KULTURNÍ AKCE v říjnu 2019

VÝSTAVA

JOSÉ SARAMAGO: 20 LET OD NOBELOVY CENY

14 / 10 – 29 / 11 | CLP

José Saramago se dne 8. října 1998 stal vůbec prvním a dodnes jediným držitelem Nobelovy ceny za literaturu v portugalském jazyce. Tento historický okamžik, který má pro lusofonní literaturu zásadní význam, je tématem unikátní výstavy s názvem „José Saramago: 20 let od Nobelovy ceny“.

Kurátorem výstavy vytvořené studiem Silvadesigners je Nadace Josého Saramaga. Součástí výstavy je 22 panelů s fotografiemi Estelle Valente, texty Ricarda Viela a ilustracemi Gonçala Viany, které zachycují dobu, v níž bylo autorovi uděleno nejvyšší literární ocenění.

281118011405414156.jpg

 

VÝSTAVA

AIRES MATEUS: ARCHIV

16 / 10 – 17 / 11 | Dům umění města České Budějovice

(Náměstí Přemysla Otakara II. 127/38, České Budějovice)

V Českých Budějovicích bude od 16. října do 17. listopadu probíhat výstava věnovaná architektuře s názvem Archiv, jejímiž autory jsou portugalští bratři Manuel a Francisco Aires Mateus.

Výstava, kterou se Aires Mateus představují v Českých Budějovicích, je speciálně připravena pro zdejší prostory a je určitým vhledem do jejich tvorby, přístupu k architektuře a způsobu uvažování. Sami k projektu Archiv uvádějí:

„Freud spekuluje o tom, že uspořádání paměti není nepodobné procesu rytí či křídové tabulce, kterou popíšeme a smažeme, přičemž na ní vždy zůstanou stopy. Tato sbírka vyrytých stop pak sama představuje archiv. Projekt vyrůstá ze semínka, ze střetu s problémem. Rodí se bez minulosti, či lépe řečeno bez jednoznačné minulosti – vytváří si svou vlastní. Projekt se svou realizací stává novou stopou, novou zkušeností sebe sama a svých pochodů. Stopou, jejíž trvalou pamětí je její vlastní průběh. Organizace paměti těchto stop evokuje vztahy s architektonickými díly, nevyhledává organizaci chronologickou, typologickou či zeměpisnou – zanechává spíše stopy ve vzduchu, které tím či oním způsobem pomáhají odleskům vzpomínek objevit se v budoucím problému, kterému bude tvůrce čelit.“

Vernisáž výstavy se koná 16. října od 18 hodin v Domě umění města České Budějovice.

Více informací naleznete na tomto odkazu.

aires_mateus_casa_alcobaca_portugal-thumb-525xauto-49580

 

UDÁLOST

Diploma Selection: Luís Royal

17 / 10 – 21 / 10 | Výstaviště Praha (Výstaviště 67, Praha 7)

Designblok – Pražský mezinárodní festival designu a sdružení kulturních institutů EUNIC uvádí již šestým rokem Diploma Selection – mezinárodní soutěž, která je určena všem diplomantům evropských akademií, uměleckých škol a univerzit v oboru produktového a módního designu.

Letošního ročníku soutěže se zúčastní Portugalec Luís Royal, student keramiky na portugalské škole Ar.Co, který byl zařazen mezi 30 finalistů Diploma Selection 2019 z devíti zemí.

Ačkoliv v uplynulých 20 letech se Luís Royal (nar. 1974 ve Funchalu) věnoval průmyslovému designu, v současné době se vrací k designu předmětů, v tomto případě keramických. V Praze představí své objets d’art, jejichž vizuální prvky a kreativní metody výroby odpovídají jak světu designu, tak tak nárokům na spotřebu a materiál. Procesy z průmyslové výroby tak přenáší na ruční výrobu keramiky a dalších výrobků. Jeho výrobky zahrnující nádoby a závěsné objekty se vyznačují ikonografií, která se váže k obecným symbolům i osobním odkazům. Luís Royal žije a pracuje v Lisabonu, je kreativním ředitelem BÁ Studia a v letošním roce zahájil studium v kurzu výtvarného umění na škole Ar.Co.

Výsledky soutěže v obou kategoriích budou vyhlášeny dne 19. října na základě rozhodnutí mezinárodní poroty.

Více informací o Designbloku.

1569938210-produkt_luis_royal_ceramic_design_after_design_4.jpg

 

DIVADLO

HOTEL EURÓPA: POSTKOLONIÁLNÍ LÁSKY

22 / 10 | 19h | Moving Station Theatre (Plzeň)

27 / 10 a 28 / 10 | 20h | Divadlo Archa (Na Poříčí 26, Praha 1)

1K9A3168-Amores-alta-C-Filipe-Ferreira-2019-WEB-EDIT.jpg

Portugalská inscenace dokumentárního divadla pracuje s tématem „láska“, jež tvůrci využívají k otevření diskuse nad portugalským kolonialismem a post kolonialismem. Láska se v pojetí tvůrců stává politickým aktem.

Láska jako dějiště politiky i utopií v koloniálním prostoru a postkoloniální éře. Dokumentární inscenace André Amália a Terezy Havlíčkové vychází z rozhovorů s lidmi, kteří kolonialismus zažili, ale i s příslušníky nové generace narozené po pádu portugalského impéria, kteří jsou koloniálním myšlením ještě přímo poznamenáni. Jak násilná povaha kolonialismu ovlivnila vztahy v minulosti a dnes? Výpovědi bývalých portugalských vojáků, kteří za války zplodili děti s africkými černoškami a bílých Portugalek, které se zamilovaly do černošských členů afrických hnutí bojujících za svobodu, jsou konfrontováni se svědectvím dětí, které z těchto vztahů vzešly.

Více informací a vstupenky na představení v Plzni a na představení v Praze.

 

FILM

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ JI.HLAVA

24 / 10 – 29 / 10 | Ji.hlava

65161385_10156629144743651_595082029691830272_o.jpg

Jedna z nejdůležitějších filmových událostí roku v České republice proběhne ve dnech 24. až 29. října opět ve městě Jihlava. 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který je dnes už největším svého druhu ve střední a východní Evropě, je tu a my bychom Vám rádi představili filmy z portugalské produkce, které letos na festivalu uvidíte.

Sacavém
Sacavém / Júlio Alves / Portugalsko / 2019

Dokumentární portrét portugalského filmaře Pedra Costy je současně audiovizuálním zamyšlením nad významy, které nesou filmové objekty, lokace a zvuky. Filmografie režiséra filmů jako Dům z lávy, Kosti, Ve Vandině pokoji nebo Mládí vpřed je krom jeho vlastních slov a filmových ukázek zpřítomňována také melancholickou atmosférou a experimentováním s obrazem a zvukem. Samotný Costa přes občasná nahlédnutí do jeho pracovny zůstává enigmatickou osobností, kterou poznáváme výhradně skrze jeho tvorbu a tvůrčí postupy. Jak přemýšlí, čím žije a co cítí, si tak musíme odvodit z jeho díla.

V portugalštině s anglickými titulky.

Čtvero ročních období a podzim
Four Seasons and Autumn / Pedro Sena Nunes / Portugalsko / 2018

Mnohostranně talentovaný umělec, původem Čech, Jiří Synek (1921–2017), čtenářům známý jako František Listopad, strávil většinu svého života v Portugalsku, kde vystupoval pod jménem Jorge. Byl básníkem, překladatelem, divadelním i filmovým režisérem, organizátorem a pedagogem a jako takový měl velký vliv na portugalský kulturní život. Významnou roli měl při budování portugalské televize i filmové školy. Zároveň pořád psal a jeho básně i prózy jsou výjimečným svědectvím o melancholii exilu. Dokument obsahuje objevné archivní záznamy i lyrické sekvence a Listopada představuje prostřednictvím jeho myšlenek a životní filozofie.

V portugalštině s anglickými titulky.

Odysea
Odyssey / Sabine Groenewegen / Portugalsko, Francie, Belgie, Nizozemsko / 2018

Nedefinovaná inteligence zachycuje záběry pozemských lidí. Vědci si vyměňují svá zjištění prostřednictvím vizuálního toku ve snaze pochopit výskyt neobvyklých zjevení. Úsilí pochopit lidský svět je poté přerušeno dalším signálem. Z archivních záběrů složený antropologický snímek transformuje estetiku minulosti ve vizuální jazyk. Za pomoci prvků sci-fi a poezie představuje dobovými dokumenty problematiku nizozemského kolonialismu v nových souvislostech a až rýpavým způsobem se ohlíží za historií tohoto národa. Snímek, oceněný výroční cenou Doc Alliance Selection Award 2019, cíleně směřuje k hlubšímu zamyšlení nad složitostí a komplexitou toho, co považujeme za pravdivé.

V kreolštině, nizozemštině a angličtině s anglickými titulky.

Více informací o festivalu a vstupenky najdete na tomto odkazu.

 

FILM

KINO BRASIL

31 / 10 – 3 / 11 | Bio Oko (Františka Křižíka 15, Praha 7)

73212173_2413534548921182_8747175328981450752_o

Kino Brasil je festival brazilského filmu, který se koná každý rok v Praze. Cílem festivalu je představit českému publiku to nejlepší ze současné brazilské filmové tvorby a to v rámci kulturního, gastronomického a politicko-ekonomického kontextu Brazílie.

Letošní ročník bude divoký! 
Poslední měsíce byly v Brazílii divoké. Ve víru bouřlivých událostí se ocitl nejeden indián, fotbalová fanynka, úřednice i politik, bubenice i tanečník. Filmaři vypustili do světa obdivuhodné snímky a zazářili na proslulých festivalech. Nejnovější filmová úroda může rezonovat zprávami z tropů, které se staly stálicemi mezi tématy nejen u českých stolů. Ovšem najdeme v ní i klíče k čistému potěšení z filmového řemesla. Krušné časy plodí naléhavé snímky. Divočina ve filmu, řeč divočiny v obrazech. Džungle velkoměsta a divoký rytmus. A samozřejmě film o divočině. Vítejte na Kinu Brasil, vítejte v divočině!

Program festivalu:

31.10. 18:00 Domů / 20:30 Bacurau

1.11. 18:30 Azougue Nazaré / 20:30 Boží láska

2.11. 17:00 Martyrium / 20:30 Bacurau

3.11. 20:30 Sůl země

Doprovodný program:

2.11. 22:00 Brazilský hudební večer v baru Boteko.

Více informací o festivalu a filmovém programu najdete na tomto odkazu.

 

FILM

BOŽÍ LÁSKA

7 / 11 | Aerofilms – kina v České republice

Brazílie, rok 2027. Bůh se neuctívá na mších, ale na tanečních party, a pro rozhřešení si můžete dojet do drive-thru zpovědnice. Úřednice Joana dělá navzdory svým pracovním povinnostem vše pro to, aby naplnila svoje osobní poslání – zabránit co nejvíce párům v rozvodu. Pomáhá jí v tom společenství Boží láska, které se manželům prostřednictvím modliteb a nezvyklých sexuálních praktik snaží navrátit blízkost, víru i touhu. Sama Joana prochází životní krizí, která její vlastní vírou hluboce otřásá. Futuristické drama nabité elektrizující vášní představil Gabriel Mascaro (Neonový býk) poprvé na MFF v Sundance, které si podmanil živelným vizuálním stylem v bizarních kulisách dystopického světa.

Distribuční společnost Aerofilms přináší na českou filmovou scénu brazilský snímek Boží láska. Premiéra proběhne 7. listopadu 2019 a film bude následně promítán v kinech po celé České republice.

Více informací a průběžně aktualizovaný seznam všech promítání najdete zde.