KULTURNÍ AKCE v létě 2019

KONCERT

Rodolfo Figueiredo Live Music

11 / 7 | 19h30 | Mánes restaurant (Masarykovo nábř. 250/1, Praha 1)

rodolfo.jpg

Rodolfo je mladý muzikant, který pochází z portugalského města Coimbra a sólově vystupuje již třetím rokem. Jeho hudba nás zavede zejména do Portugalska a Brazílie, ale na skok se podíváme i do Spojených států.

Díky Rodolfovu zpěvu a hře na kytaru se necháme unést kulturami těchto zemí a tóny world music a současných pop rockových skladeb.

Přidejte se k nám, již ve čtvrtek 11. 7. od 19:30 v Mánes restaurant.

 

VÝSTAVA

Karafiáty a samet

Umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968–1974–1989

30 / 4 – 29 / 9  | GHMP Městská knihovna (Mariánské nám. 1, Praha 1)

Kurátorský projekt Sandry Babrovské a Adelaide Ginga z Lisabonu Karafiáty a samet / Umění a revoluce v Portugalsku a Československu představuje první souhrnnou přehlídku portugalského vizuálního umění v Čechách i na Slovensku v historicko-politickém dialogu s československými umělci. Společným východiskem je rok 1968, doba pražského jara v Československu a v Lisabonu jara Marcela Caetana. Tento rok představoval první záchvěv nadějí v konec stávajících nedemokratických režimů. Nadějí, které v Československu zmařila sovětská okupace a v Portugalsku pokračování koloniální války. Roky 1974 a 1989, data pokojných revolucí, poté přinesly oběma státům svobodu. Karafiátová revoluce se odehrála 25. dubna 1974 a sametová revoluce v Československu 17. listopadu 1989.

Výstava, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy, uvádí díla československých a portugalských umělců, osobností a legend, jež reagovaly na totalitní režimy a měly zásadní vliv na formování současného umění obou zemí. Patří mezi ně zejména Adriena Šimotová, Eva Kmentová, Olbram Zoubek, Květa a Jitka Válovy, Jiří Kovanda, Petr Štembera, Karel Miler, Jan Mlčoch, Milan Knížák, Václav Havel, Jiří Kolář, Július Koller, Ľubomír Ďurček, Mária Bartuszová, Jana Želibská a mnozí další. Do kontextu s nimi jsou zahrnuti jejich portugalští vrstevníci Helena Almeida, Lourdes Castro, Ana Vieira, Ana Hatherly, Fernando Calhau, Manuel Alvess, António Barros, Silvestre Pestana, Alberto Carneiro, Ernesto de Sousa, Álvaro Lapa a José de Guimarães a jiní. Ke slovu se dostává také mladší generace reflektující téma obou totalitních režimů a revoluce: Zbyněk Baladrán, Jan Pfeiffer, Filipe Marques, Carla Filipe nebo česko-portugalská umělkyně Ana de Almeida.

Více informací o výstavě najdete zde.

1554202958-ana-hatherly-as-ruas-de-lisboa-1977-kolaz-110-x-90-cm-calouste-gulbenkian-museum-modern-collection

 

VÝSTAVA

MATĚJ VOHRYZEK: CESTA DO PRALESA

DUBEN – SRPEN  | CLP

Výstřižek

Antropolog a loďo-stopař Matěj Vohryzek objevil svůj sen podívat se do amazonského pralesa již jako student na první hodině antropologie. Když přišla zajímavá nabídka studia v Brazílii na Universidade Federal Fluminense, nebylo o čem přemýšlet. Otevřel se mu nový svět. Zjistil, že prozkoumávání pralesa městského typu potřebuje pořádnou porci odvahy. Nicméně myšlenka na cestu do toho pravého pralesa v Amazonii ho neopouštěla. Díky intenzivnímu studiu se mu poštěstilo stát se spolu se svými profesory součástí unikátního tříměsíčního výzkumu u kmene WaiWai na řece Trombetas.

Matěj Vohryzek je antropolog, dobrodruh a fotograf. Momentálně studuje doktorát na francouzské univerzitě Aix-Marseille v laboratoři IDEMEC v Maison de la Mediterannée. Zaměřuje se na zkoumání náboženské tolerance antropologickou cestou. Pro zachycení těch správných momentů na svých cestách si zvolil analogový fotoaparát Canon A-1.

Na výstavě můžete vidět fotografie z Amazonie a z Kapverd, které Matěj pořídil během svého loďo-stopařského dobrodružství přes Atlantik v roce 2017.

Výstava je prodejní.