KULTURNÍ AKCE V ŘÍJNU 2017

 5 / 10

Henrique Marques & Rui Dinis (Spaceworkers)

17:30 CLP
Vernisáž doprovodné výstavy 

19:30 Kino Světozor
Přednáška

Jiná perspektiva: Brandlhuber+ (DE) + Spaceworkers (PT)

Nekopírují vzory, nachází jedinečný pohled, inovují… Podívejte se s námi na architekturu odjinud! Zveme vás na podzimní cyklus přednášek o architektuře na téma Jiná perspektiva.Portugalská architektura v současné době patří mezi jedny z nejvíce oceňovaných. Henrique Marques & Rui Dinis z portugalského studia Spaceworkers® získali několik významných ocenění, například v roce 2017 dostali cenu Stavba roku 2017 webového portálu Archdaily. Do Prahy přijedou z Mnichova, kde si den před přednáškou převezmou další ocenění za svoji tvorbu. Na přednášce budou hovořit o své tvorbě a o důležitosti propojení architektury a krajiny, v níž se nachází.

Přendáška portugalských architektů je výsledkem spolupráce Portugalského centra a sdružení Kruh.
Před přednáškou se uskuteční v Portugalském centru v Praze vernisáž doprovodné výstavy, která mapuje realizace achitektonického studia Spaceworkers®.
 

Vstupné 100 / 80 Kč (senioři).
Přednáška bude v angličtině bez tlumočení.
Více informací na www.kruh.info

 

26/ 10 / 18:00 / Kampus Hybernská
What if… there were (no) borders?

l_what-if-eunic_v2

What if… je cyklus diskuzí, který se věnuje různým oborům.  První diskuze byla na téma What if there were no digital technologies?  Tato v pořadí druhá akce What if… there were (no) borders?organizovaná EUNIC v Praze Institutem pro politiku a společnost, přibližuje tematiku otázkou, která by nás měla přimět k zamyšlení: Jak by vypadala Evropská unie bez svobody pohybu? Jak nás cestování mění? Co pro Vás znamenají hranice? Diskutujte o tom s námi!

Svoboda pohybu je jednou ze zakládajících principů EU a je již mnohými považována za samozřejmost. Umožňuje nám vytvářet nové přátele, čerpat zkušenosti v zahraničí hranice a rozšiřovat naše obzory. Toto právo nejen znamená, že se můžete pohybovat nebo pohybovat svobodně, je především zásadní pro spolupráci, podporování tolerance a porozumění mezi lidmi různých kultur. Může pomoci rozbít škodlivé stereotypy, předsudky a budovat solidaritu mezi lidmi a vládami různých zemí.

Moderátor: Jan Klesla

Keynote-Speaker:
Dominika Gawliczková, mladá cestovatelka, která na své malé motorce projela sama Evropu, Asii a Jižní Ameriku a s výpravou trabantů se vydala do Tichomoří Prof. Leo Lucassen z univerzity v nizozemském Leidenu, který se zabývá historií globální migrace
Dorian van der Brempt – organizátor online projektu Citybooks

24 – 29 / 10 / 2017
Portugalské centrum na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě

http://www.dokument-festival.cz

Irina Calado (Emerging Producer 2018)

Dia 32 (soutěž sekce Opus Bonum)
Andre Valentim Almeida, Portugalsko, 2017, 90 min

Tváří v tvář možnému konci světa shromažďuje autor filmové záznamy lidské existence jako odkaz něčemu nebo někomu přicházejícímu po nás. Dokument vystavěný z pohledů do historie kultury, války, sportu tvoří pomyslnou archu připravenou přežít potopu. Dokumentární esej staví pomníky vynalézavosti i zkáze člověka. Přírodní živly bouří obrazovkou ve své nejsilnější formě. Doprovodný komentář, takřka v básnickém jazyce, podává svědectví o životě: hluboce osobní a generické zároveň. Vědomí nevyhnutelného konce nutí režiséra podniknout enigmatickou pouť za sběrem záznamu míst, lidí, jevů naší civilizace.

 

 

António e Catarina (soutěžní sekce Mezi moři)
Cristina Hanes, Portugal, 2017, 40′

Sedmdesátiletý Augusto v setmělém pokoji svého bytu vrhá plaché pohledy na kameru, za kterou stojí pětadvacetiletá režisérka Cristina. Po dobu tří let za ním opakovaně jezdí a natáčí jejich vzájemné rozhovory, v nichž používají jména António a Catarina. Hra s identitou a především s povahou jejich vzájemného vztahu se odráží v nezávazných dialozích, kde přichází řeč na různá témata včetně masturbace nebo genderových stereotypů. Augusto/António je většinou ten, kdo mluví, a také ten, kdo stojí před kamerou, která ho snímá v tmavých detailech. Cristina/Catarina je za kamerou a klade otázky.