Kulturní akce v červnu

Koncert

Ambisen ҈session: Inês Malheiro

2 / 6 | 19h30 | Punctum, Krásova 27, Praha 3

Mezi písničkou a abstrakcí, mezi umělým a osobním, mezi vážností a hravostí.

Inês Malheiro na bandcampu.

Vstup: 150~250 CZK, více informací.


Literatura

Křest

Renato Hofer: Hoferweg (aneb Nejtěžší způsob, jak se dostat z Prahy do Paříže)

8 / 6 | 16h | Kafe nůžky papír, Na Zámecké 11, Praha

HOFERWEG popisuje obšírně, hovorovou a vtipnou portugalštinou, dvaačtyřicet dní pěší expedice mezi Prahou a Paříží. Se svým batohem, bezpočtem map a skicáků autor informuje o výzvách a překvapeních vyhrazených pro ty, kteří se rozhodnou prozkoumat území pěšky.

Vyprávění v první osobě navazuje přímý dialog se čtenářem, je ideální pro středně pokročilé studenty portugalštiny. Začátečníci uvítají formu knihy, v níž se encyklopedické kapitoly a dvoustránkové povídky prolínají s vyprávěním o cestě.

Knihu je nutné objednat předem prostřednictvím e-mailu renatohofer@gmail.com.

Součástí křtu bude čtení ukázek z knihy v portugalštině a v češtině. V rámci autogramiády se můžete těšit nejen na autorův podpis, ale také na ilustraci vytvořenou na místě.


Umění

Pražské Quadriennale

8 / 6 – 18 / 6 | Holešovická tržnice, Bubenské nábřeží 306, Praha 

Ve dnech 8. – 18. června 2023 se uskuteční v Pražské tržnici v Holešovicích 15. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, největší festival svého zaměření, který se koná každé 4 roky od roku 1967. Tématem letošního ročníku  je “RARE” – ve smyslu vzácné, jedinečně, unikátní, syrové nebo i zvláštní, jehož volbou mají vystavené projekty za úkol reagovat na převratné změny, které v minulých letech akcelerovala pandemie. 

O své představy o post-pandemickém světě a jejich vize budoucnosti ovlivněné událostmi posledních měsíců se podělí v rámci Pražského Quadriennale také umělci z Portugalska pod vedením kurátorky Ângely Rochy v rámci dvou soutěžních výstav “Výstava zemí a regionů” a “Studentská výstava” a projektu Fragmenty II.

Výstava zemí a regionů Pražská tržnice, hala č. 13

Ângela Rocha: Polovina minut

Jádrem portugalské instalace Polovina minut Ângely Rochy, kde se návštěvník mění v aktivního účastníka, je taktilita. Umělkyně vyvořila pohlcující a interaktivní labyrint, který dovolí návštěvníkovi proměněného v aktivního účastníka prozkoumat hmat, smysl, který byl v poslední době soustavně znehodnocován a redukován na pouhý aktivátor obrazovek a digitálních platforem.

Souběžně v levé části H13:

Mirabolante

Budoucnost by měla být mnohačetná!
Tato umělecká instalace je vyvrcholením participační aktivity, která shromáždila vzácné vize budoucnosti z celého Portugalska – ve formě textu, obrazu, zvuku nebo objektu. Sbírka byla později doplněna citáty významných autorů světové literatury se zaměřením na portugalskou literaturu.

Jak osud velí, každý je v této křišťálové kouli anonymní.
Zanechte vzkaz a získejte vizi budoucnosti!
Pokud chcete o budoucnosti přemýšlet i nadále, zajděte do PQ Bookshopu a objevte MIRABOLANTE!

Více informací.


Studentská výstava

Hodo, odpočinková sestava

Prostřednictvím pomalé scénografie a durativní performance je odpočívající shromáždění instalací a pozvánkou, která se rozvíjí v prostoru a čase, rozšiřuje se a expanduje, proměňuje se v nepředvídatelné rekonfigurace díky materialitě vyvolané přítomností jeho obyvatel a součtem dnů PQ.

HODO: Unikátní (národní) cesty provedly skupinu studentů obdivuhodnými prostory, výjimečnými časy a jedinečnými místy. Tento „hodós” navrhl instalaci zaměřenou na „pozastavení” proti současnému progresivnímu zrychlování. Návštěvníkům nabízí aktivity vymyšlené pro potřeby naší doby – odpočinkové shromáždění je místem pro „odpočinek” a „zahnízdění”. Kruhový prostor, otevřený i odlehlý, připravený pro shromáždění lidí, kteří se v (ne)aktivním rozjímání mohou vyzvat ke zklidnění a nárokovat si právo na pauzu v prostoru a čase.

Více informací.


Další informace najdete na stránce PQ, na facebooku a na instagramu portugalské sekce.

Můžete si koupit akreditaci nebo lístky na jednotlivé výstavy.


Festival

Festival ambasád

10 / 6 | 8h – 20h | Trhy na Kulaťáku, Vítězné Nám., Praha

10. června se uskuteční další ročník Festivalu ambasád, který si klade za cíl představit českému publiku kulturu, gastronomii a turismus zemí celého světa. Festival pořádají Městská část Praha 6 a spolek Farmářské trhy v úzké spolupráci s velvyslanectvími jednotlivých zemí.

Festival ambasád připadá letos na Den Portugalska, proto připravilo Velvyslanectví Portugalské republiky v Praze, Camões – Portugalské centrum v Praze a Kancelář portugalského turismu v Praze speciální program. Čekají na vás tři stánky, kde se dozvíte více o portugalské kultuře, gastronomii a turistických cílích. Dále se můžete těšit na koncert fadistky Inês Oliveiry, která žije v České republice.

Vstup zdarma, více informací.


Divadlo

Ana Pêgo ~ Premiéra

10 / 6 | 15h | Punctum, Krásova 27, Praha 3

Divadelní inscenace pro děti i jejich dospělé inspirovaná knihou Plasticus maritimus, invazivní druh.

V češtině, vstupné: 120kč.

Více informací na stránce události a na facebooku.


Koncert

Beatriz Nunes, Paula Sousa & André Rosinha

10 / 6 | 19h30 | Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1, Praha

Trio, které tvoří Beatriz Nunes (zpěv), Paula Sousa (klavír) a André Rosinha (kontrabas), představí živě album À Espera do Futuro („Touha po budoucnosti“) vydané v dubnu 2021.

V triu se setkávají zpěvačka Beatriz Nunes, která v roce 2012 zahájila svou kariéru jako zpěvačka skupiny Madredeus a v roce 2018 byla se svým debutovým albem oceněna v žebříčku Europe Jazz Media Chart, dále jazzová pianistka Paula Sousa, která vystudovala Berklee College of Music a kterou časopis Time Out v roce 2020 vyzdvihl jako jednu z nejvýznamnějších jazzových pianistek na portugalské scéně, a kontrabasista André Rosinha, který je od roku 2015 součástí projektů Salvadora Sobrala a hrál také s Máriem Laginhou a Pericem Sambeatem.

Album À Espera do Futuro, které předvede trio na živo, vzniklo v době pandemické výluky, kdy bylo možné pozorovat vznik několika společenských a politických jevů, které inspirovaly devět původních písní se slovy i beze slov. Výsledkem je znamenité spojení jazzu a portugalské hudební tradice.

Lístky můžete koupit zde.


Přednáška

Klára Trsková & Karolína Válová: Intersekce – Virgínia Quaresma aneb LGBTQ+ v Portugalsku

22 / 6 | 18h | Faculdade de Letras UK, nám. Jana Palacha 1/2, sala 200

V češtině, vstup zdarma.


FESTIVAL

Lusófona

1 / 7 – 2 / 7 | Kasárna Karlín, Prvního pluku 2, Praha

Pojďte s námi poznat a oslavit kultury portugalsky mluvících zemí! Kromě již tradičního lusofonního trhu a grilování sardinek vás