Den poezie

DEN POEZIE 2020:

ANA LUÍSA AMARAL A LUÍS FILIPE CASTRO MENDES

Díky festivalu Den poezie patří měsíc listopad v České republice již po dlouhá léta básním, jejich tvůrcům, recitátorům a především čtenářům. V roce 2020 byl však festival stejně jako všechny kulturní akce trochu jiný. Setkali jsme se totiž na obrazovkách a strávili čas s poezií u sebe doma.

Naše pozvání přijali Ana Luísa Amaral a Luís Filipe Castro Mendes, portugalští autoři, kteří jsou známí i za hranicemi své rodné země. Povídali si o tom, jak vnímají své vlastní básnické dílo a současnou portugalskou poezii obecně. Moderování večera se laskavě ujala Silvie Špánková, česká odbornice na portugalskou literaturu z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Ana Luísa Amaral přednáší na Filozofické fakultě Univerzity v Portu, kde se věnuje srovnávacím literaturám, feministickým a genderovým studiím. Její poezií se nese výrazný angažovaný hlas, v básních je pro ni však důležitá také nadčasovost a možnost obsáhnout v několika verších celý svět. Autorčino dílo čítá na dvacet básnických sbírek, z nichž mnohé byly přeloženy do cizích jazyků. Nejnovější je sbírka What’s In a Name (2017). Ana Luísa Amaral vydala také knihu esejů a několik dětských publikací.

Luís Filipe Castro Mendes vydává své básně, jejichž společným jmenovatelem je především intertextualita, již od počátku 80. let. Svět zná tohoto autora také jako politika, který v letech 2016–2018 zastával funkci portugalského ministra kultury, a diplomata, jehož kariéra zavedla do nejrůznějších koutů světa.  Život jako cesta je i ústředním tématem jeho nejnovější sbírky Outro Ulisses Regressa a Casa (2016).

Poslechněte si online rozhovor se současnými portugalskými básníky!

PORTUGALSKÁ POEZIE OČIMA ČESKÝCH UMĚLCŮ

V rámci festivalu Den poezie, jehož se Portugalské centrum v Praze každoročně účastní, vznikla dvě videa s poezií portugalských básníků Any Luísy Amaral a Luíse Filipa Castra Mendese. Básně do češtiny přeložila Marie Havlíková. Tvůrci originálního audiovizuálního zpracování jsou Aneta Kernová a Vladimír Pokorný.

Městské stesky – Ana Luísa Amaral

Květy moru – Luís Filipe Castro Mendes

Aneta Kernová je česká herečka a režisérka, která se věnuje i malbě a zpěvu. Spolupracovala se společnostmi Amazon Prime a Netflix a filmařské zkušenosti nasbírala i v zahraničí. Na rok 2021 je plánována premiéra filmu Když prší slzy, kde Aneta ztvární hlavní roli. Obdržela několik ocenění za režii krátkometrážních filmů.

Vladimír Pokorný je český herec se stálým angažmá v divadle J. K. Tyla v Plzni. Vystudoval DAMU, se spolužáky založil divadelní spolek MASO, který působí v divadle NoD, a vystupoval na několika pražských divadelních scénách. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. V roce 2021 jej čeká první role v celovečerním filmu.