KULTURNÍ AKCE v DUBNU 2023

LITERATURA

LUÍS FRÓIS: EVROPANÉ A JAPONCI

4 / 4 | 19h | Božská lahvice (Bílkova 6, Praha 1)

Zveme vás na debatu o knize Evropané & Japonci: Stručné pojednání o protikladech a rozdílech (Triáda, 2022) s překladateli a portugalisty Vlastou Dufkovou a Karlem Staňkem, který je rovněž autorem obsáhlé doprovodné studie. O hudební doprovod pod názvem „Mystérium japonské bambusové flétny Shakuhachi“ se postará etnomuzikolog Vlastislav Matoušek. Večerem provede a ukázky přečte Karolina Válová.

„Bezmála čtyři století od svého vzniku (1585) čekal na vydání útlý portugalský rukopis Luíse Fróise (1532-1597), jezuitského misionáře první generace, který strávil více než třicet let v Japonsku a sepsal o něm rozsáhlé dějepisné dílo. Teprve když Fróisovo „stručné a výstižné pojednání“, jemuž čas spíše přidal než ubral na půvabu, v madridské knihovně objevil Fróisův řádový bratr Josef Franz Schütte, mohlo toto dílko v roce 1955 poprvé vyjít péčí tokijské jezuitské univerzity spolu se zasvěceným komentářem a souběžným německým překladem. Dnes je tato původem didaktická jezuitská příručka, která měla zmírnit kulturní šok evropských misionářů ve styku s japonským světem, považována za vůbec první systematické srovnání evropské a japonské civilizace. Především je to však neodolatelný portrét Evropy tváří v tvář zrcadlu jinakosti, v němž se odráží její stranově obrácený, a přece rovnocenný obraz.“

Více informací naleznete Facebooku. Událost proběhne v češtině.

LITERATURA

HYB4 Čítárna

Eugénio de Andrade: Prozářená poezie a živá hudba

5 / 4 | 19h | Kampus Hybernská (Hybernská 4, Praha 1)

Zveme vás na oslavu stého výročí narození světového básníka!

Eugénio de Andrade (1923-2005) byl portugalským básníkem, který ze slov těžil intenzitu světla a žáru, okamžiků nesmrtelnosti, ale i hlubin stínu a fatality v působivých obrazech evokujících spojení přirozenosti člověka a přírody v harmonii světa ve smíření. Alespoň to o něm v doslovu tvrdila překladatelka Pavla Lidmilová, která v roce 2004 sestavila český výbor veršů nazvaný Svrchovanost (Fra). Na večeru u příležitosti Andradeho nedožitých stých narozenin přečtou jeho verše studující z Oddělení portugalistiky FF UK: Michaela Zikmundová a František Řáha. O postřehy z četby se podělí Karolina Válová. Večerem se ponese hudba folkové písničkářky Barbory Černé, která má jakožto absolventka Lusobrazilských studií na FF UK v repertoáru též převzaté písně v portugalštině.

Událost najdete také na Facebooku. Událost proběhne v češtině.

Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

FILM

Filmový cyklus: film a literatura

Maiové

20 / 4 | 18h30 | Portugalské centrum (Na Příkopě 29, místnost 220)

Autorem stěžejního portugalského románového díla Maiové z 19. století byl Eça de Queirós. Na plátna jej roku 2014 převedl režisér João Botelho.

Carlos da Maia je jediným dědicem jedné z tradičních portugalských rodin. Studuje medicínu na Univerzitě v Coimbře, ale společně se svým kamarádem Joãem da Egou nejraději tráví čas ve společnosti přátel a milenek. To se však změní, když se konečně zamiluje. Carlosův životní příběh se prolíná s portugalskou historií, do obou zasahují tragické události i zábavné momenty.

Film uvedeme v portugalštině s anglickými titulky. Projekci bude předcházet krátké úvodní slovo.

KONCERT

PEDRO JÓIA & JOSÉ SALGUEIRO

21 / 4 | 19h30 | Divadlo Dobeška (Jasná I. 1181/6, Praha 4)

KONCERT SE PŘESOUVÁ NA ŘÍJEN

Pedro Jóia a José Salgueiro dokáží, že fado, flamenco, brazilská hudba a jazz neznají hranice!

Duo předních portugalských instrumentalistů se zkušenostmi u Marizy, Gilberta Gila, Zecy Afonsa i Waynea Shortera si vzalo tradice Pyrenejského poloostrova jako východisko k dobrodružným plavbám po hudebních mořích. Na svých objevných cestách kytarista Pedro Jóia a perkusista José Salgueiro vytvořili životnou, temperamentní a moderní fúzi akustické hudby. Pražskému publiku ji představí 21. dubna 2023 v sále Divadla Dobeška.

Více informací naleznete na stránkách P&J Music a na facebookové události. Vstupenky (400,- Kč) jsou již v prodeji!

FILM

Dny evropského filmu: Alma Viva a Bludička

20 – 30 / 4 | Festival Dny evropského filmu

Ve dnech 20. až 30. dubna se v České republice, a to v Praze, Brně, Ostravě a mnoha dalších městech, uskuteční 30. ročník festivalu Dny evropského filmu. Portugalsko budou na festivalu reprezentovat filmy Alma Viva, který režírovala Cristèle Alves Meira, a Bludička, který režíroval João Pedro Rodrigues.

ALMA VIVA

Tak jako každé léto, Salomé se vrací za rodinou do hor. Tentokrát jde ale o návštěvu smutnější, zemřela jí babička. Zatímco dospělí řeší pozemské problémy pohřebního rituálu ženy, jíž mnozí mají za čarodějnici, Salomé vnímá prchavou přítomnost babiččiny duše.

Hrají: Lua Michel, Ana Padrão, Catherine Salée, Duarte Pina, Pedro Lacerda, Nuno Gil, Jacqueline Corado

Promítání filmu proběhne:

v Praze

22 / 4 | 18h30 | Lucerna – Malý sál – vstupenky

v Ostravě

20 / 4 | 17h | Minikino – vstupenky

v Hodoníně

30 / 4 | 17h | Kino Svět – vstupenky

Film bude promítán v portugalštině s anglickými a českými titulky.

Více informací o filmu najdete na webu festivalu.

BLUDIČKA

Portugalský korunní princ na smrtelném loži přemítá o svém mládí. Tehdy ho láska k životnímu prostředí nasměrovala, aby se stal hasičem. Ve sboru se navíc potkal s přitažlivým instruktorem Afonsem. Hudební queer muzikál zasazený do roku 2069. Film soutěží o Cenu diváků LUX. Hodnotit jej můžete do 12.6.2023 zde

Hrají: Anabela Moreira, Margarida Vila-Nova, Teresa Madruga, Raquel Rocha Vieira, Ana Bustorff, Cláudia Jardim, Mauro Costa, André Cabral

Promítání filmu proběhne:

v Hradci Králové

28 / 4 | 18h | Bio Central – vstupenky

v Jablonci nad Nisou

28 / 4 | 20h | Kino Junior – vstupenky

v Hodoníně

29 / 4 | 19h30 | Kino Svět – vstupenky

v Šumperku

29 / 4 | 17h30 | Kino Oko – vstupenky

Film bude promítán v portugalštině s anglickými a českými titulky.

Více informací o filmu najdete na webu festivalu. VSTUP ZDARMA

KONCERT

Aline Frazão: Jazz čtyř kontinentů

26 / 4 | 21h | Jazz Dock (Janáčkovo nábř. 2, Praha 5)

Angolská zpěvačka a skladatelka Aline Frazão přijíždí poprvé do Jazz Docku, aby zde prezentovala své zbrusu nové album Uma Música Angolana. Hudba tohoto alba reflektuje několik uměleckých setkání na různých úrovních komunikace. Osobní – Aline dala dohromady skvělou kapelu, která je emocionálně a hráčsky naladěná na stejnou notu. Hudební – Aline znovuobjevovala lidové rytmy a nástroje z různých konců světa, od angolské massemby po kapverdské batuku, přes maracatu až po afoxé z Brazílie. A také textové – Aline považuje text za důležitou složku pomáhající velkou měrou k celkovému výrazu hlasu a zpěvu.

Vystoupí: Aline Frazão, Juninho Ibituruna, Trigo Santana

Vstupné: v předprodeji na sezení 600 Kč, na stání 300 Kč. Na místě v den koncertu na sezení 700 Kč, na stání 350 Kč. Vstupné můžete zakoupit na tomto odkazu.

Více informací najdete na webu pořadatele.

FESTIVAL

Lusofest

Dny kultury portugalsky mluvících zemí

24 / 4 – 15 / 5 | Brno

Lusofest je zpět! Po roce se opět můžete těšit na nabitý program plný lusofonní kultury v Brně. Těšit se můžete například na promítání krátkých filmů v portugalštině s českými titulky, ochutnávku portugalské kuchyně, PubQuiz o lusofonním světě a další akce.

Detailní program najdete již brzy na Facebooku.