KULTURNÍ AKCE v KVĚTNU 2020

FESTIVAL 

Světový den portugalského jazyka

po neprobádaných virtuálních mořích

4 / 5 – 10 / 5  | Facebook CLP

Má více než 280 milionů mluvčích, je 6. nejpoužívanějším jazykem světa a oficiálním jazykem 9 států. Portugalština je rozšířená po celém světě a spojuje nás, i když žijeme v izolaci. V letošním roce budou oslavy Světového dne portugalského jazyka trochu jiné. Tentokrát poplujeme po virtuálních mořích a objevíme hudbu, filmy, divadlo, literaturu, výukové aktivity a kvízy v portugalštině. Sledujte naši facebookovou stránku, abyste mohli slavit s námi. Budeme online celý týden, od pondělí 4. května až do neděle 10. května.

cartaz dia da lingua portuguesa (1)

 

Oslavy portugalského jazyka na Facebooku

Každý den se můžete těšit na nejrůznější vzdělávací, kulturní a zábavný program portugalském jazyce, který budeme publikovat na naší facebookové stránce v živém vysílání.

Neklidné vody portugalského filmu na DAFilms.cz

Součástí programu je i cyklus Neklidné vody portugalského filmu, zahrnující filmy v portugalském jazyce, který jsme pro vás připravili společně s projektem Doc Alliance. Na internetovém portálu Dafilms.cz proto po celý týden najdete deset filmů z Portugalska a z Brazílie. Každý den budou jeden nebo dva z těchto filmů zpřístupněny ke sledování zdarma. V průběhu celého týdne se nicméně budete moci kdykoli podívat na všechny filmy z přehlídky prostřednictvím placeného streamingu. Pro sledování filmů je třeba se registrovat.

Minikurz portugalštiny

Ve čtvrtek 7. května pořádají naši lektoři kurz portugalštiny pro začátečníky zdarma. Kurz proběhne prostřednictvím platformy Zoom a zájemci se musí do středy 6. května registrovat.

Lusofonní kvízy

Otestujte svoje znalosti portugalštiny a lusofonních zemí v našich kvízech. Najdete je na naší facebookové stránce po celý týden, až do soboty 9. května, do 20 hodin.

 

PROGRAM

 

Pondělí 4. května

Film Celeste zdarma na DAFilms.cz

19h | Facebook | Lepší svět:

význam portugalského jazyka

Lus-de-Almeida-Sampaio-8353-e1391784151793

Má portugalský jazyk strategický význam? Takový, jaký má přirozený význam kulturní? Takový, který přesahuje jeho rostoucí význam ekonomický? Takový, který není jen pouhým odrazem politik, ať už v úzkém či širokém slova smyslu (politik ekonomických, společenských a kulturních)? Takový, který nepodlehne moci a vlivu mezinárodního prostoru? Takový, jehož zvláštním přínosem není jen pouhé vyjádření odlišnosti, ani ospravedlnění národního či regionálního záměru? Má tedy portugalský jazyk strategický význam, který lze chápat jako důležitý přínos pro budování lepšího světa?

Přednáška portugalského velvyslance v České republice Luíse de Almeidy Sampaia zahájí týdenní program události „Světový den portugalského jazyka: po neprobádaných virtuálních mořích“.

V portugalštině.

 

Úterý 5. května

Filmy Li Ké Terra a Praxis zdarma na DAFilms.cz

18h | Facebook |  Povídání s Ruiem Zinkem

rui zink

„Dobrý den, mladá paní, přišli jsme vám nainstalovat strach. A jak uvidíte, je prvotřídní.“ Úvodní slova románu Instalace strachu (A Instalação do Medo, 2012), jehož autorem je Rui Zink a který byl zpracován také jako divadelní inscenace v režii Františka Listopada a krátký film v režii Ricarda Leita, varují před prvotřídním strachem. Naše setkání se spisovatelem a vysokoškolským pedagogem Ruiem Zinkem prvotřídní jistě bude, ale bát se snad ničeho nemusíme.

Rui Zink je autorem více než dvaceti románů, novel a povídkových souborů, z nichž nejznámější jsou Lusitánský hotel (Hotel Lusitano, 1986), Pavoučí lidé (Homens-aranhas, 1994), Vrcholné umění (A Arte Suprema, 1997), Surfeři (Os Surfistas, 2001) a Metametamorfóza (a další famózní morfózy) (A Metametamorfose (e outras Fermosas Morfoses), 2014). Napsal také několik divadelních her a operních libret. Je známý jako enfant terrible lisabonské kulturní scény.

V úterý 5. května si bude Rui Zink povídat s Martinou Čáslavskou, mladou překladatelkou a držitelkou ceny Hieronymitae Pragenses, udělované za překlad z portugalsky psaných literatur, která právě překládá román Instalace strachu. Kromě díla Ruie Zinka bude rozhovor zahrnovat také další témata z portugalské literatury.

V portugalštině.

 

Středa 6. května

Filmy O Mar enrola na areia a Praia zdarma na DAFilms.cz

20h | Facebook |  Koncert mema.

Při hudebním vystoupení portugalské umělkyně se publikum nejprve nechá zmást falešnou iluzí strohosti. Zdánlivě minimalistický zpěv a zvuk kytary však přechází do výbušné směsi syntetizátorů, smyček a tradičních portugalských hudebních nástrojů, jako jsou adufe, portugalská kytara a flétna, které se mísí s ruchem moderní doby. mema. svým posluchačům představuje hudbu, kterou objevuje pomocí dekonstrukce folku a jeho střetnutí s electro-indie a pop music.

Koncert vychází ze spolupráce s portugalskou kulturní asociací d´Orfeu a s projektem OuTonalidades.

 

Čtvrtek 7. května

Film Terra Franca zdarma na DAFilms.cz

18h | ZOOM | Minikurz portugalštiny

Lekce portugalštiny je určena začátečníkům a těm, kteří mají zájem o jazyky a chtějí se naučit něco málo z portugalštiny. Maximální počet účastníků je deset. Přihlásit se můžete nejpozději do středy 6. května na mailu info@institutocamoes-praga.cz.

 

Pátek 8. května

Film Variações zdarma na DAFilms.cz

Facebook | Češi recitují poezii v portugalštině

Studenti portugalštiny z Portugalského centra v Praze přijali velkou výzvu. V rámci oslav Světového dne portugalského jazyka budou tito odvážlivci recitovat poezii v portugalštině. Podívejte se, jak si s tím poradí.

 

Sobota 9. května

Film Juventude em Marcha zdarma na DAFilms.cz

Facebook | Video pro děti: O životě v pokoji

Publicação de Instagram sobre aventura (2)

Pokoj je domovem mnoha předmětů, jež my smrtelníci považujeme za neživé. Určujeme účely, pro něž jsou tyto výtvory používány, a přehlížíme jejich skrytý potenciál. Když je ale sledujeme pozorněji a manipulujeme s nimi nezvyklým způsobem, získají najednou svou vlastní vůli, vytvoří si osobnost a odhalí nám svůj příběh.

Video natočené mobilním telefonem v době karantény má inspirovat jak děti, tak dospělé, aby si všímali neživé hmoty kolem sebe a vnímali její formu, které se může dát do pohybu a vyjadřovat nejrůznější emoce.

Projekt A Fantochada se zaměřuje na loutkové divadlo.

 

Neděle 10. května

Filmy Elena a Olhos de Ressaca zdarma na DAFilms.cz

Facebook | Výsledky lusofonních kvízů

Na konci týdne vylosujeme vítěze lusofonních kvízů. Kdo má nejlepší znalosti portugalsky mluvících zemí a portugalštiny?

 

 

NEKLIDNÉ VODY PORTUGALSKÉHO FILMU

JEM_VENTURA 09 edit RGB

Vydejte se s námi do Portugalska a ještě dále. Objevíte kulturu, která sahá na 4 kontinenty a jejímž jazykem mluví 280 miliónů lidí. V týdnu, kdy se slaví Světový den portugalského jazyka, vám každý den přineseme jeden nebo dva portugalsky mluvené filmy zdarma. Poznejte současný svět očima dokumentaristů z Portugalska a Brazílie.

Portugalská i brazilská kinematografie se do dějin světového filmu zapsala hned několika významnými jmény. Zatímco brazilská kinematografie zažila svůj největší rozkvět v 60. letech během Cinema novo, kdy se světu představili filmaři jako Glauber Rocha, Carlos Diegues nebo Nelson Pereira dos Santos, portugalskou kinematografii reprezentují velká jména jako Manoel de Oliveira, João César Monteiro nebo João Botelho. K posledně jmenovaným můžeme bez obav zařadit i Pedra Costu, stále aktivního portugalského filmaře, který se ve svých filmech často pohybuje na hraně mezi dokumentárním filmem a fikcí. Se stylem jeho tvorby se můžete seznámit ve snímku Mládí vpřed (Juventude em Marcha), který byl v roce 2006 uveden v hlavní soutěži festivalu v Cannes.

Současný dokumentární film v Portugalsku sklízí v poslední dekádě festivalové úspěchy a na mezinárodních festivalech se objevují nové talenty. Mezi ně patří i mladá režisérka Leonor Teles, která se svým krátkým filmem vyhrála Zlatého medvěda na festivalu Berlinale a na festivalech uspěl i její poslední celovečerní dokument Ashore (Terra Franca). Zejména mezi diváky oblíbený celovečerní hraný film Variações o známém portugalském pop-rockovém zpěvákovi natočil režisér João Maia. Co do úspěšnosti v portugalských kinech se v minulém roce umístil jako první. Současnou hvězdou brazilského dokumentárního filmu je potom Petra Costa, která oslnila festivalová publika už se svým krátkým filmem Undertow Eyes a potom i jejím debutem Elena.

Každý den od 4. do 10. května vám nabídneme vždy jeden nebo dva filmy zdarma na 24 hodin. V průběhu celého týdne se nicméně budete moci kdykoli podívat na všechny filmy z přehlídky prostřednictvím placeného streamingu. Pro sledování filmů je třeba se registrovat.

Bezplatné sledování filmů je možné pouze na území České republiky. Informace ohledně teritoriálních omezení placeného streamingu najdete u jednotlivých filmů.

Přehlídku portugalsky mluvených filmů vám přinášíme ve spolupráci s internetovým portálem DAFilms.cz.

 

Pondělí 4. května

CELESTE

Diogo Varela Silva / 2015 / Portugalsko

(POR, titulky ENG) – placený streaming dostupný celosvětově

Streaming filmu Celeste

„K filmu jsem se vrátil pět let po natočení filmu Fado Celeste při příležitosti 70. výročí zpěvaččiny kariéry. Chtěl jsem, aby nebyl tak formální a víc zohledňoval rodinné vztahy a přátelství, které nás spojují.“ (Diogo Varela Silva) Intimní snímek přináší portrét zpěvačky Celesty Rodriguesové, která odhaluje svou vášeň a nadčasovost svého fada.

diogo_varela_silva

 

Úterý 5. května

LI KÉ TERRA

Nuno Baptista, João Miller Guerra, Filipa Reis / 2010 / Portugalsko

(POR, titulky ENG) – placený streaming dostupný celosvětově

Streaming filmu Li Ké Terra

Příběh Miguela Moreiry a Rubena Furtada, potomků přistěhovalců z Kapverdských ostrovů, kteří žijí v Portugalsku, ale nevlastní žádné doklady. Touží se sice stát plnoprávnými portugalskými občany, každodenní realita jim však staví do cesty různé překážky. Jsou hrdí na to, kým jsou, a dále sní o vytoužené budoucnosti a lepším životě. Michael a Ruben nás však především nutí položit si otázku: Jaká je identita člověka bez státní příslušnosti?

Li_Ke_Terra_1

 

PRAXIS

Bruno Moraes Cabral / 2011 / Portugalsko

(POR, titulky POR a ENG) – placený streaming dostupný celosvětově

Streaming filmu Praxis

Rok co rok se studenti z celé země při vstupu na vysokou školu podrobují iniciačním rituálům. Šikana nováčků ze strany starších studentů probíhá celý první rok studia. Na základě prastarých tradic a dle přísné hierarchie tento zvyk v posledních deseti letech opět nebývale vzkvétá. Získává si čím dál tím víc přívrženců, fascinovaných explicitními sexuálními konotacemi, mocenskými hrami a důmyslnými formami ponižování.

 

 

Středa 6. května

O MAR ENROLA NA AREIA

Catarina Mourão / 2018 / Portugalsko

(POR, titulky ENG) – placený streaming dostupný celosvětově (s výjimkou Portugalska)

Streaming filmu O Mar Enrola na Areia (The Hissing of Summer Sands)

„Muž s píšťalkou“ se potuloval po portugalských plážích v době fašistického režimu a žil z darů od plážových návštěvníků. Nosil bílý vous a černé nebo bílé oblečení a píšťalkou svolával děti, aby jim vyprávěl příběhy. Z našich rodinných videí jsem vytvořila fiktivní portrét této tajemné postavy, jehož prostřednictvím jsem chtěla přiblížit smyslové vjemy z pláže. (Catarina Mourão)

 

PRAIA

Pedro Neves / 2016 / Portugalsko

(němý film) – placený streaming dostupný celosvětově

Streaming filmu Praia (The Beach)

Současná společnost nás každý den zahrnuje obrazy mladých a krásných těl. Ta starší jsou schovaná a zapomenutá, jako by byla plná negativního myšlení. Ve filmu se s těmito nahými a šťastnými těly střetneme na pláži nedaleko Lisabonu. Nejsou nakonec právě tato těla krásná, radostná a plná života? Proč se v nich nechceme vidět, když dokládají velkou a bohatou životní zkušenost? Ve filmu „Pláž“ (Praia) se starší lidé vrací do aktivního života a opouští místa utrpení, samoty, opovržení a podceňování, na něž si musí v současné společnosti zvykat. Baví se, hrají si, plavou a běhají. Stejně jako ostatní jsou znovu lidmi.

a-praia-still-02 

 

Čtvrtek 7. května

TERRA FRANCA

Leonor Teles / 2018 / Portugalsko

(POR, titulky ENG) – placený streaming dostupný celosvětově (s výjimkou Severní Ameriky)

Streaming filmu Terra Franca (Ashore)

Film o životě rybáře ve staré komunitě na břehu řeky nedaleko od Lisabonu. Albertino Lobo osciluje mezi samotářským klidem řeky a rodinou, kterou při každém rybolovu opouští. Film jej sleduje na pozadí přírody měnící se podle ročních období.

 

 

Pátek 8. května

VARIAÇÕES

João Maia / 2019 / Portugalsko

(POR, titulky ENG) – placený streaming dostupný v České republice

Streaming filmu Variações

Film Variações zachycuje život Antónia Ribeira, holiče a populární lisabonské postavy z konce 70. let, který si šel za svým snem stát se zpěvákem a skladatelem, přestože se ani trochu nevyznal v hudbě. Snímek se soustředí na jeho proměnu v Antónia Variaçõese, excentrického a oblíbeného umělce, jehož hvězdná kariéra skončila jeho smrtí v roce 1984. Variações je inspirace pro všechny, kteří se v cestě za svým snem nevzdávají a touží změnit svůj život.

Fotografia João Pina2

 

Sobota 9. května

MLÁDÍ VPŘED

Pedro Costa / 2006 / Portugalsko

(POR, titulky POR, ENG a CZE) – placený streaming dostupný v České republice

Streaming filmu Mládí vpřed

Jedinečný styl portugalského krále avantgardy Pedra Costy zachycuje postavu kapverdského dělníka Ventury, který žije na předměstí Lisabonu a kterého náhle opustí jeho žena Clotilde. Potácí se mezi starou čtvrtí, v níž strávil posledních 34 let, a novou adresou v nedávno vybudované bytové jednotce.

Obyvatele, jež zde potkává, spojuje nelehký osud a Ventura k nim získává vztah, jako by se staly jeho vlastními dětmi. Děj se odehrává na pozadí ruin kapverdské čtvrti Fontainhas na severozápadě Lisabonu a nové čtvrti Casal da Boba, kterou nechala vláda postavit na místě největší skládky v zemi. V obsazení filmu převládají neherci, kteří ztvárňují sami sebe.

JEM_VENTURA-SOFA2edit RGB

 

Neděle 10. května

OLHOS DE RESSACA

Petra Costa / 2009 / Brazílie

(POR, titulky ENG) – placený streaming dostupný celosvětově

Streaming filmu Olhos de Ressaca (Undertow Eyes)

Starší manželský pár se vydává na cestu do minulosti i do současnosti a vypráví svůj příběh. Vzpomínky Very a Gabriela, nalezené na rodinných fotografiích, se mísí s jejich současnými obrazy a vytváří tak osobní zpověď o lásce a smrti.

Olhos_de_Ressaca_S-372387503-large

 

ELENA

Petra Costa / 2012 / Brazílie

(POR, titulky ENG a CZE) – placený streaming dostupný ve střední a východní Evropě a ve Švýcarsku

Streaming filmu Elena

Mladá Brazilka Elena, cestuje do New Yorku a stejně jako její matka sní o tom, že se stane filmovou herečkou. Opouští dětství, které strávila v úkrytu během let vojenské diktatury. Opouští také Petru, svoji sedmiletou sestru.

O dvě desetiletí později se i Petra stane herečkou a vydá se Elenu do New Yorku hledat. Má o ní jen pár informací: rodinné záběry, výstřižky z novin, deník a dopisy. Petra doufá, že každou chvíli Elenu potká v ulicích v její hedvábné halence.

Postupně rysy obou sester splývají, už je nerozpoznáváme. Když Petra konečně Elenu najde na nečekaném místě, musí se naučit nechat ji jít.