KULTURNÍ AKCE v ZÁŘÍ

LITERATURA

NOC LITERATURY

Eliete – obyčejný život

21 / 9 | 19h – 23h | Kampa, Malá strana (Praha)

NOC LITERATURY v Praze proběhne tento rok na Malé Straně a Kampě. Můžete se těšit na 20 inspirativních knih, 20 zajímavých míst a 20 oblíbených herců/hereček!

Mezi představenými překlady nebude ani letos chybět zástupce Portugalska, které letos reprezentuje kniha portugalské autorky Dulce Marii Cardoso, Eliete – obyčejný život (přeložila Marie Havlíková, vydalo nakladatelství Bourdon).

Úryvky z knihy Eliete přečte herečka Jitka Ježková a to v krásném prostoru Werichovy vily na Kampě. Čtení bude probíhat od 18.00-23.00, každou hodinu dvakrát. Na první čtení přijala pozvání i překladatelka knihy, Marie Havlíková. Slavnostního zahájení v 18.00 se zúčastní ředitelka Portugalského institutu společně se zástupci nakladatelství Bourdon. Letos poprvé budou některá čtení tlumočena do znakového jazyka a úryvek z portugalské knihy bude patřit mezi ně!

Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků.

Noc literatury se účastní i mnoho evropských a mimoevropských měst. Projekt se postupně rozrůstá a stává se kulturní akcí s mezinárodním rozměrem. V roce 2022 je Noc literatury jedním z kulturních projektů pořádaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU a bude se konat ve více než 15 zemích na 4 kontinentech.

Pro více informací sledujte stránku Noci literatury a facebookovou událost.

SVĚT KNIHY DĚTEM PLZEŇ 2022

23 / 9 | 7h45 – 19h | DEPO2015 Plzeň (Presslova 14, Plzeň 3)

Portugalský program

23 / 9 | 11h – 11h50 | Za dobrodružstvím na vlnách portugalského jazyka

Celodenní program Světa knihy dětěm Plzeň zahrne autorská čtení, besedy, workshopy, divadelní představení i soutěže. 

Kromě programu určeného starším dětem „Za dobrodružstvím na vlnách portugalského jazyka“ od 11.00 v Ateliéru, se můžete stavit i na našem portugalském stánku! Rádi si s vámi popovídáme o Portugalsku, nejnovějších překladech z portugalštiny nebo o kurzech portugalštiny jak v Plzni tak v Praze on-line.

UDÁLOST

Evropský den jazyků v Kampusu Hybernská

30 / 9 | 9h – 21h | Kampus Hybernská (Praha 1)

Library of Languages ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice zve na 5. ročník jazykového festivalu Evropský den jazyků v Kampusu Hybernská, který se uskuteční 30. září 2022. Letošním zastřešujícím tématem jsou utlačované jazyky. Program zahrnuje minikurzy širokého spektra jazyků (nejen těch vyučovaných na FF UK), workshopy, přednášky, únikovou hru nebo výstavu o utlačovaných jazycích. 

Součástí letošního programu je též unikátní formát bleskových lekcí různých jazyků „speak-dating“ (dříve konaný samostatně v paláci Lucerně). A právě speak-datingu se zúčastní i lektoři našeho Portugalského centra, tak neváhejte a přijďte si s námi popovídat, ať už portugalštinou úplně začínáte nebo jste již skoro profík! 

Speak-dating se uskuteční mezi 11.00-13.00 a 14.00-16.00. Těšíme se na vás!

Více informací ohledně celodenního programu naleznete na stránkách Library of Languages a Facebookové události

HUDBA

Mariza

1 / 11 | 20h | Lucerna – velký sál (Štěpánská 61, Praha 1)

Portugalská zpěvačka Mariza prožívá nejen vrchol své umělecké dráhy, ale zároveň se zařadila mezi velikány nejušlechtilejšího křídla populární hudby, podobně jako ve 20. století Frank Sinatra či Edith Piaf. Jejím žánrem je fado, zapsané na seznamu UNESCO, které je pro Portugalsko stejným národním klenotem, jako blues pro Spojené státy či flamenco pro Španělsko. Fado – podobně jako blues – vzniklo jako hudba spodiny a jeho kořeny sahají až do Afriky. I když nerozumíte ani slovo portugalsky, je to zpěv, který odhaluje lidské nitro v plné síle a kráse. Mariza získala více než třicet platinových alb a prodala přes milion desek, třikrát jí byla udělena cena BBC pro nejlepšího evropského umělce world music, dvakrát byla nominována na Latin Grammy. Pro olympijské hry v Aténách 2004 nazpívala duet se Stingem. Ve 20. století byla největší postavou portugalského Amália Rodrigues, od jejíhož narození uplynulo roku předloni sto let. Tomuto jubileu i repertoáru Amálie věnovala Mariza své nové album, turné musela ale kvůli pandemii přesunout až na letošek. Její pražský koncert bude o to větší hudebním svátkem i kulturním zážitkem.

VSTUPENKY na koncert jsou dostupné zde.

Podrobné informace o Marizině hudbě a biografii zpěvačky najdete zde. Podívejte se také na Facebookovou událost.