KULTURNÍ AKCE V DUBNU 2018

AKCE

19. – 27. 4.

Iberoamerický týden

semana iberoamericana

Iberoamerický týden  je událost, jejímž cílem je podporovat vztahy mezi Českou republikou a zeměmi portugalského a španělského jazyka. Součástí programu, který má letos také oslavit 100 let vzájemného přátelství, jsou například konference, představení knih, koncerty a filmová promítání.

Portugalská účast:

23. 4. | 17h | CLP

Představení knihy „Putování jednoho slona“ – 20 let od Nobelovy ceny pro José Saramaga

25. 4.| 9.30 – 16.30h | Ministerstvo zahraničních věcí

Konference Iberoamerika – Sto roků přátelství (ekonomický panel) – Ricardo Ferreira Reis, ředitel Centra aplikovaných studií, Universidade Católica v Lisabonu

26. 4. | 18h |CLP

Vernisáž výstavy „Moderní portugalská architektura v Praze – Marco Maio: 10 let zásahů do městského prostoru“

Kompletní program naleznete zde.

AKCE

23 / 4 |17h | CLP

PUTOVÁNÍ JEDNOHO SLONA

V pondělí 23. dubna proběhne v Portugalském centru v Praze představení českého překladu knihy A viagem do Elefante, jejímž autorem je José Saramago, jedna z nejvýznamnějších postav portugalského literárního světa. České vydání, které nese název Putování jednoho slona, se na pultech knihkupectví objevilo na začátku dubna. S románem nás seznámí překladatelka Lada Weissová a hostem večera bude i šéfredaktorka nakladatelství Plus Martina Mašínová. Chybět nebude ani četba ukázek z knihy.

Slon jménem Šalamoun toho možná za svůj život procestoval víc, než mnozí z nás. V 16. století putoval z portugalské provincie Goa v Indii do královského paláce v Lisabonu, odkud jej král Jan III. poslal jako dar arcivévodovi Maxmiliánovi II. Habsburskému do Vídně. V příběhu, který je inspirovaný skutečnými událostmi, se odráží autorova nezměrná představivost, moudrost i jeho osobitý humor. Historická fakta, ruku v ruce se smyšlenými obrazy, slouží zejména jako rámec úvah o podstatě lidského bytí, o jeho smyslu uprostřed často nesmyslných pravidel.

V češtině.

Putovani jednoho slona_V (1)

AKCE

26 / 4|18h| CLP

VERNISÁŽ VÝSTAVY: MODERNÍ PORTUGALSKÁ ARCHITEKTURA V PRAZE – MARCO MAIO: 10 LET ZÁSAHŮ DO MĚSTSKÉHO PROSTORU

Portugalské centrum v Praze pořádá v rámci Iberoamerického týdne vernisáž výstavy „Moderní portugalská architektura v Praze – Marco Maio: 10 let zásahů do městského prostoru“.

Portugalský architekt Marco Maio studoval architekturu v Coimbře a v italském městě Turín. Svou profesionální kariéru začal v Portu, od roku 2008 však pracuje v Praze. Marco nám na výstavě prozradí, jak se architekt, který pochází z města Guarda ve vnitrozemí Portugalska, ocitne v České republice. Dozvíme se také, jakým způsobem se mu v jeho tvorbě daří propojovat českou a portugalskou kulturu.

Výstava bude probíhat od 26. 4. do 31. 5. 2018.

MARCOMAIO_2008_18

VÝSTAVA

28 / 2 – 20 / 4 | CLP

CARNAVAL DA CIDADE, CARNAVAL DA DIVERSIDADE

Tomáš Daliman
Kurátorka: Camila Vieira

CARNA

Výstava fotografií karnevalových průvodů, které zaplnily ulice města São Paulo.
Metropole Latinské Ameriky čítající téměř 12 milionů obyvatel zažila v roce 2017 největší karneval ve svých dějinách. Do 355 průvodů v ulicích se zapojily dva miliony lidí. Zábava nabyla politického a kulturního rozměru a vytvořila z veřejného prostoru doslova místo pro všechny. Karneval umožnil lidem v ulicích vyjádřit názor na světovou politiku, sexualitu, kulturu a svobodu životního stylu. Jindy dopravou přeplněné ulice se staly místem setkání, prostorem pro dialog a nabytí nových zkušeností.
Tomáš Dalimann je český fotograf a filmař, který se kromě jiného věnuje také filmové postprodukci. Vystudoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze. Vášeň pro fotografii se u něj zrodila již v raném dětství, když mu jeho dědeček daroval první fotoaparát. Od té chvíle už nikdy fotografovat nepřestal. Žije v Praze. Během svého dlouhodobého pobytu v São Paulu v roce 2017 zachytil atmosféru města se všemi jeho projevy včetně karnevalových průvodů.

AKCE

9 / 5 | 18-23h|Kreativní prostor GRID (Opatovická 18)

NOC LITERATURY: NÁVRAT KARAVEL

Dovolujeme si vás pozvat na Noc literatury 2018, která se koná ve středu 9. května na několika místech v centru našeho hlavního města. Událost, jejímž cílem je provést návštěvníky rozmanitým evropským knižním světem, se ani letos neobejde bez portugalské literatury. Ukázku z románu Návrat karavel, který napsal António Lobo Antunes, bude v kreativním prostoru GRID číst herec a dabér Lukáš Hlavica. Od 18:00 do 20:00 se události zúčastní také překladatelka knihy Marie Havlíková. Čtení se bude konat každou půl hodinu, první začne v 18:00 a poslední ve 22:30.

V češtině.

Návrat karavel velký