KULTURNÍ AKCE v dubnu 2019

UDÁLOST

Česká republika a lusofonní svět:

současnost a budoucnost spolupráce

24 / 4 | 13-18h | MZV České republiky (Loretánské nám. 5, Praha)

mzv

Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s členskými zeměmi CPLP (Společenství portugalsky mluvících zemí), Společností českých portugalistů a Portugalským centrem v Praze si Vás dovoluje pozvat na seminář Česká republika a lusofonní svět – současnost a budoucnost spolupráce.

Úvodní slovo pronese český náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Martin Tlapa, ministr zahraničních věcí a komunit Kapverd Luis Tavares a tajemnice zahraničních věcí a spolupráce Portugalska Teresa Ribeiro.

Následovat budou dvě panelové diskuze:

Rozvoj obchodně-ekonomických vztahů s portugalsky mluvícími zeměmi,

Spolupráce ve vzdělání, vědě a kultuře s portugalsky mluvícími zeměmi.

Na závěr semináře proběhne předání překladatelské ceny Hieronymitae Pragenses a koncert Camões House Band.

V portugalštině, češtině a angličtině se simultánním tlumočením.

Svou účast prosím potvrďte zde.

Podrobný program najdete na tomto odkazu.

 

KOLOKVIUM

8. ROČNÍK KOLOKVIA SPOLEČNOSTI ČESKÝCH PORTUGALISTŮ

24 – 26 / 4 |  CLP

logo coloquio abril

Společnost českých portugalistů a projekt KREAS Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pořádají 8. ročník Kolokvia Společnosti českých portugalistů, který proběhne v Praze ve dnech 24. až 26. dubna 2019.

Slavnostní zahájení proběhne dne 24. dubna na Ministerstvu zahraničních věcí. Následovat bude událost Česká republika a lusofonní svět: současnost a budoucnost spolupráce.

Program ve dnech 25. a 26. dubna se bude konat v prostorách Portugalského centra v Praze.

V rámci kolokvia proběhne workshop Literatura nos tempos líquidos, který se zaměří na současnou literaturu zemí portugalského jazyka. Workshop povedou Jacqueline Penjon (Université Sorbonne Nouvelle, Paris III), Regina Dalcastagnè (Universidade de Brasília) a Annabela Rita (Universidade de Lisboa).

Tématem lingvistického programu bude Português – Língua de cinco continentes.

Podrobný program kolokvia

 

VÝSTAVA

Karafiáty a samet

Umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968–1974–1989

30 / 4 – 29 / 9  | GHMP Městská knihovna (Mariánské nám. 1, Praha 1)

Kurátorský projekt Sandry Babrovské a Adelaide Ginga z Lisabonu Karafiáty a samet / Umění a revoluce v Portugalsku a Československu představuje první souhrnnou přehlídku portugalského vizuálního umění v Čechách i na Slovensku v historicko-politickém dialogu s československými umělci. Společným východiskem je rok 1968, doba pražského jara v Československu a v Lisabonu jara Marcela Caetana. Tento rok představoval první záchvěv nadějí v konec stávajících nedemokratických režimů. Nadějí, které v Československu zmařila sovětská okupace a v Portugalsku pokračování koloniální války. Roky 1974 a 1989, data pokojných revolucí, poté přinesly oběma státům svobodu. Karafiátová revoluce se odehrála 25. dubna 1974 a sametová revoluce v Československu 17. listopadu 1989.

Výstava, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy, uvádí díla československých a portugalských umělců, osobností a legend, jež reagovaly na totalitní režimy a měly zásadní vliv na formování současného umění obou zemí. Patří mezi ně zejména Adriena Šimotová, Eva Kmentová, Olbram Zoubek, Květa a Jitka Válovy, Jiří Kovanda, Petr Štembera, Karel Miler, Jan Mlčoch, Milan Knížák, Václav Havel, Jiří Kolář, Július Koller, Ľubomír Ďurček, Mária Bartuszová, Jana Želibská a mnozí další. Do kontextu s nimi jsou zahrnuti jejich portugalští vrstevníci Helena Almeida, Lourdes Castro, Ana Vieira, Ana Hatherly, Fernando Calhau, Manuel Alvess, António Barros, Silvestre Pestana, Alberto Carneiro, Ernesto de Sousa, Álvaro Lapa a José de Guimarães a jiní. Ke slovu se dostává také mladší generace reflektující téma obou totalitních režimů a revoluce: Zbyněk Baladrán, Jan Pfeiffer, Filipe Marques, Carla Filipe nebo česko-portugalská umělkyně Ana de Almeida.

Vernisáž výstavy se koná v pondělí 29. dubna od 18:00 ve druhém patře Městské knihovny v Praze.

Více informací o výstavě najdete zde.

1554202958-ana-hatherly-as-ruas-de-lisboa-1977-kolaz-110-x-90-cm-calouste-gulbenkian-museum-modern-collection

 

UDÁLOST

KARAFIÁTY A SAMET

30 / 4 | 19h | Knihovna Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1)

karafiaty a samet

Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy připravila setkání s portugalskými hosty, kteří jako mladí studenti přijeli podpořit demokratizaci Československa v prosinci 1989. V diskusi společně s aktivisty, studenty z období sametové revoluce, budou vzpomínat na shromáždění na Národní třídě, kde Portugalci předali shromážděným lidem 50 000 růží. Zvláštní připomínka bude patřit Václavu Havlovi, s nímž se Portugalci během svého pobytu potkali a jejichž prostřednictvím Havel pozval portugalského prezidenta Mária Soarese na svou inauguraci.

Diskuse se zúčastní Álvaro Beleza, Diogo Cabrita, António Tavares, José Campelo, José Viegas, Paulo Barros Vale, za českou stranu Monika Pajerová a Martin Mejstřík.

Večer moderuje Jakub Železný.

Diskuse je uspořádaná při příležitosti otevření výstavy Karafiáty a samet. Umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968–1974–1989 v Městské knihovně.

foto (c) Pavel Hroch / Knihovna Václava Havla

 

UDÁLOST

NOC LITERATURY: AFONSO CRUZ

9 / 5 | 18h – 23h | Tančící dům (Jiráskovo nám. 6, Praha 2)

57240604_2333131756747270_4818161971272613888_o

Tradiční jarní pražská literární událost s názvem Noc literatury proběhne dne 9. května na Praze 2, opět mezi 18:00 a 23:00 hodinou.

Jednou z devatenácti knih, ze kterých se bude letos číst, je i román Květiny od portugalského spisovatele Afonse Cruze. Podle překladatelky Marie Havlíkové „je to kniha podivuhodných příběhů, plná květin v nejrůznějších podobách, protože květiny provázejí lidský život v mnoha okamžicích“.

Portugalské čtení bude tentokrát probíhat v Tančícím domě. Ve 20:00 se jej zúčastní i sám autor Afonso Cruz. Ten bude v pátek 10. května od 14:00 také hostem Světa Knihy.

 

UDÁLOST

SVĚT KNIHY: AFONSO CRUZ

10 / 5 | 14h | Svět knihy (Výstaviště Holešovice, Lapidárium)

Copyright-Paulo-Sousa-Coelho.jpg

Spisovatel, ilustrátor, hudebník a nepostradatelná postava portugalské literatury Afonso Cruz se vrací do Prahy, aby zde představil Květiny, svou druhou knihu přeloženou do češtiny. V loňském roce ji vydalo nakladatelství Argo v překladu Marie Havlíkové. Při setkání moderovaném básnířkou, spisovatelkou a redaktorkou Marií Iljašenko bude Afonso Cruz hovořit o knize Květiny a také o aktuálním stavu současné literatury, se zvláštním důrazem na literaturu portugalskou.

Afonso Cruz získal několik portugalských i mezinárodních ocenění, jako je Velká cena Camilo Castelo Branco 2010 udělovaná za povídkovou tvorbu, Literární cenu Maria Rosa Colaço 2009, Cenu Evropské unie za literaturu 2012, Cenu Autorů 2011 SPA / RTP; Zvláštní uznání Národní ceny za ilustrace 2011, Čestné ocenění IBBY – Internacional Board on Books for Young People, Cenu Ler/ Booktailors – Nejlepší původní ilustrace, Nejlepší kniha roku 2012 časopisu Time Out. Byl finalistou ceny Fernando Namora a Velké ceny pro nejlepší román a novelu APE. Získal také Autorské ocenění za nejlepší příběh, které udělila SPA v roce 2014.

Afonso Cruz si také v oblasti Alentejo v Portugalsku vaří vlastní pivo. To ho přimělo k závěru, že „výroba piva může být školou filozofie s mnoha metaforami“.

Událost proběhne v portugalštině, češtině a angličtině.

Po setkání bude následovat autogramiáda na portugalském stánku společně s přípitkem portským vínem.

foto (c) Paulo Sousa Coelho

 

VÝSTAVA

MATĚJ VOHRYZEK: CESTA DO PRALESA

DUBEN – KVĚTEN  | CLP

Výstřižek

Antropolog a loďo-stopař Matěj Vohryzek objevil svůj sen podívat se do amazonského pralesa již jako student na první hodině antropologie. Když přišla zajímavá nabídka studia v Brazílii na Universidade Federal Fluminense, nebylo o čem přemýšlet. Otevřel se mu nový svět. Zjistil, že prozkoumávání pralesa městského typu potřebuje pořádnou porci odvahy. Nicméně myšlenka na cestu do toho pravého pralesa v Amazonii ho neopouštěla. Díky intenzivnímu studiu se mu poštěstilo stát se spolu se svými profesory součástí unikátního tříměsíčního výzkumu u kmene WaiWai na řece Trombetas.

Matěj Vohryzek je antropolog, dobrodruh a fotograf. Momentálně studuje doktorát na francouzské univerzitě Aix-Marseille v laboratoři IDEMEC v Maison de la Mediterannée. Zaměřuje se na zkoumání náboženské tolerance antropologickou cestou. Pro zachycení těch správných momentů na svých cestách si zvolil analogový fotoaparát Canon A-1.

Na výstavě můžete vidět fotografie z Amazonie a z Kapverd, které Matěj pořídil během svého loďo-stopařského dobrodružství přes Atlantik v roce 2017.

Výstava je prodejní.