KULTURNÍ AKCE v KVĚTNU 2022

KONFERENCE

SVĚTOVÝ DEN PORTUGALSKÉHO JAZYKA

KONFERENCE PŘI PŘÍLEŽITOSTI OSLAV DNE 5. KVĚTNA

5 / 5 | 15H – 17H | ANGLO-AMERICKÁ UNI. (LETENSKÁ 5, PRAHA 1)

Srdečně vás zveme na Konferenci při příležitosti oslav Světového dne portugalského jazyka, který připadá na 5. května. Konference na téma Portugalský jazyk jako faktor sjednocení je pořádána Portugalským centrem v Praze, Velvyslanectvím Brazílie v Praze a Velvyslanectvím Portugalska v Praze.

Událost proběhne v portugalském jazyce, níže najdete její program.

PROGRAMA

Moderação: Luís de Almeida Sampaio, Embaixador de Portugal em Praga

15h00 – Mensagem de boas-vindas – Gilda Machado – Instituto Camões /Praga

15h05 – Embaixador de Portugal na República Checa, Luís de Almeida Sampaio 

15h20 – Ministro-Conselheiro da Embaixada do Brasil em Praga, Albino Ernesto Poli Júnior

15h35 – Diretora Técnica do Museu da Língua Portuguesa de S. Paulo, Marília Bonas

15h50  – Vice-presidente da Câmara de Comércio Checo – Cabo-verdiana, Mónica Sofia 

16h05 – Professor do Departamento de Estudos Luso-Brasileiros da Faculdade de Letras da Universidade Carolina de Praga,  Selmo Figueiredo 

16h20 – Debate

16h45 – Refrescos

HUDBA

SVĚTOVÝ DEN PORTUGALSKÉHO JAZYKA

TERRA QUENTE

5 / 5 | 20h | Vila Štvanice (Štvanice 858, Praha 7)

Světový den portugalského jazyka letos oslavíme spolu s úžasným kvartetem z Portugalska: zpěv, portugalská kytara, klasická kytara a bicí nástroje, co víc si přát! Hudební skupina Terra Quente nám nabídne nezapomenutelný koncert plný cizokrajných melodií a zvuků.

Přes klasické hudební vzdělání po inspiraci zvukomalebností portugalské kytary a brazilskými rytmy, nám kapela přestaví to nejlepší z lusofonního světa.

Koncert se uskuteční 5. května od 20 hodin v Divadle VILA Štvanice pod hlavičkou Vila Live.

Vstupenky v ceně 150 Kč jsou v prodeji na Goout.

FESTIVAL

Primavera Portuguesa

4 / 5 – 6 / 5 |  Club Café Pessoa (Hradec Králové)

Club Café Pessoa pořádá už šestý minifestival Primavera Portuguesa, již tradiční akci, jejímž cílem je přiblížit krásy a kulturu této rozmanité země „na konci světa“ a prostě udělat si takové maličké „Portugalsko“ uprostřed Evropy. Těšit se můžete na oblíbenou ochutnávku vín, cestování na daleké ostrovy, ale i na zajímavé besedy. Součástí programu je i výstava Zpět po stopách minulých ku příležitosti stého výročí narození Josého Saramaga, promítání filmu podle jeho stejnojmenné knihy “Rok smrti Ricarda Reise” a beseda s překladatelkou Ladou Weissovou.

Celý program najdete zde.

VÝSTAVA

Nature Future: Maria Oliveira

9 / 5 – 28 / 8 | Kampa (Praha 1)

Evropská kulturní centra, která jsou součástí pražského clusteru EUNIC, pořádají výstavu „NATURE FUTURE – mladá evropská fotografie“ na téma ekologie. Představí práci 14 mladých evropských fotografů, kteří přesným, aktuálním, poetickým a někdy i humorným pohledem analyzují rozsáhlou ekologickou krizi, která postihuje naši planetu.

Jednou z umělkyň je Maria Oliveira z Portugalska. Fotografka se narodila v Ponte de Lima a studovala na Univerzitě v Minhu. V roce 2016 a 2017 byla rezidenční umělkyní v Ci.clo Plataform of Photography a v roce 2019 a 2021 se zúčastnila bienále fotografie v Portu. Její fotografie z cyklu De vagar o mar se soustředí na sůl, její přítomnost v přírodě a význam pro živočichy a člověka.

Výstava bude zahájena 9. května v 17:30 na Kampě za přítomnosti umělců a kurátorů. Pro veřejnost se však otevře již v 15:00. V následujících dnech proběhne také doprovodný program, v rámci něhož povede Maria Oliveira workshop pro studenty FAMU.

Výstavu kurátorsky připravil francouzský Collectif Fetart a vznikla v rámci francouzského předsednictví Rady EU pod taktovkou Francouzského velvyslanectví v České republice a Francouzského institutu v Praze. Partnerem je společnost Veolia.

Více informací a kompletní doprovodný program najdete zde.

UDÁLOST

IBEROAMERICKÝ TÝDEN

9 / 5 – 15 / 5 | Praha

Od 9. do 15. května 2022 proběhne v Praze druhý ročník Iberoamerického týdne, který pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a kulturními centry Instituto Cervantes a Portugalské centrum Camões v Praze. 

Hlavní akcí Iberoamerického týdne bude mezinárodní konference Česká republika a Iberoamerika – podpora rozvoje, prosperity a demokracie, která se uskuteční v sídle MZV ČR – Černínském paláci (Loretánské nám. 5, Praha 1) v úterý 10. května. Konference je plánována jako celodenní akce a její průběh je rozdělen do tří bloků (vždy se zaměřením na Latinskou Ameriku a Karibik ve vztahu k ČR/ EU/ Evropě): první blok se bude týkat politických otázek, druhý blok ekonomické a obchodní spolupráce (nové výzvy v zahraničním obchodě, ekonomické diplomacii atd.) a třetí blok kulturní a akademické oblasti a veřejné diplomacii. Účast na konferenci přislíbili zástupci iberoamerických zemí a vystupující z řad představitelů ČR.

Na pozvání velvyslanectví Portugalska v Praze se konference zúčastní Ricardo Ferreira Reis, odborný asistent portugalského jazyka na Katolické univerzitě, s příspěvkem „Migrants‘ journey in response to the needs of the EU Economies“.

Součástí programu Iberoamerického týdne je také koncert kapely Camões House Band (viz níže).

UDÁLOST

IBEROAMERICKÝ TÝDEN: ČESKÉ BUDĚJOVICE

9 / 5 | 14h | Jihočeská univerzita (Branišovská 1645, České Budějovice)

Ústav romanistiky FF JU se u příležitosti konání Iberoamerického týdne 2022 připojuje k této celorepublikové aktivitě uspořádáním několika akcí, z nichž dvě jsou orientovány na Portugalsko a jeho kulturu. V pondělí 9. května 2022 od 14 hodin se ve vestibulu Filozofické fakulty a Rektorátu JU koná slavnostní zahájení výstavy o spisovateli José Saramagovi, dosud jediném nositeli Nobelovy ceny původem z Portugalska. Akce pod názvem José Saramago: Zpět po stopách minulých (Voltar aos passos que foram dados) proběhne za účasti paní Gildy Machado, lektorky Portugalského centra v Praze.

Následně od 15 hodin proběhne v seminární místnosti S10 komentovaná projekce dokumentárního filmu José a Pilar o stejném spisovateli. Jedná se o dojemný příběh o lásce, ztrátě a literatuře natočený M. G. Mendesem a svým komentářem proneseným anglicky ho doprovodí pan António Laurel, vyučující portugalského jazyka na Ústavu romanistiky FF JU.

Více informací najdete zde.

HUDBA

IBEROAMERICKÝ TÝDEN: KONCERT CAMÕES HOUSE BAND

10 / 5 | 18H30 | ANGLO-AMERICKÁ UNI. (LETENSKÁ 5, PRAHA 1)

V úterý večer se můžete těšit na hudební zážitek z portugalsky mluvících zemí v srdci Prahy. Členy kapely Camões House Band pojí společná vášeň k lusofonní hudbě. Uslyšíte svěží fúzi popu, jazzu, moderní brazilské bossy, kapverdské coladeiry nebo portugalského fada.

Událost pořádají Velvyslanectví Portugalska v ČR, Portugalské centrum v Praze a Anglo-americká vysoká škola v rámci Iberoamerického týdne 2022, který probíhá od 9. do 15. května. Ten připravuje MZV ČR ve spolupráci s velvyslanectvími a kulturními centry zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a dalšími lokálními partnery.

festival

Lusofest

10 / 5 – 31 / 5 | Brno

V květnu se v Brně koná Lusofest – Dny kultury portugalsky mluvicích zemí. Tato událost organizovaná Centrem lusofonní kultury Brno a oborem portugalština FFMU nabídne na rozličných místech v Brně výstavy, koncerty a přednášky spojené se zeměmi, jež mají jako rodnou či úřední řeč právě portugalštinu – 6. světový jazyk. Nechybí ani filmová sekce, jež nabídne několik zajímavých filmů a dokumentů z Portugalska či Brazílie z posledních let.

10. 5. Portugalské krátké filmy

11. 5. Vernisáž výstavy José Saramago: Zpět po stopách minulých

Aktualizovaný podrobný program najdete na facebookové stránce festivalu.

100 LET JOSÉHO SARAMAGA

Florbela

CICLO CINEMA E LITERATURA

19 / 5 | 19h | CLP (Na Příkopě 29, Praha 1)

Portugalský spisovatel, levicový myslitel a nositel Nobelovy ceny, José Saramago (1922-2010), by letos oslavil sto let. Oddělení portugalistiky FF UK ve spolupráci s Portugalským centrem si jeho osobnost a dílo připomene sérií přednášek s doprovodným programem a především filmovým cyklem Ciclo Cinema e Literatura.

Druhým filmem promítaným v rámci zmiňovaného cyklu je životopisný snímek Florbela. Režisérem filmu z roku 2012 je Vicente Alves do Ó. Zachránit ji může jediná věc: psaní. Snímek budeme promítat v originálním znění s anglickými titulky.

Rok 1920 v Portugalsku. Básnířka Florbela Espanca je ženou, která předběhla svou dobu a cítí se znuděná a neklidná, uvězněná v tradičním manželství. Když ji bratr zavolá do Lisabonu, uteče za ním a brzy se vrhne do zběsilého rytmu hlavního města. Po tragédii se však Florbele zhroutí svět.

Promítání proběhne v sále číslo 220 ve druhém patře budovy FF UK v ulici Na Příkopě 29.

PŘEDNÁŠKA

Azorské ostrovy: příroda a kultura

25 / 5 | 19h | CLP (Na Příkopě 29, Praha 1)

Portugalská studentka a nejnovější kolegyně Portugalského centra Camões v Praze Cláudia Oliveira, která pochází z Azor, nám představí historické, kulturní a přírodní dědictví tohoto nádherného koutu světa.

Přednáška proběhne v sále číslo 220 ve druhém patře budovy FF UK v ulici Na Příkopě 29. Jazykem setkání bude portugalština.

KOLOKVIUM

Společnost českých portugalistů

26 / 5 – 27 / 5 | FF UK

Na konci května se po tříleté pauze uskuteční deváté kolokvium Společnosti českých portugalistů. Po dlouhé době se těšíme na osobní setkání. Kolokvia se zúčastní řada zajímavých hostů a jazyky kolokvia tentokrát budou portugalština, španělština a angličtina. Kolokvium proběhne v místnosti 111 v hlavní budově Filozofické fakulty UK (nám. Jana Palacha 1/2, 116 38 Praha 1).

ONLINE PROGRAM

AZORY: DĚDICTVÍ, PAMĚŤ, IDENTITA

březen – květen | Facebook a Instagram CLP

Portugalské centrum Camões v Praze uvede sérii pravidelných týdenních příspěvků o dědictví, paměti a identitě Azorských ostrovů, které připravuje naše nejnovější kolegyně z Azor Cláudia Oliveira a v nichž bude prezentováno historické, kulturní a přírodní dědictví devíti Azorských ostrovů.

Online příspěvky budou rozděleny do dílčích témat, od obyvatel ostrovů, přes jejich každodenní život v dřívějších dobách, paměť a identitu kulturní krajiny, až po ukázky hmotného a nehmotného dědictví ostrovů.

Těšte se na příspěvky každou středu na našich sociálních sítích.