KULTURNÍ AKCE v ČERVNU 2021

VÝROČÍ

100 LET: AMÁLIA RODRIGUES

ČERVEN | online

Umělkyně Amália Rodriguesová (1920-1999) je považována za jednu z nejvýznamnějších portugalských osobností 20. století. Její odkaz je dosud živý, moderní a nadčasový. Zůstává jednou z nejlepších zpěvaček současné doby, s neobyčejně úspěšnou mezinárodní kariérou. Svět se stal jejím pódiem a ona využila svého jedinečného hlasu, aby zpívala portugalské básně, od trubadúrské poezie až po současnou literární tvorbu.

Oslavy 100. výročí zpěvaččina narození, pořádané po celý rok od data jejího narození před sto lety, nám umožní lépe si uvědomit, jak velký význam má Amália Rodriguesová na současné kulturní scéně. Bohatý program, který se odehrává nejen v Portugalsku, ale také v dalších zemích světa, připomíná Amáliino dílo v nejrůznějších uměleckých zpracováních.

Cílem Portugalského centra v Praze je představit Amáliino umění a oslavy 100. výročí jejího narození českému publiku. V návaznosti na náš kulturní program z prosince, představujeme naše letní a podzimní události oslavující tuto nezapomenutelnou fadistku. Sledujte prosím naši facebookovou stránku, náš Instagram a hashtag #centenariodaamalia.

Podrobný program letních a podzimních událostí

PORTUGALSKÉ PŘEDSEDNICTVÍ

Southern and Central Europe after the Crisis:

indispensable partners of the European future.

The role of Portugal and the Czech Republic.

8 / 6 | 15h (CET) | FB Embaixada de Portugal em Praga

Velvyslanectví Portugalska v Praze, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Evropská komise v ČR, Institut pro politiku a společnost, EUROPEUM Institute for European Policy, Knihovna Václava Havla a Univerzita Karlova Vás srdečně zvou na konferenci “Southern and Central Europe after the Crisis: indispensable partners of the European future. The role of Portugal and the Czech Republic.“, pořádanou v rámci portugalského předsednictví Rady Evropské unie.

Konferenci můžete sledovat na Facebooku Velvyslanectví Portugalska v Praze.

KONCERT

Koncert Gonçala Salgueira

Slavnostní ukončení portugalského předsednictví EU

10 / 6 | 20h (CET) | Facebook CLP a Gonçalo Salgueiro

Velvyslanectví Portugalska v Praze a Portugalské centrum Camões, I.P. v Praze vás srdečně zvou na přímý přenos koncertu portugalského fadisty Gonçala Salgueira, který proběhne 10. června, tedy v Den Portugalska, Camõese a portugalských komunit, od 20:00 (od 19:00 portugalského času). Koncert se koná při příležitosti slavnostního ukončení portugalského předsednictví Rady Evropské unie 2021.

Zpěváka doprovodí Guilherme Banza na portugalskou kytaru a Rogério Ferreira na fado kytaru a koncert bude vysílán z Casa Museu slavné portugalské fadistky Amálie Rodrigues. Díky pozvání Gonçala Salgueira vystoupí také dva mladí fadisté Tiago Correia a José Geadas, kteří zazpívají dvě Amáliiny písně.

Koncert bude možné sledovat přes Facebook Velvyslanectví Portugalska v Praze, Portugalského centra v Praze a Gonçala Salgueira.

Událost proběhne za podpory Nadace Amálie Rodrigues.

Gonçalo Salgueiro se narodil v kraji Alentejo, který dodnes utváří jeho projev a hudební vyjádření. Od dětství byl obklopen hudbou různých žánrů, převážně ale fadem, a již jako mladý univerzitní student měl možnost vystupovat na známých “jevištích” fada jakým je např. Clube de Fado. Průlom zaznamenává v roce 2000 menší rolí v muzikálu “Amélia”, o životě Amélie Rodrigues, a v roce 2002 vydává své první album “No tempo das cerejas” na počest této slavné fadistky. V roce 2004 debutuje ve slavném Casino Estoril a další úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat. Veřejnost a kritici jednomyslně oceňují jeho mimořádnou všestrannost, jeho emoce v jeho přednesu a vystupování na jevišti. V roce 2007 ztvární Ježíše ve světovém muzikálu Jesus Christ Superstar a v roce 2009 vydává album “Gonçalo Salgueiro” s autorskými texty. Mezi jeho další úspěšná koncertní vystoupení patří např. “Fado – História de um Povo“ a „O Melhor de La Féria“ z roku 2013. Spolupracuje nejen s fadistkami, ale třeba i s mezzosopranistkou Elenou Moscu, se kterou uvádí divácky i kritiky velmi ceněný projekt “Operfado”. V následujících letech Gonçalo koncertoval napříč Evropou a přijímá pozvání Portugalského centra v Kanadě. Do dnešní doby vydal 6 sólových alb a na dalších téměř 30 spolupracoval s ostatními fadisty a jinými hudebníky.

FILM

Dny evropského filmu: Alva

16-23 / 6 | kinosály v České republice

Ve dnech 16. až 23. června se v České republice, a to v Praze, Brně, Ostravě a mnoha dalších městech, uskuteční 28. ročník festivalu Dny evropského filmu. Portugalsko bude na festivalu Dny evropského filmu 2021 reprezentovat film Alva portugalského režiséra Ica Costy.

Zločin a skrývání v portugalské divočině. Venkovan Henrique cosi spáchal. A teď se skrývá v pustých kopcích poblíž řeky Alvy a čeká, až se přežene bouře, kterou vyvolal. Režisér Ico Costa zaujal na slavných festivalech už svými krátkými filmy a ve svém debutu prokazuje výjimečný vypravěčský i filmařský talent, když obecenstvu poskytuje neobvyklý prostor k interpretaci hrdinova charakteru.

Promítání filmu Alva proběhne:

v Praze

18 / 6 | 19h30 | Kino Pilotů

18 – 20 / 6 | po celý den zdarma v online Kině Evropský dům

ve Vrchlabí

22 / 6 |19h30 | Kino Střelnice

VÝSTAVA

Inês Teles: Aliquid stat pro aliquo

15-29 / 6 | 10-19h | Studio PRÁM (Čerpadlová 536/4, Praha 9)

Ve dnech 15. až 29. června proběhne v pražském Studiu PRÁM výstava Aliquid stat pro aliquo portugalské výtvarné umělkyně Inês Teles. Absolventka Fakulty výtvarného umění na Univerzitě v Lisabonu pravidelně vystavuje v Portugalsku, Londýně a Paříži. Velmi ráda se podílí na projektech, které sdružují více umělců a vznikají ze spolupráce s uměleckými nebo i neuměleckými institucemi. Kurátorkou výstavy je Maria Joana Vilela.

Více informací

PROJEKT

100 FRANTIŠEK / JORGE LISTOPAD

1 / 4 – 31 / 12 / 2021 | Online na FB a na blogu

Oddělení portugalistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Oddělení portugalistiky Filozofické fakulty Univerzity Marie Curie Sklodowské v Lublinu ve spolupráci s Portugalským centrem Camões, I.P. v Praze pořádají rozsáhlý mezinárodní projekt 100 František/Jorge Listopad, který potrvá od 1.4. do 31.12.2021. Je rozdělený na dvě výzvy: akademickou a uměleckou. Cílem je poukázat na rozmanitou literární, divadelní a filmovou tvorbu Františka Listopada, která se nedá oddělit od jeho osobního života prožitého v České republice, ve Francii a zejména v Portugalsku. Projekt vznikl při příležitosti stého výročí autorova narození.

Umělecká výzva je určena nejširší veřejnosti. Na facebookové stránce 100 František/Jorge Listopad a na stejnojmenném blogu budou zveřejněny „listopadové inspirace“. Vaše texty, obrazy, fotografie a hudbu ovlivněnou čímkoliv z tvorby Františka Listopada. Neváhejte nám proto své umění zaslat na sociálně sítě nebo na e-mail 100.listopad@gmail.com.

Akademická výzva je pořádána na základě česko-polské univerzitní spolupráce. Výstupem bude sborník literárně-historických a literárně-kritických článků reagujících na autorovu literární a divadelní tvorbu. Oficiální „Call for papers“ je již zveřejněna na webu Plataforma9. Přílohou sborníku bude CD s experimentální hudbou od různých evropských skladatelů, kteří se nechali oslnit texty Františka Listopada. Uzávěrka pro zaslání odborných článků je 30.9.2021.

Portugalské Centrum v Praze se bude podílet na přípravě série on-line pořadů, které zachytí vzpomínky pamětníků a v nichž zazní fragmenty z Listopadovy tvorby, příhody z jeho života a pokusy o nástin jeho neobvyklého pohledu na svět.

František Listopad, rodným jménem Jiří Synek, v Portugalsku známý jako Jorge Listopad, se narodil 26. listopadu 1921 v Praze a zemřel 1. října 2017 v Lisabonu. V různých jazycích psal básně, povídky, eseje, byl divadelním a televizním režisérem a scénáristou, pracoval jako novinář, překladatel i umělecký kritik. Po válce stál u vzniku deníku Mladá fronta, v němž řídil kulturní rubriku. Byl součástí uskupení tzv. dynamoarchistů. Na FF UK studoval estetiku a literární vědu. Po únoru 1948 se nevrátil z Francie, na čas se zde usadil a začal režírovat. V roce 1959 se přestěhoval do Portugalska, kde žil a pracoval až do smrti. V Lisabonu spoluzaložil vysokou filmovou a divadelní školu, stal se ředitelem tamějšího Národního divadla. Do České republiky se různě vracel, často aby uvedl některou z divadelních inscenací.