100 LET: AMÁLIA RODRIGUES

Umělkyně Amália Rodriguesová (1920-1999) je považována za jednu z nejvýznamnějších portugalských osobností 20. století. Její odkaz je dosud živý, moderní a nadčasový. Zůstává jednou z nejlepších zpěvaček současné doby, s neobyčejně úspěšnou mezinárodní kariérou. Svět se stal jejím pódiem a ona využila svého jedinečného hlasu, aby zpívala portugalské básně, od trubadúrské poezie až po současnou literární tvorbu.

Oslavy 100. výročí zpěvaččina narození, pořádané po celý rok od data jejího narození před sto lety, nám umožní lépe si uvědomit, jak velký význam má Amália Rodriguesová na současné kulturní scéně. Bohatý program, který se odehrává nejen v Portugalsku, ale také v dalších zemích světa, připomíná Amáliino dílo v nejrůznějších uměleckých zpracováních.

Cílem Portugalského centra v Praze je představit Amáliino umění a oslavy 100. výročí jejího narození českému publiku. V návaznosti na náš kulturní program z prosince, představujeme naše další události oslavující tuto nezapomenutelnou fadistku. Sledujte prosím naši facebookovou stránku, náš Instagram a hashtag #centenariodaamalia.

OSLAVY 100. VÝROČÍ NAROZENÍ – LÉTO 2021

PORTUGALSKO A FADO

ANEB PROČ JE DŮLEŽITÉ SI PŘIPOMENOUT AMÁLII RODRIGUES

09 / 05 | WORLD MUSIC PETR DORŮŽKA

Známý hudební publicista Petr Dorůžka nám ve svém článku představuje fado v průběhu času, odkaz Amálie Rodrigues, vlivy dalších žánrů a zavzpomíná na koncert lisabonské zpěvačky Amélie Muge v Praze v Jazz Docku. 

NEFÁDNÍ FADO: PORTUGALSKÝ ŽÁNR V PROMĚNÁCH ČASU 

AMÉLIA MUGE, PETR DORŮŽKA

07 / 06 | 14 / 06 | 21 / 06 | 28 / 06 | YOUTUBE

Nefádní fado je název cyklu čtyř videí o portugalském fadu a jeho vývoji od portugalské kytary až po Kronos Quartet a projekty s elektronikou v rozhovorech mezi známým hudebním publicistou Petrem Dorůžkou a slavnou portugalskou zpěvačkou a skladatelkou  Amélií Muge.  Každé červnové pondělí vám na našem YouTube kanálu představíme jedno z následujících témat: 

1. Historie fada a Amália Rodrigues.

2. Fado a hloubka prožitku. Amélia Muge zpívá Amálii Rodrigues.

3. Fado: kontext, hudební nástroje, portugalská kytara.

4. Fado a vliv jiných žánrů.

Amélia Muge je portugalská zpěvačka, instrumentalistka, skladatelka a autorka písní. Narodila se v Mosambiku v roce 1952. Její hudba kombinuje tradici a inovaci, vychází  z tradiční portugalské a africké hudby a její styl taky nabývá velké modernosti. Při hledání inovací využívá jak tradiční nástroje, tak „nové technologie“. Hudba Amélie Muge vyniká krásou textů svých písní, zhudebňuje své básně i básně ostatních autorům jakými jsou např. známí portugalští básníci, Fernando Pessoa nebo Grabato Dias, aniž by zapomínala na básně tradičního původu. Její všestranný talent jí umožnil skládat fado pro Camaného nebo Anu Moura, nahrávat s Gaiteiros de Lisboa, produkovat Mafaldu Arnauth nebo nazpívat Laurie Anderson. Cenu v kategorie Nejlepší album roku 2012 Portugalské společnosti autorů získala za nahrávku Periplus, “portugalsko-řecké putování” ve spolupráci s Michalesem Loukovikasem. S ním dále spolupracovala na albu z roku 2018, Archipelagos. Amálii Rodrigues jak ji neznáme, s původními ještě nezhudebněnými texty, představila na své desce Amélia com versos de Amália. 

Petr Dorůžka píše o hudbě už od svých dvaceti let. Napsal například biografii Šuplík plný Zappy a sestavil a přispěl k antologii Hudba na pomezí. Od 90. let se zabývá world music a přispívá na toto téma do českých i zahraničních médií. Působil také jako porotce na významných zahraničních festivalech a v hudebních soutěžích. Na Fakultě humanitních studií UK přednášel o světových hudebních kulturách.

FADO: HUDEBNÍ AKTUALITY Z PORTUGALSKY MLUVÍCÍCH ZEMÍ V POŘADU SEDMÉ NEBE

PETR DORŮŽKA

25 / 06 | 19H | ČRO VLTAVA

Český znalec world music Petr Dorůžka připravuje pravidelně každý pátek hudební pořad Sedmé nebe na Českém rozhlasu Vltava. V pátek 25. června se po půl roce bude opět věnovat portugalskému fadu a odkazu Amálie Rodrigues, ale tentokrát se zaměří především na současné interprety (Geodesia, Luis Peixoto, Lina_Raül Refree, Carmen Souza a další). Pořad bude možné sledovat v aktuálním čase na rozhlasové stanici Vltava i ze záznamu na webu.  

Událost proběhne v českém jazyce.

OSLAVY 100. VÝROČÍ NAROZENÍ – ŘÍJEN 2021

Výstava „Bem-vinda sejas Amália“ (Vítej, Amálie!) je koncipovaná a organizovaná Nadací Amálie Rodriguesové a je součástí portugalského národního programu k připomenutí 100. výročí jejího narození. Výstava je rozdělena do čtyř částí. Každá z nich nám Amálií představí z jiného úhlu pohledu – od soukromých záběrů až po mezinárodní úspěchy.

UPLYNULÉ UDÁLOSTI Z PROSINCE 2020, KTERÉ MŮŽETE ZHLÉDNOUT NA NAŠEM YOUTUBE

OSLAVY 100. VÝROČÍ NAROZENÍ – PROSINEC 2020

AMÁLIA RODRIGUESOVÁ A JEJÍ ODKAZ

KRISTÝNA BORECKÁ, JOSÉ RIÇO

3 / 12 | 19H | YOUTUBE

Kristýna Borecká představí v rámci krátké přednášky zásadní milníky v životě a díle Amálie Rodriguesové. Věnovat se bude také zpěvaččině inovátorskému vlivu na konvence žánru fado. K debatě o tom, co zpěvačka ztělesňuje pro portugalskou kulturu a jak velký odkaz zanechala pro další generace, přizve milovníka a znalce fada Josého Riça. Portugalec, který žije v Praze přes dvacet let, přiznává, že teprve odloučení od jeho vlasti ho přimělo k zamyšlení se nad jeho kořeny a vedlo k hlubokému ocenění tohoto svébytného portugalského žánru.

Událost proběhne v českém jazyce.

AMÁLIA RODRIGUESOVÁ V POŘADU SEDMÉ NEBE

PETR DORŮŽKA

4 / 12 | 19H | ČRO VLTAVA

Český znalec world music Petr Dorůžka připravuje pravidelně každý pátek hudební pořad Sedmé nebe na Českém rozhlasu Vltava. V pátek 4. prosince se ve vysílání zaměří na portugalskou hudbu a vyzdvihne dílo fadistky Amálie Rodriguesové, která by letos oslavila 100. narozeniny. Pořad bude možné sledovat v aktuálním čase na rozhlasové stanici Vltava i ze záznamu na webu.  

RUA DO CAPELÃO, BARCO NEGRO

DUO LOUCAS NO FADO

4 / 12 A 14 / 12 | YOUTUBE

Dvě ženy, kterým se do života zapletlo Portugalsko – nebo se jejich životy zapletly do Portugalska? – tak silným způsobem, že o tom musí zpívat a hrát.

Zpěvačka Kristýna Kuhnová a klavíristka Zdeňka M. Košnarová pro vás společně s filmařkou Klárou Trskovou natočily videa se skladbami z Amáliina repertoáru. Píseň Rua do Capelão bude k poslechu již od 4. prosince a píseň Barco Negro od 14. prosince.