KULTURNÍ AKCE v BŘEZNU 2020

Dovolujeme si vás informovat, že Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se počínaje dnem 11. března rozhodla přerušit výuku a uzavřít všechny své budovy a prostory, jakožto prevenci proti výskytu COVID-19.
 
Vzhledem k tomu, že Portugalské centrum funguje ve spolupráci s fakultou, jsme rovněž nuceni uzavřít naši knihovnu, dokud toto nařízení nebude zrušeno. Zároveň rušíme / odkládáme všechny kulturní události plánované na březen.
 
Děkujeme za pochopení a doufáme, že se opět brzy uvidíme.

UDÁLOST 

GILDA MACHADO: PORTUGALCI V GOA DŘÍVE A DNES 

12 / 3 | 19h30 | CLP

goa-4878496_1920

„Kdo byl v Goa, nemusí jet do Lisabonu.” Právě tuhle větu slýchají tisícovky turistů, které každoročně navštíví nejmenší indický stát. Vzhledem k tomu, že jsem v Goa strávila přes sedm let a že Goa byla po více než 450 let součástí portugalského území, zaměřím se ve své přednášce na to, jak se z ní stalo hlavní město portugalské Asie a co to pro ni znamenalo. Přiblížím také vliv dlouhodobé portugalské přítomnosti na místní kulturu a jazyk, který lze prokázat na několika zvycích a tradicích vycházejících z portugalské kultury a na některých rysech místního jazyka – konkánštiny.

Vstup zdarma, v portugalštině.

 

LITERATURA 

LUÍS FILIPE CASTRO MENDES:

TENDENCE SOUČASNÉ PORTUGALSKÉ POEZIE

19 / 3| 19h | CLP

Portugalský básník a bývalý ministr kultury Luís Filipe Castro Mendes představí svou básnickou tvorbu v kontextu současné portugalské poezie.

Vystudoval právo na Univerzitě v Lisabonu a věnoval se diplomatické kariéře v mnoha zemích. Své básně poprvé publikoval v 60. letech v přílohách deníků Diário de Lisboa a República. Od té doby vydal již několik básnických sbírek, první z nich nese název Recados (1983) a ta prozatím poslední Outro Ulisses regressa a casa (2016). Jeho dílo se vyznačuje postmoderní estetikou a odhaluje záhadný svět, v němž předstírání a upřímnost, romantika a klasika, pravidla a hry vedou k úspěchu.

Setkání s autorem je určeno všem portugalsky hovořícím čtenářům a milovníkům poezie.

Vstup zdarma, v portugalštině.

luis-filipe-castro-mendes1

 

LITERATURA

KŘEST KNIHY:

PELOS CAMINHOS DO INSÓLITO NA NARRATIVA BREVE DE BRANQUINHO DA FONSECA E DOMINGOS MONTEIRO

26 / 3 | 19H | CLP

Zveme vás na křest knihy Silvie Špánkové z Masarykovy univerzity v Brně.

V téměř všech krátkých prózách dvou vynikajících portugalských povídkářů Branquinha da Fonseky a Domingose Monteira se objevuje něco podivného, díky čemuž nabývají svého neobvyklého charakteru. V tvorbě obou autorů nalézáme inspiraci iberským folklorem (motivy přízraku, pokladu, bílého vlka atd.), různé paranormální jevy, obrazy dvojnictví a náměty strašidelného domu, tajemného domu a ďábelské džungle.

Tyto tematické linie jsou předmětem analýzy představované knihy. Pozvání na křest knihy přijal profesor António Manuel Ferreira z Univerzity v Aveiru, přední odborník na dílo Braquinha da Fonseky.

Vstup zdarma, v portugalštině.

9788024643892.C

 

FESTIVAL

FORRÓ PRAGUE: FICA NO CORAÇÃO

26 / 3 – 29 / 3 | Forró Prague

71496672_907091599690240_3030833282620063744_o

Čtvrtý ročník Prague Forró Festival – Fica no coração se uskuteční ve dnech 26.-29. 3. 2020. Stejně jako v předchozích letech se můžete těšit na dva dny plné tanečních workshopů vedené zkušenými lektory a na celkem čtyři taneční party.

Sjedou se tanečníci ze všech koutů Evropy a světa. Těšíme se na Vaši účast.

Více informací a registraci najdete na stránkách Forró Prague.

 

KONCERT

MARIA JOÃO PIRES & LILIT GRIGORYAN

28 / 3 | 19H30 | Rudolfinum (Alšovo náb. 12, Praha 1)

Legendární portugalská pianistka Maria João Pires přijíždí do Prahy. Dne 28. března zahraje v Dvořákově síni v Rudolfinu společně s arménskou klavíristkou Lilit Grigoryan Mozartovy čtyřruční sonáty. Obě se představí i v sonátách sólových.

Záštitu nad koncertem převzala Jeho Excelence Luís de Almeida Sampaio, velvyslanec Portugalska v České republice, a Jeho Excelence Ashot Hovakimian, velvyslanec Arménské republiky v České republice.

Více informací a vstupenky k zakoupení najdete na stránkách Symfonického orchestru hl. m. Prahy.

mjp

 

VÝSTAVA 

BRAZÍLIE 

6 / 2 –  30 / 4| CLP

Primeiro evento

Výstava fotografií s názvem Brazílie dokumentuje putování studentky Barbory Sýkorové po největším státu jihoamerického kontinentu. Tři cesty, na které se tato mladá fotografka vypravila v minulých letech, se pro ni staly inspirací jak v profesním, tak v osobním životě.

Po dokončení střední umělecké školy absolvovala Barbora Sýkorová obor Portugalistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a nyní se věnuje studiu Iberoamerikanistiky. Její snímky zachycují brazilskou metropoli Rio de Janeiro a pobřežní oblast Jericoacoara. Větší část fotografií byla pořízena také ve státě Amazonas, ve městě Manaus a jeho okolí. Barbora ale navštívila i Salvador, proslulé hlavní město Brasília a město na středozápadě země Campo Grande.

Expozice byla realizována ve spolupráci s filmovým festivalem Kino Brasil, který se každoročně koná v pražském kině Bio Oko a přináší českým divákům to nejzajímavější z brazilské kinematografie.