuje na Kapverdy.

PERCURSOS

Mauro Pereira – Angola

Film zkoumá cestu kapverdského občana v Angole, který se vrací do své země a snaží si odůvodnit svou emigrace.

HORA DI BAI

Samira Vera-Cruz – Kapverdy

Kapverdská realita je sama o sobě věčnou cestou a v „poslední hodině“ se na ostrově, který je extrémně katolický (evropské dědictví), ale který si uchovává pověry přinesené zotročenými (africké dědictví), odhaluje směsice černé a bílé, evropské a africké. Koneckonců smrt je jistá. Nejistý je čas, kdy Bai přijde.

MINA KIÁ

Kátya Aragão -S. Tomé e Princípe

Tonia, extrovertní, citlivá a šťastná dívka, která sní o tom, že se stane novinářkou. Její život se změní, když ji matka pošle žít k tetě a strýci do města, kde je vystavena týrání a špatnému zacházení. Podaří se Tonie s tolika překážkami dosáhnout svého velkého cíle?


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V PORTUGALSKÉM CENTRU

3. května | 14:00-19:00 | Portugalské centrum v Praze – Na Příkopě 29, 4. patro

Přijďte se seznámit s CLP/Praha! Můžete si otestovat své znalosti v lusofonním kvízu, budeme si povídat o cestování po lusofonních zemích, doporučíme vám lusofonní četbu na míru a budete mít příležitost zúčastnit se soutěže o 2 vstupenky na koncert zpěvačky MirAndy, který se uskuteční 4. května v Novoměstské radnici v Praze.

MINIKURZY PORTUGALŠTINY

3. května | 17:00, 18:00, 19:00 | Portugalské centrum v Praze – Na Příkopě 29, 4. patro

Ve středu se od 17, 18 a 19 uskuteční minikurzy portugalského jazyka se zkušeným lektorem Portugalského centra Mgr. Janem Mrvou. Lekce jsou určeny pro zájemce bez předchozí znalosti portugalštiny.

3. května |  18 | Týnská literární kavárna – Týnská 6

3. května v 18 hodin se v Týnské Literární kavárně uskuteční setkání studentů a učitelů portugalštiny. Mezi jinými zazní texty Marinha de Piny, Eugénia de Andrade, Josého Eduarda Agualusy, Fernanda Bonassiho a Františka Listopada.


Setkání profesorů a lektorů portugalštiny v České republice

Valná hromada Společnosti českých portugalistů

4. května

Dne 4. května v 15 hodin pořádá Camões – Portugalské centrum v Praze a Velvyslanectví Portugalské republiky v Praze setkání učitelů a lektorů portugalštiny v České republice. Cílem besedy je reflexe výuky portugalštiny jako cizího jazyka v České republice. Bezprostředně po tomto setkání, v 17 hodin, se uskuteční valná hromada Společnosti českých portugalistů.

KONCERT: MIRANDA

4. května |  19:30 | Novoměstská radnice

4. května se také v 19.30 hodin uskuteční v krásném prostoru Novoměstské radnice v Praze koncert MirAndy. Zpěvačku doprovodí Diogo Caetano (kytara a zpěv), Simone Carugati (elektrická kytara a zpěv) a Santus (bicí).

Více informací a lístky.


MINIKURZY PORTUGALŠTINY

5. května – ZRUŠENO

Dnešní minikurz portugalštiny online jsme byli bohužel nuceni zrušit. Zájemce ale zveme na naše minikurzy, které proběhnou již příští týden v rámci Světa knihy 13. a 14. května, vždy v 11:00 a v 11:30. Až do 2. srpna se můžete také zdarma přihlásit na online kurz Univerzity v Portu, který začal před několika dny.

Fotografie od Mister Mister na Pexels.com