KULTURNÍ AKCE v únoru 2019

VÝSTAVA

Autopsychografie / Neklid obrazu a slova

ÚNOR – BŘEZEN | CLP

Na počest překladatelky Pavly Lidmilové, která zesnula na konci ledna tohoto roku, se Portugalské centrum v Praze rozhodlo zopakovat výstavu Autopsychografie / neklid obrazu a slova. Ta připomíná literární tvorbu slavného portugalského spisovatele Fernanda Pessoy (1888 -1935), jež Pavla Lidmilová přeložila do češtiny, ve spojení s kresbami, obrazy a grafickými úpravami Pessoových knih od malíře a grafika Jiřího Vovse.

Výstava zachycuje díla Faust (Argo, 1997), Kniha neklidu (Argo, 2007), Nevinnost je nemyslet – Básně Alberta Caeira (Garamond, 2008) a Dopisy přátelství, lásky a magie (Argo, 2009).

Dílo malíře a grafika Jiřího Vovse (1945) charakterizuje v naší současné tvorbě poměrně nezvyklé, komorní ladění. Záměrně přijal klasické pojetí kresby, grafického listu i závěsného obrazu. Jeho díla nechtějí ani provokovat, ani šokovat vnějšími prostředky, nýbrž intence, se kterou jsou osnována, je zcela odlišná, daleko subtilnější a ve své podstatě komplikovanější.

Katalog výstavy

voves_výstava

 

PŘEDNÁŠKA

DEN PORTUGALSKA NA UNIVERZITĚ KARLOVĚ

25 / 2 | 9h | Karolinum, Malá aula (Ovocný trh 3, Praha 1)

Portugalská velvyslankyně Manuela Franco a rektor Univerzity Karlovy Prof. Tomáš Zima společně pořádají Den Portugalska na Univerzitě Karlově. Při této příležitosti prosloví Prof. Manuel Sobrinho Simões a Ing. Joaquim Cunha přednášku s názvem “Best possible Health Research – An integrated vision of health science and future medical tendencies”. Událost se koná v pondělí 25. února od 9:00 v Malé aule Karolina. V angličtině.

Program a více informací o řečnících najdete zde. Prohlédněte si také pozvánku.

Prosíme, potvrďte svou účast na telefonním čísle 257 311 230 nebo e-mailem na events.embportugal@gmail.com.

reference_fk_uk_karolinum_exterier

 

KURZ

DIVADELNÍ KURZ V PORTUGALŠTINĚ

„O CAFÉ CENTAURO“ – NORBERTO ÁVILA

BŘEZEN – ČERVEN | STŘEDA 18-20H | KAMPUS HYBERNSKÁ

51042633_1931590643556153_7287288809467674624_o

Portugalské centrum v Praze a Oddělení portugalistiky na Filozofické fakultě UK pořádají divadelní kurz pro všechny, kdo mluví portugalsky – studenty i rodilé mluvčí.

Účastníci kurzu budou rozvíjet hlasovou techniku a jevištní pohyb, naučí se pracovat se scénářem a na závěr kurzu uvedou divadelní představení pro veřejnost!

Zažij tradiční portugalskou kulturu na vlastní kůži a vdechni život některé z postav hry O Café Centauro, jejímž autorem je současný portugalský dramatik Norberto Ávila.

Lektorka: Sofia Sousa

Datum: 6. 3. – 19. 6. 2019

Výuka: středa 18-20h

Místo: Kampus Hybernská 4 (Praha 1)

Cena: Pro studenty Univerzity Karlovy je kurz zdarma a získají za něj 3 ECTS kredity. Ostatní účastníci platí 2000 Kč.

Minimální počet účastníků v kurzu je 5, maximální počet 10.

Pro zápis a více informací piš na sofia.sousa@institutocamoes-praga.cz

Sofia Sousa

Sofia studovala herectví na Divadelní škole v Cascais a na Akademii Mundo das Artes v Lisabonu. Absolvovala také stáž výroby loutek a loutkoherectví v Horse and Bamboo Theatre v Anglii. V tuto chvíli žije v Praze.

Založila loutkohereckou divadelní skupinu “A Fantochada”, s níž nastudovala hry O Mistério dos Ovos da Páscoa a A Viagem pelo Mundo, které uvedla v různých školách na severu a jihu Portugalska.

Hrála v divadelních představeních Tragédias de uma Rapariga Singular, T’Ulisses, O Lugar Sagrado a nadabovala animovaný film Rodência e o Dente da Princesa.

Momentálně vede dětské dílny výroby loutek a loutkového divadla a spolupracuje s divadelním spolkem Donkey Drop.

Norberto Ávila

Dramatik, spisovatel a básník Norberto Ávila se narodil na Azorských ostrovech a studoval v Paříži na Université du Théâtre des Nations.

Založil časopis Teatro e Movimento a vedl divadelní oddělení státního úřadu pro kulturu. Pro televizní stanici RTP připravil program Fila 1 o aktuálním dění v portugalském divadelním světě.

Většina Ávilových divadelních her je zahrnuta v souboru Algum Teatro, včetně hry Historias de Hakim, která je považována za jednu z jeho nejlepších a byla inscenována v zahraničí.

Ávilova díla jsou známá svým soustředěním na detail, lehkostí a humorem. To platí také pro hru O Café Centauro, jejíž děj je situován na portugalský venkov a která odhaluje mnoho lidských nešvarů: skryté vášně, sběratelské posedlosti a pomluvy.

 

AKCE

LUSOFONNÍ MAŠKARNÍ BÁL

15 / 3| 19H30 | MALOSTRANSKÁ BESEDA (MALOSTRANSKÉ NÁM. 21)

V pátek 15. 3. v 19:30 vypukne v prostorách Malostranské besedy tradiční party Portugalského centra v Praze, tentokrát na téma pohanských tradic. K poslechu a hlavně k tanci vám svůj repertoár nabitý sambou zahraje zbrusu nová brněnská kapela plná energie a brazilského temperamentu Ritmo Factory. Těšit se můžete také na lusofonní rytmy v podání DJ Neryho. Dejte určitě průchod vaší fantazii, protože i letos proběhne soutěž o nejlepší masku. Chybět nebude ani tombola s mnoha cenami od našich partnerů. Své chuťové buňky potěšíte koktejlem caipirinha a dalšími lusofonními dobrotami. Studenti našich jazykových kurzů budou mít možnost vyhrát dárkový koš a kurz portugalštiny nebo češtiny.

Přijďte si s námi užít rozmanitou kulturu portugalsky mluvícího světa!

Vstupné: 120 Kč
(platba na místě)

51697054_1934198969961987_2568065880919375872_n

 

KOLOKVIUM

8. ROČNÍK KOLOKVIA SPOLEČNOSTI ČESKÝCH PORTUGALISTŮ

24 – 26 / 4 |  CLP

8-coloquio-sociedade-checa-lingua-portuguesa.jpg

Společnost českých portugalistů a projekt KREAS Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pořádají 8. ročník Kolokvia Společnosti českých portugalistů, který proběhne v Praze ve dnech 24. až 26. dubna 2019.

V rámci kolokvia proběhne workshop Literatura nos tempos líquidos, který se zaměří na současnou literaturu zemí portugalského jazyka. Workshop povedou Jacqueline Penjon (Université Sorbonne Nouvelle, Paris III), Regina Dalcastagnè (Universidade de Brasília) a Annabela Rita (Universidade de Lisboa).

Tématem lingvistického programu bude Português – Língua de cinco continentes.

Návrhy příspěvků v portugalštině zasílejte na e-mail coloquiopraga@gmail.com. Uveďte následující informace:

  • název;
  • shrnutí o maximální délce 200 slov;
  • váš medailonek o maximální délce 150 slov.

Důležitá data:

  • návrhy příspěvků zasílejte nejpozději do 20. února 2019,
  • výsledky budou vyhlášeny 1. března 2019.