Festival Lusófona 2020

Festival Lusófona, který se koná v Praze již od roku 2007, je největším festivalem portugalského jazyka v České republice. Obvykle se koná v červnu, ale letos jej s ohledem na jarní epidemiologickou situaci přesouváme na začátek října. Festival organizovaný Portugalským centrem v Praze Camões, I.P. a spolkem Lusofonia Aberta, z.s se snaží být prostorem pro dialog mezi milovníky portugalskojazyčných kultur a veřejností v Praze.

Třináctý ročník festivalu portugalského jazyka Lusófona, který proběhne ve dnech 1. – 3. října 2020, pořádáme společně s kulturním centrem Studio ALTA. Návštěvníci se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení, filmové promítání, výstavy, aktivity pro děti a gastronomické zážitky. To vše v prostorách Oettingenského paláce a v zahradě před západním křídlem Invalidovny. Vstup na festival je zdarma.

Čtvrtek 1. 10. 2020

Portugalské centrum v Praze (Oettingenský palác, Josefská 6)

18h Vernisáž výstavy festivalových plakátů

Lusófona letos slaví už třinácté narozeniny. Od prvního ročníku se jistě mnohé změnilo, ale ve spoustě ohledech si festival drží své tradice. Záleží mu například na originálním designu festivalových plakátů. Připravili jsme proto výstavu plakátů ze všech uplynulých ročníků, která společně s vystavenou grafikou přinese i nostalgické nahlédnutí do festivalových programů.

19h Gilda Machado: Portugalská přítomnost v Goa dříve a dnes

„Kdo byl v Goa, nemusí jet do Lisabonu.” Právě tuhle větu slýchají tisícovky turistů, které každoročně navštíví nejmenší indický stát. Vzhledem k tomu, že Gilda Machado strávila v Goa sedm let a že Goa byla po více než 450 let součástí portugalského území, zaměří se ve své přednášce na to, jak se z ní stalo hlavní město portugalské Asie a co to pro ni znamenalo. Přiblíží také vliv dlouhodobé portugalské přítomnosti na místní kulturu a jazyk, který lze prokázat na několika zvycích a tradicích vycházejících z portugalské kultury a na některých rysech místního jazyka – konkánštiny. Přednáška bude v portugalštině.

goa-4878496_1920

20:30h filmové promítání (více informací již brzy)

Pátek 2. 10. 2020

Studio ALTA (zahrada před Invalidovnou, Sokolovská 136/24, Karlín)

17h-22h Tradiční sardinhada a lusofonní trh

Ke všem portugalským svátkům a oslavám patří dobré jídlo a pití. V pátek večer proto budete moct v zahradě Studia ALTA ochutnat sardinky připravované na grilu a zapít je skleničkou portugalského vína. Na výběr budou také další speciality z lusofonních zemí.

3

18h Vilas: Příroda v kontrastech

Vilas pochází z města Beja v regionu Alentejo na jihu Portugalska. Jak sám říká, své pocity dokáže mnohem lépe vyjádřit prostřednictvím kreseb nežli slov. Obrazy kreslí propisovacím perem s černým inkoustem a nejraději pracuje v rušných kavárnách. Výstava s názvem „Příroda v kontrastech“ je inspirována autorovou rodnou krajinou. Kresby zachycují výjevy z ryzí přírody a idylického venkova, kde se člověk cítí svobodný.

Vernisáž výstavy proběhne v pátek od 18 hodin. Kresby budou vystaveny v pátek 2. 10. a v sobotu 3. 10. v Obýváku Studia ALTA.

Vilas, Příroda v kontrastech

20h mema.

Při hudebním vystoupení portugalské umělkyně se publikum nejprve nechá zmást iluzí strohosti. Zdánlivě minimalistický zpěv a zvuk kytary však přechází do výbušné směsi syntetizátorů, smyček a tradičních portugalských hudebních nástrojů, jako jsou adufe, portugalská kytara a flétna, které se mísí s ruchem moderní doby. mema. svým posluchačům představuje hudbu, která vznikla dekonstrukcí folku a jeho střetnutím s electro-indie a pop music.

Skladatelka, kytaristka a zpěvačka mema. se narodila v Aveiru, kde vystudovala konzervatoř. Krátce poté se vydala na sólovou dráhu a získala zkušenosti v zahraničí, žila v Berlíně a v Dublinu. Mezi její nejznámější singly patří „O Devedor“, „Outro Lado“ a „Perdi o Norte“.

Koncert je pořádán ve spolupráci s portugalskou kulturní asociací d’Orfeu Associação Cultural a hudebním projektem OuTonalidades – circuito português de música ao vivo.

Sobota 3. 10. 2020

Studio ALTA (zahrada před Invalidovnou, Sokolovská 136/24, Karlín)

10:30h Ana Pêgo: Plasticus maritimus, invazivní druh

Portugalka Ana Pêgo si jako malá ráda hrála na pláži a zjistila, že moře a oceány skrývají kromě krásných živočichů a zkamenělin také jeden invazivní druh. Když vyrostla a stala se z ní mořská bioložka, rozhodla se jej pojmenovat Plasticus maritimus. O tomto kontaminujícím druhu napsala i stejnojmennou knihu, jejíž překlad do češtiny letos vydalo nakladatelství jakost.

Ana povede během sobotního dopoledne ONLINE dílnu určenou dětem, jejímž tématem bude uvážlivější používání plastů a tvůrčí využití plastového odpadu. Pro více informací se obraťte do pátku 2. 10. na mail info@institutocamoes-praga.cz.

14h-22h Lusofonní trh

Také v sobotu můžete do zahrady před Studiem ALTA přijít ochutnat slané a sladké speciality z portugalsky mluvících zemí, včetně brazilského churrasca, a vynikající portugalské víno.

2931940

14h-18h Lá vem a história!

Projekt Lá vem a história! – Português como Língua de Herança em Praga, který pořádá pravidelná vzdělávací a zábavná setkání v portugalštině, si připraví venkovní tvořivou dílnu, kam si mohou děti a jejich rodiče přijít hrát, vyrábět a malovat s přírodními materiály. Poznají tak barvy a textury listů, větviček a plodů. Přijďte poznat přírodu jako místo pro dětské hry a inspiraci pro vyprávění v portugalštině.

Lá vem a história

16h Roda de samba a churrasco

Sobotní odpoledne v zahradě před Studiem ALTA se ponese v rytmu tradiční brazilské samby. Několik brazilských muzikantů žijící v České republice se zapojí do „roda de samba“, jedinečného hudebního vystoupení, které má svůj původ ve velkých brazilských metropolích, jako jsou Rio de Janeiro, Salvador, Recife a São Paulo. Stejně jako v případě jazzových jam sessions se k „roda de samba“ mohou připojit i přihlížející hudebníci či tanečníci. A to ještě není vše – aby byl zážitek kompletní, bude se připravovat také tradiční brazilské churrasco, tedy maso opékané na dřevěném uhlí. Nechte se s námi unést strhující brazilskou atmosférou.

Acoustic Guitar Playing

20h SENZA

Koncert skupiny SENZA přinese originální fúzi lusofonních rytmů. Kromě tónů z portugalsky mluvících zemí se Catarina Duarte a Nuno Caldeira, kteří oba pocházejí z Aveira, nechávají ovlivnit také hudbou, s níž se setkávají na cestách. Za dobu svého fungování od roku 2016 totiž vystoupili na více než 80 pódiích po celém světě. Tajemství úspěchu jejich hudební tvorby prý spočívá v intenzitě, s níž prožívají své cesty, a v oddané vášni pro muziku. Duo SENZA zatím vydalo dvě alba: „Antes da Monção“ a „Praia da Independência“.

SENZA_ALT_2019

21:30h DJ Baptista

Program festivalu Lusófona uzavře večerní party s DJ Baptistou, který sice pochází z Portugalska, ale už pár let je doma i na pražské klubové scéně. Jeho výběr rytmů z portugalsky mluvících zemí určitě nenechá nikoho z publika v klidu.

12. ročník festivalu Lusófona

Kontakt

Program / Produkce / PR:

Kristýna Kuhnová
kristyna@institutocamoes-praga.cz
Tel.: +420 603 101 425

Sofia Sousa
sofia.sousa@institutocamoes-praga.cz
Tel.: +420 739 157 118

Petra Šantorová
psantorova@institutocamoes-praga.cz

Tel.: +420 773 568 775 

www.facebook.com/FestivalLusofona

logo