KULTURNÍ AKCE v LEDNU 2021

KONFERENCE

Koheze 2.0: Ekonomické a finanční modely konvergence během

krize: portugalské a české případy evropské integrace

19 / 1 | 13h (CET) | Facebook Institutu pro politiku a společnost

V rámci portugalského předsednictví Rady Evropské unie pořádá Velvyslanectví Portugalska v ČR v první polovině letošního roku cyklus konferencí na témata spojená s prioritami předsednictví. Velvyslanectví bude úzce spolupracovat se Zastoupením Evropské komise v ČR a s dalšími významnými institucemi a think thanky.

První konference s názvem Koheze 2.0: Ekonomické a finanční modely konvergence během krize: portugalské a české případy evropské integrace proběhne online a diváci ji budou moci sledovat živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost. Konference se zúčastní mnoho zajímavých řečníků, včetně guvernéra Portugalské národní banky Mária Centena a guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Událost proběhne v anglickém jazyce.

Více informací o konferenci a jejím programu najdete na webu Institutu pro politiku a společnost.

KONCERT

Portugalská fada Gonçala Salgueira

19 / 1 | 20h (CET) | Facebook Gonçalo Salgueiro a Facebook

Portugalské centrum v Praze

Gonçalo Salgueiro vystoupí ve spolupráci s Portugalským centrem v Praze a s Velvyslanectvím Portugalska v České republice při příležitosti zahájení portugalského předsednictví Rady Evropské Unie. Vystoupení známého portugalského fadisty bude zpřístupněno online dne 19. ledna od 20:00 CET.

Gonçalo Salgueiro se narodil v kraji Alentejo, který dodnes utváří jeho projev a hudební vyjádření. Od dětství byl obklopen hudbou různých žánrů, převážně ale fadem, a již jako mladý univerzitní student měl možnost vystupovat na známých “jevištích” fada jakým je např. Clube de Fado. Průlom zaznamenává v roce 2000 menší rolí v muzikálu “Amélia”, o životě Amélie Rodrigues, a v roce 2002 vydává své první album “No tempo das cerejas” na počest této slavné fadistky. V roce 2004 debutuje ve slavném Casino Estoril a další úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat. Veřejnost a kritici jednomyslně oceňují jeho mimořádnou všestrannost, jeho emoce v jeho přednesu a vystupování na jevišti. V roce 2007 ztvární Ježíše ve světovém muzikálu Jesus Christ Superstar a v roce 2009 vydává album “Gonçalo Salgueiro” s autorskými texty.

Mezi jeho další úspěšná koncertní vystoupení patří např. “Fado – História de um Povo“ a „O Melhor de La Féria“ z roku 2013. Spolupracuje nejen s fadistkami, ale třeba i s mezzosopranistkou Elenou Moscu, se kterou uvádí divácky i kritiky velmi ceněný projekt “Operfado”. V následujících letech Gonçalo koncertoval napříč Evropou a přijímá pozvání Portugalského centra v Kanadě. Do dnešní doby vydal 6 sólových alb a na dalších téměř 30 spolupracoval s ostatními fadisty a jinými hudebníky.

Ukázku z jeho tvorby si můžete nyní poslechnout ve videu, které bude dostupné od 19. ledna na facebookové stránce Gonçala Salgueira a Portugalského centra v Praze. A pokud to situace dovolí, tak i na chystaném červnovém koncertu v Praze.

Hezký poslech!

Více informací o Gonçalu Salguierovi a o Portugalském předsednictví EU.

LITERATURA

Literární setkání s Bernardem Kucinskim

21 / 1 | 19h (CET) | Facebook CLP e Youtube CLP

Portugalské centrum v Praze, nakladatelství Triáda a Katedra romanistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Vás srdečně zvou na setkání s brazilským spisovatelem, novinářem a politologem Bernardem Kucinskim, jehož román K. – Relato de uma busca (2011) vyšel loni v českém překladu jako K. – Příběh jednoho hledání (Triáda, 2020). Online setkání se zúčastní autor románu Bernardo Kucinski, zástupkyně nakladatelství Triáda Šárka Grauová a překladatelka knihy Zuzana Burianová.

Bernardo Kucinski (*1937) pochází z rodiny polských imigrantů. Roku 1968 dokončil na Univerzitě v São Paulu studium fyziky. Během vojenské diktatury v Brazílii byl za své protirežimní jednání vězněn a následně vyhoštěn. Přestěhoval se do Anglie a věnoval se ekonomické žurnalistice. Roku 1986 se vrátil na Univerzitu v São Paulu, kde začal vyučovat. Kniha K. – Příběh jednoho hledání je jeho prvním románem.

Literární setkání se bude vysílat živě na Facebooku a kanálu Youtube Portugalského centra v Praze. Událost proběhne v portugalštině.

VÝSTAVA

VÝSTAVA PLAKÁTŮ FESTIVALU LUSÓFONA

prosinec – leden | CLP

Festival portugalského jazyka Lusófona letos oslavil už třinácté narozeniny. Od prvního ročníku se jistě mnohé změnilo, ale ve spoustě ohledech si festival drží své tradice. Záleží mu například na originálním designu festivalových plakátů. Připravili jsme proto výstavu plakátů ze všech uplynulých ročníků, která společně s vystavenou grafikou přinese i nostalgické nahlédnutí do festivalových programů.