KULTURNÍ AKCE v PROSINCI 2021

LITERATURA A HUDBA

100 x František Listopad (básně v hudbě)

1 / 12 | 19h | DEPO2015 (Presslova 14, Plzeň)

V letošním roce si připomínáme 100 let od narození Františka Listopada, česko-portugalského básníka, spisovatele a režiséra. Během alternativně pojatého večera zazní experimentální elektronická hudba inspirovaná Listopadovými texty, netradičně přednášené verše ze sbírky Rosa definitiva (2007) a informace z autorova umělecky bohatého života.

Večerem Vás provedou Karolina Válová a Petra Šantorová a vystoupí hudebník Willhelm Grasslich. Událost pořádá Portugalské centrum v Praze, projekt 100 František / Jorge Listopad a Oddělení portugalistiky FF UK.

Willhelm Grasslich

Hudebník a performer industriálních zvuků, pochodové avantgardy a temných apokalyptických vizí. Kromě skladby inspirované básní Františka Listopada zahraje i skladby svých sólových projektů Blind Ruler Cursed Land a UGFC.

Karolina Válová

Portugalistka, literární historička, pedagožka na FF UK, příležitostná novinářka, občasná aktivistka. Sporadickou básnickou a povídkovou tvorbu věnuje rzi, domům, přírodním živlům a fenoménu domácích prací. Její akademické i esejistické texty se objevují především v časopisech, na internetových portálech a v DIY publikacích. Vlastním nákladem vydala v roce 2018 sbírku básní Zavařovací proces. Editorka pandemické internetové publikace Manifest úzkosti. Spoluzakladatelka projektu 100 František / Jorge Listopad.

Petra Šantorová

Portugalistka, doktorandka na FF UK, členka kolektivu Portugalského centra v Praze, organizátorka kulturních akcí. Spoluzakladatelka projektu 100 František / Jorge Listopad.

V češtině. Vstup zdarma.

MASTERCLASS A KONCERT

Masterclass portugalské kytary

Ricardo Gordo a Samuel Lupi

7 / 12 | 19h | PROSTOR39 (Řehořova 33/39, Praha 3)

Portugalští kytaristé Ricardo Gordo a Samuel Lupi si pro vás připravili masterclass portugalské kytary. Kromě hudebních ukázek pohovoří také o historii portugalské kytary, různých typech této kytary a fada. Masterclass bude probíhat v angličtině. Zájemci o účast se mohou přihlásit zde.

Koncert portugalské kytary

Ricardo Gordo a Samuel Lupi

7 / 12 | 20h | PROSTOR39 (Řehořova 33/39, Praha 3)

Portugalští kytaristé Ricardo Gordo (portugalská kytara) a Samuel Lupi (akustická kytara) představí několik tváří portugalské kytary a fada přes coimberské, lisabonské až po současné. Nenechte si ujít tento mimořádný hudební zážitek!

Více informací o hudebnících najdete zde.

📣 Vstup na obě části programu je ZDARMA, ale prosíme zájemce o účast, aby se přihlásili zde. Pokud by došlo k naplnění kapacity, informujeme vás.

DIVADLO

Představení divadelního kurzu v portugalštině

Cassandra

9 / 12 | 20h | Potrvá (Srbská 2, Praha 6)

10 / 12 | 19h | Divadlo na cucky (Dolní náměstí 42, Olomouc)

Divadelní kurz v portugalštině, který pořádá Portugalské centrum Camões, I.P. v Praze a který vede herečka a režisérka Sofia Sousa, vznikl, aby u nás šířil portugalský jazyk prostřednictvím divadelních her od autorů z lusofonních zemí. Je určen všem divadelním nadšencům (i těm, kteří se s divadelní branží dosud nesetkali) žijícím v České republice a ovládajícím portugalštinu. V letošním roce bude v rámci divadelního kurzu uvedena adaptace portugalské hry Cassandra de Balaclava, jejímž autorem je Jorge Louraço Figueira. V adaptaci nazvané Cassandra hrají Ana Catarina Fernandes a Ana Teresa Correia. 

Synopse | Cassandra

Herečka, zdravotní sestra, prostitutka, žena. Cassandra je vizionářská a mytologická postava, kterou její okolí považuje za blázna. Vidí to, co nikdo vidět nechce, slyší to, co ostatní slyšet odmítají. V patriarchální společnosti a v zemi s nedostatkem příležitostí se Cassandra zmítá mezi přítomností, krutou minulostí a budoucností bez možnosti změny.

Sofia Sousa

Pochází z Lisabonu a od roku 2018 žije v Praze. Studovala herectví a založila divadelní soubor A Fantochada, kde píše, režíruje a produkuje své vlastní divadelní hry. Spolupracovala s divadelními soubory v Portugalsku i v České republice, hrála v portugalských i zahraničních seriálech a je tváří několika reklamních kampaní. Už třetím rokem pracuje v Portugalském centru Camões, I.P. v Praze a vede divadelní kurz v portugalštině.

Ana Catarina Fernandes

Pochází z Madeiry, studovala management a již druhým rokem žije v Praze, kde pracuje v oblasti kapitálových trhů. Má ráda kulturu a umění a role ve hře Cassandra se pro ni stala výzvou, díky níž poznává odlišnou skutečnost, posouvá své limity a ocitá se mimo svou komfortní zónu.

Ana Teresa Correia

Je jí 28 let a žije v Praze již čtyři roky, studovala antropologii. Divadlo ji vždy zajímalo, protože podle ní umožňuje pracovat s emocemi a “já” kreativním způsobem. Když se naskytla příležitost účastnit se divadelního kurzu v portugalštině, okamžitě se jí chopila, a velmi si tuto zkušenost užívá.

V portugalštině. Vstup zdarma.

PROJEKT

100 FRANTIŠEK / JORGE LISTOPAD

1 / 4 – 31 / 12 / 2021 | Online na FB a na webu

Oddělení portugalistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Oddělení portugalistiky Filozofické fakulty Univerzity Marie Curie Sklodowské v Lublinu ve spolupráci s Portugalským centrem Camões, I.P. v Praze pořádají rozsáhlý mezinárodní projekt 100 František/Jorge Listopad, který potrvá od 1.4. do 31.12.2021. Je rozdělený na dvě výzvy: akademickou a uměleckou. Cílem je poukázat na rozmanitou literární, divadelní a filmovou tvorbu Františka Listopada, která se nedá oddělit od jeho osobního života prožitého v České republice, ve Francii a zejména v Portugalsku. Projekt vznikl při příležitosti stého výročí autorova narození.

Umělecká výzva je určena nejširší veřejnosti. Na facebookové stránce 100 František/Jorge Listopad a na webu budou zveřejněny „listopadové inspirace“. Vaše texty, obrazy, fotografie a hudbu ovlivněnou čímkoliv z tvorby Františka Listopada. Neváhejte nám proto své umění zaslat na sociálně sítě nebo na e-mail 100.listopad@gmail.com.

Akademická výzva je pořádána na základě česko-polské univerzitní spolupráce. Výstupem bude sborník literárně-historických a literárně-kritických článků reagujících na autorovu literární a divadelní tvorbu. Oficiální „Call for papers“ je již zveřejněna na webu Plataforma9. Přílohou sborníku bude CD s experimentální hudbou od různých evropských skladatelů, kteří se nechali oslnit texty Františka Listopada. Uzávěrka pro zaslání odborných článků je 30.9.2021.

Portugalské Centrum v Praze se bude podílet na přípravě série on-line pořadů, které zachytí vzpomínky pamětníků a v nichž zazní fragmenty z Listopadovy tvorby, příhody z jeho života a pokusy o nástin jeho neobvyklého pohledu na svět.

František Listopad, rodným jménem Jiří Synek, v Portugalsku známý jako Jorge Listopad, se narodil 26. listopadu 1921 v Praze a zemřel 1. října 2017 v Lisabonu. V různých jazycích psal básně, povídky, eseje, byl divadelním a televizním režisérem a scénáristou, pracoval jako novinář, překladatel i umělecký kritik. Po válce stál u vzniku deníku Mladá fronta, v němž řídil kulturní rubriku. Byl součástí uskupení tzv. dynamoarchistů. Na FF UK studoval estetiku a literární vědu. Po únoru 1948 se nevrátil z Francie, na čas se zde usadil a začal režírovat. V roce 1959 se přestěhoval do Portugalska, kde žil a pracoval až do smrti. V Lisabonu spoluzaložil vysokou filmovou a divadelní školu, stal se ředitelem tamějšího Národního divadla. Do České republiky se různě vracel, často aby uvedl některou z divadelních inscenací.