KULTURNÍ AKCE V ÚNORU 2018

AKCE

28 / 2 | 20h | CLP

PORTUGALSKÝ PRESURREALISMUS – TANEC SVATÉHO VÍTA

Poslední únorový večer v Portugalském centru bude patřit avantgardnímu snímku Tanec svatého Víta (A Dança dos Paroxismos, 1929) portugalského režiséra Jorge Brum do Canto, k němuž zahrají inspirovanou hudbu Vít Rozkovec (šakuhači), Vít Klouček (těremin), Vít Bohal (sax), Jan Polanský (elektronika), Vlastislav Matoušek (portugalské lidové nástroje), Kateřina Vožická (niněra), Luan Gonçalves (kontrabas), Jozef Láska (kontrabas), Jan Faix (fanfrnoch) a Jana Hradilová (papírové objekty). Jako bonusový snímek bude promítnut A Invenção do Amor (režie António Campos, 1965).
V Čestině.

danca dos paroxismos

VÝSTAVA

4 / 12 / 2017 – 20 / 2 / 2018

EKONOMICKÝ POTENCIÁL PORTUGALSKÉHO JAZYKA

250 miliónů portugalských mluvčích, kteří představují 3,7 % světové populace, má ve svých rukou přibližně 4 % celkového bohatství světa.
Všech osm portugalsky mluvících zemí se rozkládá na ploše o velikosti 10,8 kilometrů čtverečních, která odpovídá asi 7,25 % rozlohy naší planety, a každá z nich má přístup k moři.
Portugalský jazyk je jedním z nerozšířenějších světových jazyků, vykazuje vzrůstající tendenci na internetu a sociálních sítích a je čím dál tím  oblíbenějším cizím jazykem, který se vyučuje.
Oficiální výstava portugalského institutu Camões, I.P.  představí různé aspekty ekonomického potenciálu portugalského jazyka, včetně jeho role v obchodu, kultuře a vědě.

potencial

VÝSTAVA

28 / 2 – 10 / 4 | CLP

KARNEVAL MĚSTA
KARNEVAL DIVERZITY

Tomáš Dalimann
Kurátorka: Camila Vieira

Výstava fotografií karnevalových průvodů, které zaplnily ulice města São Paulo.
Metropole Latinské Ameriky čítající téměř 12 milionů obyvatel zažila v roce 2017 největší karneval ve svých dějinách. Do 355 průvodů v ulicích se zapojily dva miliony lidí. Zábava nabyla politického a kulturního rozměru a vytvořila z veřejného prostoru doslova místo pro všechny. Karneval umožnil lidem v ulicích vyjádřit názor na světovou politiku, sexualitu, kulturu a svobodu životního stylu. Jindy dopravou přeplněné ulice se staly místem setkání, prostorem pro dialog a nabytí nových zkušeností.
Tomáš Dalimann je český fotograf a filmař, který se kromě jiného věnuje také filmové postprodukci. Vystudoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze. Vášeň pro fotografii se u něj zrodila již v raném dětství, když mu jeho dědeček daroval první fotoaparát. Od té chvíle už nikdy fotografovat nepřestal. Žije v Praze. Během svého dlouhodobého pobytu v São Paulu v roce 2017 zachytil atmosféru města se všemi jeho projevy včetně karnevalových průvodů.

CARNA