KULTURNÍ AKCE v prosinci 2019

VÝSTAVA

PORTUGALSKÁ ŠKOLKA

4 / 12 –  31 / 1 | CLP

46351736_323470178480926_6675859644620996608_o

Společně s Portugalskou školkou v Praze pořádáme dětskou výstavu na téma Vánoce s rodinou. Žáci měli za úkol kreativně ztvárnit vánoční tradice. Na výstavě si tak můžeme prohlédnout, s jakou představivostí nahlíží malí umělci na toto sváteční období. Cílem iniciativy je stmelování dětí v portugalsky mluvící komunitě a podpora jejich jazyka a kultury.

Portugalská školka v Praze je určena dětem od 3 do 10 let, které pocházejí z lusofonních zemí a žijí v Praze. Umožňuje jim účastnit se zábavných vzdělávacích aktivit v portugalském jazyce.

 

UDÁLOST

ROSES FOR DEMOCRACY

30 YEARS OF PORTUGUESE SOLIDARITY WITH THE VELVET REVOLUTION

10 / 12 | 19h | Hollar (Smetanovo nábř. 995/6, Praha 1)

velvet.jpg

Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zve na diskuzi s portugalskými účastníky pražských demonstrací v prosinci 1989.

Událost se koná dne 10. prosince od 19:00 v budově Hollar (místnost 212). Proběhne v angličtině.

Prosíme o registraci na mailu portugal-and-velvet-revolution@email.cz.

Pozvánku najdete zde.

 

FILM

JOHN FROM

11 / 12 | 20h30 | Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1)

Patnáctiletá Rita žije se svou stejně starou kamarádkou v Lisabonu ze dne na den, dokud se na obzoru neobjeví nový soused, na nějž je možné zaměřit veškerou nahromaděnou energii touhy. Rita se změní, ale hlavně, aniž by o to usilovala, se zázračně změní celý svět okolo ní. Vzdušný snímek, oslavující naivitu, která k určitému věku patří, bez výčitek a bez zábran.

Režisérem a scénáristou filmu je João Nicolau (nar. 1975). Díky svému druhému celovečernímu filmu John From se João Nicolau prosadil na mezinárodní scéně jako jeden ze dvou nejoriginálnějších portugalských filmařů své generace – po boku Miguela Gomese, který ostatně patřil k jeho mentorům (tím hlavním byl surrealistický klasik João César Monteiro).

Hrají Júlia Palha, Clara Riedenstein, Filipe Vargas, Leonor Silveira a Adriano Luz.

V portugalském znění s českými titulky.

Projekce proběhne ve spolupráci s Národní filmový archiv.

Více informací a vstupenky zde.

 

KONCERT

EUDORO GRADE

SKLADBA ROMANCERO GITANO

17 / 12 | 19h | Sál Pražské konzervatoře (Dvořákovo nábř. 2, Praha 1)

bio-img-sm-BW-01_03

Portugalský kytarista Eudoro Grade vystoupí v rámci sedmého ročník festivalu Kultura v srdci Prahy. Společně se sborem Punkt a mladými konzervatoristy zahraje skladbu „Romancero Gitano“.

Eudoro Grade vystudoval nejprve lisabonskou Hudební akademii a následně Vysokou školu hudby pod vedením Piñero Nagy. Účastnil se několika portugalských i mezinárodních kurzů hry na kytaru. Vystupuje sólově, v komorních souborech i v orchestrech na domácí i zahraniční scéně. Je členem souborů Quarteto de Guitarras Concordis a Duo Guirimbadu, které vydaly již pět alb: “Encontros”, “Guitarra”, “Sons da Memória”, “Caminho Latino” a “Músicas de Natal”. Je také koordinátorem projektu “Algarvský orchestr mladých kytaristů” a předsedou Algarvské asociace kytaristů. Kromě toho je uměleckým ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu v Lagoa a ve Faru.  Vyučuje na Regionální konzervatoři Maria Campina v Algarve.

Koncert proběhne 17. prosince od 19:00 v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Dvořákovo nábřeží 2, Praha 1).

Vstup zdarma. Rezervace na jednota@prgcons.cz, 222 327 206.